Վիկտոր Համբարձումյանի հիշատակին նվիրված հուշատախտակի բացման արարողություն Թբիլիսիում
Հունիսի 12-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և Թբիլիսիի քաղաքապետարանի աջակցությամբ Թբիլիսի քաղաքի Լադո Ասաթյանի 42 հասցեում տեղի ունեցավ հայազգի աշխարհահռչակ գիտնական, ակադեմիկոս և անվանի աստղագետ Վիկտոր Համբարձումյանի հիշատակին նվիրված հուշատախտակի բացման արարողությունը:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վահագն Աֆյանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանը, Վրաստան թերթի գլխավոր խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, թբիլիսաբնակ գրող-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարին, վրաց մտավորականներ, հայ համայնքի մշակութային ու հասարակական գործիչներ:
Հուշատախտակի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Վրաստանում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վահագն Աֆյանը, ով բարձր գնահատեց Թբիլիսիի քաղաքապետարանի պատասխանատու պաշտոնատար անձանց հետ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության համագործակցության շնորհիվ իրականություն դարձած, համաշխարհային աստղագիտության բնագավառում մեծ ներդրում ունեցող ակադեմիկոսի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակի բացումը Թբիլիսիում:
Միջոցառմանը ելույթով հանդես եկավ նաև Թբիլիսիի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ, Մշակույթի և սոցիալան հարցերի քաղաքային ծառայության վարչության պետ Մամուկա Քացարավան, ով կարևորեց հուշատախտակի բացման փաստը Թբիլիսի քաղաքում՝ նշելով, որ հպարտ և ուրախ է, որ թբիլիսաբնակ հայազգի անվանի անձանց հիշատակին նվիրված հուշատախտակները տեղադրվում են Վրաստանի մայրաքաղաքում` միևնույն ժամանակ հայտնելով, որ այդ գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ:
Շնորհակալական և դրվատանքի խոսքեր ուղղվեցին նաև թբիլիսաբնակ հայ մտավորականներին և բոլոր այն անհատներին, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել Վիկտոր Համբարձումյանի հուշատախտակի ստեղծման և տեղադրման գործում, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Церемония открытия мемориальной доски Виктора Амбарцумяна в Тбилиси
По инициативе посольства РА в Грузии и при содействии мэрии Тбилиси в столице Грузии по адресу Ладо Асатян, 42 12 июня состоялась церемония открытия мемориальной доски всемирно известного ученого, академика и выдающегося астрофизика Виктора Амбарцумяна.
На торжественной церемонии присутствовали временный поверенный в делах Армении в Грузии Ваагн Афян, предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян, депутат парламента Грузии, армянин Руслан Погосян, главный редактор газеты «Врастан» Ван Байбуртян, житель Тбилиси, писатель-переводчик Гиви Шахназар, представители грузинской интеллигенции, культурные и общественные деятели армянской общины.
С приветственной речью выступил Ваагн Афян, который высоко оценил реализацию идеи установки мемориальной доски Виктора Амбарцумяна благодаря тесному сотрудничеству посольства РА в Грузии и властей Тбилиси.
На мероприятии с речью выступил также представитель мэрии Тбилиси, начальник Управления городской службы по культуре и социальным вопросам Мамука Кацарава, который отметил важность факта установки мемориальной доски в городе Тбилиси, отметив, что он горд и счастлив, что мемориальные доски, увековечивающие память выдающихся тбилисских армян, устанавливаются в столице Грузии, добавив, что этот процесс будет носить продолжительный характер.
Слова благодарности и похвалы были высказаны также в адрес армянской интеллигенции Тбилиси и всех тех, кто внес свой вклад в создание и установку мемориальной доски Вактора Амбарцумяна, сообщает пресс-служба М�?Д РА.