Դուդուկի հայրենիքում փորձություն է ցանկացած ելույթ
Գեորգի Ազատովը Կալուգայի կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է: Նրա գլխավորած նվագախումբն արդեն Հայաստանում է և պատրաստվում է առաջին անգամ հանդես գալ հայաստանյան երաժշտասերների առջև: Համերգի նախաձեռնողն ու հովանավորը ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունն է: Իսկ նվագախմբի հայաստանյան այցելության բոլոր խնդիրները կարգավորել է ռուսաստանաբնակ գործարար Ռուբեն Վարդանյանը: Մեր զրույցը Գեորգի Ազատովի հետ տեղի ունեցավ փորձից առաջ:
Պարոն Ազատով, ցավոք, Հայաստանում չգիտեն Ձեր մասին, Ձեր գլխավորած նվագախմբի մասին: Իհարկե, ճանաչելու համար քարոզչություն և ստեղծագործական շփումներ են պետք, որոնք բացակայել են:
– Միանգամայն իրավացի եք, քանի որ մեր նվագախումբը որքան հայտնի է Կալուգայում և Ռուսաստանի այլ բնակավայրերում, այնուհանդերձ Հայաստանում ճանաչում չունի: Պատճառն այն է, որ մենք հյուրախաղերով այստեղ հանդես չենք եկել, չեն եղել գործուն շփումներ հայաստանյան երաժշտական աշխարհի հետ: Սակայն, հույս ունեմ, որ մեր այս անդրանիկ հանդիպումը հայ երաժշտասերի հետ հնարավորություն կընձեռի երկուստեք ձևավորելու սերտ կապեր և համագործակցություն:
–  Ինչո՞վ է ուշագրավ ձեր նվագախմբի համերգային հայտագիրը, ինչու՞ ցանկացաք այն ներկայացնել Հայաստանում:
–  Որևէ մեկին գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը դուդուկի հայրենիքն է: Այսօր դուդուկն արդեն տեղ է գտնում աշխարհի ճանաչված նվագարանների շարքում, ներգրավվում տարբեր նվագախմբերում, մասնավորաբար իր ներկայությունը հաստատում հոլիվուդյան կինոերաժշտության մեջ: Չափազանց մեծ են այս նվագարանի հնարավորությունները, նրա միջոցով կարելի է հետաքրքիր ծրագրեր կազմել: Մենք որոշեցինք փոքր-ինչ ընդլայնել դուդուկի հնարավորություններն ու այն օգտագործել հատկապես դասական երաժշտության մեջ: Մեր ծրագիրը կազմված է ինչպես խորհրդային շրջանի դասականների, այնպես էլ համաշխարհային կոմպոզիտորական դպրոցի ականավոր ներակայացուցիչների ստեղծագործություններից: Մենք դուդուկի միջոցով հնչեցնելու ենք նրանց երաժշտությունը: Մենք առաջինն ենք խիզախել և դիմել նման քայլի:
Թույլ տվեք չհամաձայնել Ձեզ հետ: Սա առաջին փորձը չէ: Արդեն իսկ այն հանգամանքը, որ Ավետ Տերտերյանը իր սիմֆոնիաներից մեկում օգտագործել է դուդուկը, վկայությունն է այն բանի, որ դուդուկը վաղուց ներգրավված է նաև սիմֆոնիկ երաժշտության մեջ:
-Տեղյակ եմ Ավետ Տերտերյանի սիմֆոնիայի մասին: Սակայն հայ նշանավոր կոմպոզիտորը երաժշտություն է գրել հատուկ դուդուկի համար,մինչդեռ մենք դիմել ենք համադրության, այլ նվագարանի համար գրված երաժշտությունը հնչեցնում ենք դուդուկով: Սա է մեր նորույթը և ստեղծագործական խիզախումը:
– Իսկ արդյո՞ք չեն հնչելու մեզ համար ավանդական դարձած կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
– Ցավոք սրտի, այսօր Ռուսաստանում գրեթե չգիտեն Կոմիտասին և Ալեքսանդր Սպենդիարյանին: Նրանք մեծ կոմպոզիտորներ են, ստեղծել են հարուստ ավանդույթներ, մինչդեռ որոշակիորեն մոռացության են մատնված: Մեր հայտագրում տեղ են գտել նաև նրանց ստեղծագործությունները: Ասեմ, որ դուդուկի հայրենիքում հանդես գալը մեծ պատասխանատվություն է, մեծ փորձություն: Գիտեմ, որ Հայաստանն ունի դուդուկի հրաշալի վարպետներ, ուստի շատ կուզենայինք լսել նրանց կարծիքներն ու գնահատականները: Ավելացնեմ, որ այս ծրագիրը մենք կյանքի կոչեցինք տաղանդավոր դուդուկահար Աշոտ Ղազարյանի հետ: Նա դարձավ նախաձեռնողներից մեկը, նրա ջանքերով ամբողջացավ մեր հայտագիրը:
Ի՞նչն է պատճառը, որ սերտ չեն եղել ձեր առնչությունները Հայաստանին:
-Ես ծնվել եմ Թբիլիսիում: Եվ, ինչպես շատ վիրահայեր, ստացել եմ ռուսական կրթություն, աստիճանաբար հեռացել եմ լեզվից, մշակույթից: Հետո ընդունվել եմ Սարատովի կոնսերվատորիա և գործունեությունս ծավալել հենց այդ քաղաքում: Վերջին տարիներին հրավիրվել եմ Կալուգա հենց հայ համայնքի շնորհիվ ու առաջարկությամբ: Հայերեն չեմ խոսում, սակայն իմ մեջ նստած է հայ երաժշտությունը: Ինչպես ասում են, նյարդերով եմ զգում այն: Ասեմ, որ Հայաստան եմ գալիս իմ կյանքում երկրորդ անգամ: Պատանությանս տարիներին եմ մեկ անգամ եղել Հայաստանում: Դեռ Երևանին չեմ ծանոթացել, սակայն զգում եմ, որ հրաշալի հայրենիք ունենք:
