Հայ-ադրբեջանական սահմանին երկու հայ զինծառայող է զոհվել
Ստացված օպերատիվ տեղեկության համաձայն` հունիսի 5-ին, հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հարավ-արևմտյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում են ստացել պայմանագրային զինծառայողներ Անդրանիկ Սամվելի Եղոյանը (ծնվ. 1988թ., Արարատի զ/կ) և Բորիս Բենիկի Գասպարյանը (ծնվ. 1992թ., Արարատի զ/կ):
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կիսում է ծանր կորստյան վիշտը և իր զորակցությունն է հայտնում ՀՀ սահմանների անվտանգությունն ապահովելու ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են: ՀՀ զինված ուժերը վերահսկում են իրավիճակը շփման գծում` իրականացնելով իրավիճակին համարժեք գործողություններ:
Հակառակորդի ձեռնարկած այս սադրանքը շփման գծում Ադրբեջանի զինված ուժերի վերջին օրերի գործողությունների տրամաբանական շարունակությունն է, ինչը կրկին անգամ վկայում է, որ հարևան պետության իշխանություններն արհամարհում են ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն, չեն ցանկանում խաղաղ ճանապարհով լուծել ԼՂ հիմնախնդիրը, պարբերաբար դիմում են սադրիչ գործողությունների` արհեստականորեն ապակայունացնելով իրավիճակը սահմանագոտում և վտանգելով բանակցային գործընթացը: Սրանով Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրում են իրենց արհամարհանքը և ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության, և միջնորդ պետությունների ղեկավարների գործադրած ջանքերի, և միջազգային հանրության նկատմամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ պաշտոնական կայքից:

На армяно-азербайджанской границе погибли двое армянских военнослужащих
Согласно полученной оперативной информации, 5 июня на опорном пункте одной из воинских частей, дислоцированных на юго-западном направлении армяно-азербайджанской границы от выстрела противника смертельные ранения получили военнослужащие-контрактники Андраник Самвелович Егоян (1988 г. рождения, Араратский военкомат) и Борис Беникович Гаспарян (1992 г. рождения, Араратский военкомат).
Министерство обороны Республики Армения разделяет скорбь тяжелой потери и выражает соболезнование членам семей, родным и сослуживцам военнослужащих, погибших при обеспечении безопасности границ РА.
Подробности инцидента уточняются. Вооруженные силы РА контролируют ситуацию на линии соприкосновения, осуществляя адекватные ситуации действия.
Данная провокация противника на линии соприкосновения является логичным продолжением действий ВС Азербайджана в последние дни, что вновь свидетельствует – власти соседнего государство презирают любую инициативу, направленную на мирное урегулирование конфликта НКР, не желают мирным путем решить проблему, периодически прибегают к провокационным действиям, искусственно дестабилизируя ситуацию на границе и ставя под угрозу переговорный процесс. Тем самым власти Азербайджана демонстрируют свое презрение и к деятельности МГ ОБСЕ, и к усилиям стран-посредников, и к мировому сообществу. Об этом сообщает официальный сайт МО РА.