Եւրոպայի Հայ Դատի Յանձնախումբը կը դատապարտէ Հալէպի հայկական թաղամասերու ռմբակոծումը
Սուրիոյ քաղաքացիական պատերազմի սկիզբէն իսկ, Հալէպի հայկական համայնքը, գտնուելով կառավարական եւ ընդիմմութեան ուժերուն ընդհարումի գօտիին միջեւ, մինչեւ այսօր կ’ապրի ծանր օրեր, տալով տասնեակներով զոհեր, հարիւրաւոր վիրաւորներ, ինչպէս նաեւ կրելով հսկայական վնասներ համայնքային եւ սեփական կառոյցներու: Վերջին շրջանին կացութիւնը վատթարացած է, քանի շրջանին մէջ, կառավարութեան դէմ հակադրուող ուժերը, Ալ Քայիտայի հետ կապակցութիւն ունեցող ուժերն են:
Կասկածէ վեր է թէ ծայրայեղական ընդիմադիր այս ուժերը, զինուած Թուրքիոյ կողմէ եւ մուտք գործած Թուրքիայէն, իբրեւ իրենց հիմնական թիրախը ընտրած են յարձակումները անզէն ժողովուրդին վրայ, քաղաքներու եւ գիւղերու մէջ: Կարճ ժամանակ առաջ, մուտք գործելով Թուրքիայէն, յարձակեցան հայաբնակ Քեսապին վրայ, պատճառ դառնալով որ ամբողջ բնակչութիւնը տեղահանուի եւ ապաստան գտնէ Լաթաքիիոյ մէջ: Վերջին օրերուն նոյն ուժերը, մուտք գործելով նորէն Թուրքիայէն, սկսած են անդադար հրթիռակոծումը Հալէպի հայկական թաղամասերուն եւ յատկապէս Նոր Գիւղի շրջանը:
Ինչպէս կը տեղեկացնեն մամլոյ սպասարկութիւններ եւս, Նոր Գիւղի անդադար այս հրթիռակոծումը, ծայրայեղական ուժերուն կողմէ, վտանգի ենթարկած է բնակչութեան կեանքը իսկ մեծ վնասներ հասցուցած՝ հայկական եկեղեցիներու, դպրոցներու, ակումբներու, բնակարաններու եւ գործատուներու, որոնք ամբողջութեամբ կամ մասամբ քանդուած են, պատճառելով անզէն եւ խաղաղ բնակչութեան տեղահանումը եւ ապաստան գտնելը Լաթաքիա, ուր արդէն խճողուած են Քեսապի փախստականները:
Նկատի ունենալով ստեղծուած կացութիւնը, Սուրիահայութեան Շտապ Օգնութեան եւ Վերականգման Մարմինը, յայտարարած է Հալէպի հայկական թաղամաս Նոր Գիւղը իբրեւ ԱՂԷՏԵԱԼ ԳՕՏԻ:
Հ.Յ.Դ. Եւրոպայի Հայ Դատի Յանձնախումբը, կը դատապարտէ շարունակական այս յարձակումները Սուրիոյ հայ ազգաբնակչութեան դէմ: Անկասկած՝ ծայրայեղական այս ուժերը կը նկատեն այժմ, իբրեւ իրենց հիմնական թիրախը կը նկատեն հայաբնակ շրջանները եւ որոնք անտարակոյս կը քաջալերուին երրորդ երկիրներու կողմէ եւ յատկապէս Թուրքիայէն, ուր եւ կը զինուին այս ուժերը եւ ունին արտօնութիւնը մուտք գործելու Սուրիոյ սահմաններէն ներս, հակառակ Թուրքիոյ անհիմն պնդումներուն որ ինք ոեւէ մեղսակցութիւնը չունի:
Կոչ կ’ուղղենք Եւրոպական Միութեան, որ այլեւս ժամանակն է փոխելու իր որդեգրած կեցուածքը մինչեւ այսօր եւ դատապարտելու բուռն կերպով այս յարձակումները եւ ճնշելու Թուրքիան որ դադարեցնէ ոճրագործ այս ուժերու զինումը եւ ուղարկումը Սուրիա, յարձակումներ կատարելու համար հայաբնակ շրջաններու վրայ: Կոչ կ’ուղղենք բոլոր պետութիւններուն եւ յատկապէս անոնց որոնք կը սատարեն ընդիմութեան ուժերուն, որ միջամտեն եւ պահանջեն ծայրայեղական այդ ուժերէն, դադարեցնելու իրենց յարձակումները հայաբնակ շրջաններուն վրայ: Այն պետութիւնները, որոնք պիտի չառնեն նման նախաձեռնութիւններ պիտի կրեն բարոյական պատասխանատուութիւնը հակահայ այս գործողութիւններուն եւ բոլոր ոճիռներուն որ կը կատարուին ծայրայեղական այս ուժերուն կողմէ:
Կոչ կ’ուղղենք Սուրիոյ իշխանութիւններուն, որ դիմեն անմիջական միջոցառումներու, ապահովելու անզէն ժողովուրդին ֆիզիքական ապահովութիւնը, որուն տենչանքն է իր գիւղերուն եւ թաղամասերուն մէջ ապրելու խաղաղութեամբ եւ կեանքի ու ինչքի ապահովութեամբ:
