«Մեծ հեքիաթը»՝ մեծ փառատոնի խորհրդանիշ երգ
Հունիսի 21-ին Հայաստանում մեկնարկող «Ֆրեսկո» միջազգային փառատոնի համար գրվել է հիմն, որի հեղինակը կոմպոզիտոր Վահե Հայրապետյանն է:
Ինքը՝ կոմպոզիտորը, այն անվանում է ոչ թե հիմն, այլ փառատոնի խորհրդանիշ երգ, որովհետև այն ունի էմոցիոնալ շատ լիցքեր ու փառատոնի գաղափարներն ընդգրկող բովանդակություն:
«Քանի որ երգը գրվել է կինոփառատոնի համար, պետք է մի քիչ էլ կադրային, ֆիլմային թեքում ունենար: Պատահական չեն նաև երգի տողերի սկզբնաբառերը՝ մենք…, մեզ…, բայց…, և…, իսկ կրկներգում՝ բա՛ց…ով…, կա…, ուր…: Հիմքում բարությունն է, սերը, հավատքը և այլն»,- պատմում է մաեստրոն:
Երգի երաժշտությունը ծնվել է այն ժամանակ, երբ կոմպոզիտորը լսել է փառատոնի գաղափարի մասին ու զրուցել նախաձեռնողներից մի քանիսի հետ: Խոսքը և երաժշտությունը գրելու համար նրանից պահանջվեց երկու շաբաթ:
«Մեծ հեքիաթ» երգի գործիքավորումը ևս կատարել է Վահե Հայրապետյանը, ինչից հետո փառատոնին միանալու ցանկություն հայտնեց նաև Հանրային ռադիոյի էստրադային սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Երվանդ Երզնկյանի ղեկավարությամբ:
«Ո՞նց կարող է լավ երաժշտությունը վատ գաղափարի համար լինել: Սա իմ՝ որպես քաղաքացու, որպես քրիստոնյայի վերաբերմունքն է փառատոնին»,- ասում է Երվանդ Երզնկյանն ու խոստովանում, որ համաձայնել է միանալ փառատոնին հենց երգը լսելու պահին:
Այս օրերին ընթանում են երգի ձայնագրման աշխատանքները: Առաջին անգամ այն հնչելու է հունիսի 21-ին՝ «Ֆրեսկո» փառատոնի բացման արարողության ժամանակ, որը տեղի կունենա Կարապի լճի տարածքում: Երգի կատարման ընթացքում բեմում կլինեն նաև լսողության խնդիրներ ունեցող երեխաները, ովքեր երգի բովանդակությունը հանդիսատեսին կփոխանցեն ժեստերի լեզվով:

«Большая сказка» – песня символ большого фестиваля
Для стартующего в Армении 21 июня международного фестиваля «Фреско» написан гимн, автор которого – композитор Ваге Айрапетян.
Сам композитор, впрочем, называет его не гимн, а песня-символ фестиваля, поскольку содержит в себе много эмоциональных зарядов и идеи фестиваля.
«Поскольку песня написана для кинофестиваля, должна была иметь и немного кадровый, фильмовый уклон. Не случайно также начальные слова строк песни. В основе – доброта, любовь, вера и т. д.», – рассказывает маэстро.
Мелодия песни родилась тогда, когда композитор услышал об идее фестиваля и побеседовал с некоторыми организаторами. На написание музыки и текста ему потребовалось две недели.
Аранжировку песни «Большая сказка» также осуществил Ваге Айрапетян, после чего желание присоединиться к фестивалю изъявил также эстрадно-симфонический оркестр Общественного радио под руководством Ерванда Ерзнкяна.
«Как может хорошая музыка служить плохой идее? Это мое отношение к фестивалю как гражданина, христианина», – говорит Ерванд Ерзнкян, и признается, что согласился присоединиться к фестивалю в тот же момент, как услышал песню.
В эти дни идут работы по записи песни. Впервые она прозвучит 21 июня на церемонии открытия фестиваля «Фреско», которая состоится на территории «Лебединого» озера. По ходу исполнения песни на сцене будут также дети, имеющие проблемы со слухом, которые передадут зрителям содержание песни языком жестов.