Emmy-ի մրցանակակիրը նկարահանում է «Պեղում ենք ապագան. Հայաստան» ֆիլմը
Emmy մրցանակի դափնեկիր Ջոզեֆ Ռոսենդոն նկարահանում է «Պեղում ենք ապագան. Հայաստան» ֆիլմը: Այդ մասին նա կհայտարարի հունիսի 6-ին Կալիֆորնիայում, գրում է Masis Post-ը:
Սա փաստագրական ֆիլմ է Հայաստանում հնագիտական գիտարշավի մասին: «Որպես ֆիլմաշարի առաջին ֆիլմի թեմա մենք ընտրեցինք Հայաստանը, քանի որ ամերիկացիներից շատ քչերը գիտեն Հայաստանի հարուստ պատմության մասին և քչերն են ծանոթ նրա գեղեցիկ բնապատկերներին: Գեղեցկությունը, խոհանոցը, խմիչքները և, ամենակարևորը՝ ժողովրդի ոգին, շատ են տպավորում: Շատ հետաքրքիր էր գտնվել մի երկրում, որն այդքան խնդիրներ է հաղթահարել և վերապրել է»,-ասել է Ռոսենդոն:
Ռեժիսորին միացել է հնագետների խումբը Կալիֆորնիայի համալսարանի Costen ինստիտուտից: Ինստիտուտը զբաղվում է հնագիտական գիտելիքների ու ժառանգության պահպանմամբ ու տարածմամբ: «Կարծում եմ` ֆիլմը շատերին կհետաքրքրի, ով նոր երկրներ է ցանկանում հետազոտել: Հայաստանը հեքիաթային երկիր է, հրաշալի մի վայր հետաքրքիր պատմությամբ, համեղ ուտեստներով ու գեղեցիկ մարդկանցով: Ֆիլմում հատուկ ուշադրություն է հատկացվում ժողովրդի հարուստ մշակութային ժառանգությանն ու պատմությանը, հիշատակվում է նաև Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Չարլզ Սթենլին` ինստիտուտի տնօրենը:
Travelscope-ի ռեժիսոր Ջոզեֆ Ռոսենդոն պատմում է ճամփորդությունների մասին արդեն շուրջ 30 տարի: Emmy-ից բացի, նա պարգևատրվել է նաև ԱՄՆ Հանրային հեռուստատեսության (PBS) կողմից ճամփորդությունների մասին հեռուստասերիալների համար:

“Digging Into the Future – Armenia” documentary to screen in CA
The documentary is an archeological expedition to Armenia. It turns viewers on to the thrill of discovery while making genuine human connections with a people’s past and the present.
Host Joseph Rosendo explains, “We chose Armenia as the first in the series, as few Americans are aware of Armenia’s rich history and do not know of its beautiful landscape. The beauty, the cuisine, the drinks, and most importantly, the spirit of the people is very impressive. It was exciting to be in a country which has survived and overcome so many challenges.”
For this adventure Rosendo joins archaeologists from UCLA’s Cotsen Institute, which is dedicated to the creation, dissemination, and conservation of archaeological knowledge and heritage.
“I think the film will be interesting to many who like to explore new countries. Armenia is a fantastic country, a wonderful place with an interesting history, tasty food and beautiful people. In the film we put a special emphasis on the rich cultural heritage and history, not forgetting to mention about the Armenian Genocide,” said Charles Stanish, Director of the Institute.
Travelscope’s Emmy-award winning director Joseph Rosendo has been a travel, food and wine journalist and a travel broadcaster for more than 30 years. Since 2007, he has hosted, directed and written Joseph Rosendo’s Travelscope, the award-winning PBS travel television series.