Տոլմայի ախորժալի բուրմունքը տարածվել էր Հավլաբար թաղամասում
Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միության նախաձեռնությամբ, Վիրահայոց թեմի և «Հայարտուն» կենտրոնի, ինչպես նաև անհատ բարերարների աջակցությամբ, ս.թ. հունիսի 29-ին, Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցու բակում տեղի ունեցավ հայկական ազգային կերակրատեսակ «Տոլմա-2014» փառատոն-մրցույթը:
Բարի ավանդույթ է դարձել Վրաստանում ազգային մյուս արժեքների հետ միասին ներկայացնել նաև մեր ազգային խոհանոցն իր բազմաբղետությամբ: Առավոտից ախորժալի տոլմայի բուրմունքը տարածվել էր ողջ Հավլաբար թաղամասում: Եկեղեցու բակում շարված սեղաններին տեղ էին գտել թբիլիսահայ տիկնանց պատրաստած տոլմայի շուրջ 20 տարատեսակներով կաթսաները:
Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միության նախագահ Սուսաննա Խաչատրյանը ներկայացրեց դեռևս ուրարտական ժամանակներից եկող տոլմայի՝ իսկական հայկական ճաշատեսակ լինելը և փառատոն-մրցույթը հայտարարեց բացված: Վիրահայոց թեմի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տ. Սամվել քահանա Թորոսյանը օրհնեց տոլմայով լի կաթսաները և բարեհաջող ընթացք մաղթեց փառատոնին:
Հայոց հինավուրց եկեղեցու բակը լեփ-լեցուն էր մարդկանցով. եկել էին բազմաթիվ հյուրեր, տեղացիներ և ժամանած հայեր, վրացիներ, ռուսներ, ֆրանսիացիներ, գերմանացիներ, նրանք բոլորը համտեսելով տոլման, բարձր գնահատեցին այս ազգային կերակրատեսակը:
Մինչ տարածվում էր «Հայարտուն» կենտրոնի համույթների և անհատ կատարողների ուրախ երգն ու երաժշտությունը, մշակույթի բաժնի պատասխանատու Լևոն Չիդիլյանի, գեղարվեստական ղեկավար՝ Պավել Օգանեզովի գլխավորությամբ, մրցատյանը գնահատում էր ներկայացված տոլմայի արտաքին տեսքը, մատուցման կատարելությունը, քննարկում տոլմայի տարբեր տեսակների համային հատկանիշները՝ մրցույթի հաղթողին որոշելու համար:
Այս տարի մրցանակներ շնորհվեցին երկու անվանակարգերից. գնահատվեց տոլմայի տեսքը և մատուցման դիզայնը, ինչպես նաև համային հատկությունը և նորամուծությունը: Մրցատյանի նախագահ՝ Վիրահայոց թեմի ֆինանսական տնօրեն Մարգարիտա Կիրակոսյանը բարձրաձայնեց երկու անվանակարգերից հաղթողներին: Տոլմայի տեսքը և մատուցման դիզայնը անվանակարգից առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրին՝ Վարսենիկ Գևորգյանը, Հռիփսիմե Անդրեասյանը և Ալինա Ամիրխանովան, իսկ համային հատկություն և նորամուծություն անվանակարգից համապատասխանաբար՝ Լուսինե Գալուստյանը, Ցիալա Թեյմուրազովան և Սվետլանա Հովսեփյանը: Բոլոր հաղթողները արժանացան մրցանակների և նվերների: Մրցույթի մասնակիցներին բաժանվեցին օրհնված սրբապատկերներ:
«Տոլմա-2014» փառատոն-մրցույթի ընթացքում ներկաներին զովացուցիչ ըմպելիքներով հյուրասիրում էր ըմպելիքների “Ballis” ընկերությունը, հացով ապահովել էր Օնիկ Նանիջանյանի «Իսկական հայկական լավաշ» ընկերությունը: Միջոցառումը վարեց Աննա Պողոսովան:
«Տոլմա-2014» փառատոն-մրցույթը լայնորեն լուսաբանվեց վրացական, հայկական և օտարալեզու զանգվածային լրատվության բազմաթիվ միջոցներով:

Аппетитный запах толмы распространился по району Авлабар
По инициативе Союза армянских женщин Грузии «Шушаник», при содействии Епархии ААЦ в Грузии, центра «Айартун» и индивидуальных доноров, 29 июня 2013 года, во дворе церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси состоялся фестиваль-конкурс армянского национального блюда «Толма-2014».
В Грузии стало доброй традицией, помимо других народных ценностей, представлять нашу народную кухню в своем разнообразии. С самого утра аппетитный запах толмы распространился по всему району Авлабар. На столах, расставленных в церковном дворе, были представлены более двух десятковразновидностей толмы, которые приготовили армянские женщины г. Тбилиси.
Председатель Союза армянских женщин Грузии «Шушаник», Сусанна Хачатурян, представила исконно армянское блюдо – толму, берущее свое начало еще со времен Урарту, и открыла фестиваль-конкурс. Духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин Епархии ААЦ в Грузии, священник Самвел Торосян, освятил кастрюли с толмой и пожелал удачного проведения мероприятия.
Двор старой армянской церкви был полон народа: собралось множество гостей, местных и приезжих, грузинов, русских, французов, немцев – они все попробовали на вкус толму и высоко оценили это народное блюдо.
Пока звучали веселые песни и музыка в исполнении солистов и ансамблей центра «Айартун», под руководством ответственного за отдел культуры Левона Чидиляна и художественного руководителя Павла Оганезова, жюри оценивало внешний вид и способ подачи блюда, обсуждало вкусовые качества разных видов толмы, чтобы определить победителя конкурса.
В этому году победителей определили в двух категориях: оценили вид толмы и дизайн подачи блюда, а также вкусовые свойства и инновации. Председатель жюри – финансовый директор Епархии ААЦ в Грузии Маргарита Киракосян объявила победителей в двух категориях. В категории «Внешний вид толмы и дизайн блюда» первое, второе и третее места заняли – Варсеник Геворкян, Рипсиме Андреасян и Алина Амирханова, а в категории «Вкусовые особенности и инновации» соответственно – Лусине Галустян, Циала Теймуразова и Светлана Овсепян. Все победители удостоились призов и подарков. Участникам конкурса вручили освященные иконы.
Во время фестиваля-конкурса «Толма-2014» присутствующих прохладительными напитками угостила фирма по производству напитков «Ballis», а фирма Оника Наниджаняна «Настоящий армянский лаваш» снабдила хлебом. Ведущей мероприятия была Анна Погосова.