Հայ ժողովուրդը որ ենթարկուած է ցեղասպանութեան թուրքիոյ կողմէ, դիմագրաւած է մեծ աղէտներ, սակայն այսօր ոտքի է եւ կենդանի, պիտի չ’արտօնէ ոեւէ նոր զանգուածային յարձակումներու ծրագրի իրագործումը Սուրիոյ մեր հայրենակիցներուն դէմ, եւ պիտի հակազդէ համապատասխանօրէն ամբողջ աշխարհի մէջ, ապահովելու համար Սուրիոյ հայութեան անվտանգութիւնը:

Комиссия Ай-Дат Европы осуждает бомбардировку армянских кварталов Алеппо
Армянская община Алеппо, с самого начала гражданской войны в Сирии находясь в зоне столкновений правительственных и оппозиционных сил, до сего дня переживает тяжелые дни – десятки жертв, сотни раненых, огромные повреждения общинных и частных зданий. В последний период положение еще более ухудшилось, поскольку противостоящие в регионе правительству силы связаны с Аль-Каидой.
Вне всякого сомнения, эти экстремистские оппозиционные силы, будучи вооружены Турцией и проникшие с территории Турции, в качестве главной своей цели избрали нападения на безоружное население, города и села. Недавно, вторгшись с территории Турции, они напали на армянонаселенный Кесаб, став причиной миграции всего населения. В последние дни те же силы, проникнув опять таки из Турции, начали непрерывные бомбардировки армянских кварталов Алеппо, особенно район Нор Гюх.
Как сообщает пресса, эта непрерывная бомбардировка Нор Гюха подвергает опасности жизни населения и наносит огромный ущерб армянским церквям, школам, клубам, квартирам и мастерским, которые полностью или частично разрушены, принуждает безоружное мирное население эмигрировать и искать убежище в Латакии, где уже находятся беженцы из Кесаба.
Учитывая сложившуюся ситуацию, орган скорой помощи и восстановления Сирии объявил армянский квартал Нор Гюх Алеппо зоной бедствия.
Комиссия Ай-Дат Европы осуждает эти непрекращающиеся нападения на армянское население Сирии. Несомненно, эти экстремистские силы своей основной мишенью избрали армянонаселенные района, что поощряется третьими странами, особенно Турцией, которые вооружает эти силы и предоставляет им возможность беспрепятственно пересекать границу Сирии вопреки необоснованным утверждениям Турции о ее непричастности.
Адресуем призыв Европейский Союз – настало время изменить позицию и сурово осудить эти нападения, оказать давление на Турцию, чтобы прекратила вооружение этих преступных группировок и их отправку в Сирию для нападений на армянонаселенные районы. Обращаемся с призывом ко всем государствам, особенно тем, которые поддерживают оппозиционные силы, чтобы вмешались и потребовали, чтобы эти экстремистские силы прекратили свои нападения на армянонаселенные районы. Государства, которые не выступят с подобной инициативой, будут нести моральную ответственность за эти антиармянские действия.
Призываем власти Сирии незамедлительно прибегнуть к мерам для обеспечения физической безопасности безоружного народа, которое мечтает жить мирно в своих селах и кварталах, не опасаясь за жизнь и имущество.
Армянский народ, подвергшийся Геноциду со стороны Турции, выдержал катастрофы, сегодня поднялся на ноги и не должен допустить осуществления новых массовых нападений на наших соотечественников в Сирии, должен ответить должным образом по всему миру, дабы обеспечить безопасность сирийских армян.