Ուրեմն, թույլ տվեք հաջողություն մաղթել ձեզ և հուսալ, որ հայ երաժշտասերը սիրով կընդունի ձեր նվագախմբի ելույթը:

Any performance in the homeland of the duduk is a test
Georgi Azatov is the artistic director of Kaluga’s chamber orchestra. His orchestra is already in Armenia and is preparing to perform in front of the Armenian audience for the first time ever. The concert is organized by the RA Ministry of Diaspora, and Russia-based businessman Ruben Vardanyan has covered all expenses for the orchestra in Armenia. “Hayern Aysor”’s correspondent sat down for an interview with Georgi Azatov before the orchestra’s rehearsal.
“Hayern Aysor”: Unfortunately, Mr. Azatov, people in Armenia don’t know about you and your orchestra. Of course, that requires propaganda and contacts.
Georgi Azatov: You’re definitely right. Our orchestra is popular in Kaluga and other areas in Russia, but not in Armenia. The reason why is because we haven’t given concerts in Armenia and haven’t had any contacts with Armenia’s orchestras. However, I hope our first concert in Armenia will provide us with the opportunity to establish close ties and cooperation.
“Hayern Aysor”: What makes your orchestra’s concert interesting? Why did you want to give a concert in Armenia?
G. A.: It’s no secret that Armenia is the homeland of the duduk. Today, the duduk is an internationally recognized musical instrument, is played by musicians of different orchestras is heard in Hollywood films. This musical instrument offers many opportunities, and we can create interesting programs. We decided to expand the opportunities of the duduk to a certain extent and use it particularly in classical music. Our program will include performances of classic songs from the Soviet era and the works by prominent international composers. We’ll be performing their music through the duduk. We’re the first to take such a step.
“Hayern Aysor”: I tend to disagree. This is not the first attempt. Just the fact that Avet Terteryan used the duduk in one of his symphonies is proof that the duduk has been used in symphonies for a long time already.
G. A.: I know Avet Terteryan’s symphony, but the notable Armenian composer had composed the music especially for the duduk. We’re performing the music composed for another musical instrument through the duduk. This is something new, and it’s a step that our orchestra has dared to take.
“Hayern Aysor”: Won’t there be performances of works by composers that have become traditional for us Armenians?
G. A.: Unfortunately, the Russians know almost nothing about Komitas and Alexander Spendiaryan. They were great composers and established rich traditions, but they have been somewhat forgotten. Our program includes their songs. I must say that it’s a great responsibility to perform in the homeland of the duduk. It’s a big test. I know Armenia has wonderful masters of the duduk, and we would love to receive their feedback. We implemented this program with talented dudukist Ashot Ghazaryan, who was one of the organizers and helped make the program complete.
“Hayern Aysor”: Why hasn’t the orchestra had close ties with Armenia?
G. A.: I was born in Tbilisi. Like many Georgian-Armenians, I received a Russian education and gradually became detached from Armenian language and culture. Later, I got accepted to Saratov Conservatory and pursued my career in Saratov. Over the past years, I have been invited to give performances in Kaluga with the help of and by the proposals of the Armenian community of Kaluga. I don’t speak in Armenian, but Armenian music lives inside of me. As they say, I feel it in my nerves. I must say that I’m visiting Armenia for the second time. I visited Armenia once when I was a teen. I haven’t become familiar with Yerevan yet, but I feel that we have a wonderful homeland.
“Hayern Aysor”: Well, I wish you success and hope Armenian music lovers will listen to your performances with pleasure.