ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Ստամբուլի Ազգային կեդրոնական վարժարանի հիմնադիր ներկայացուցիչ Կարպիս Պարմումջեանին
Մայիսի 31-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ստամբուլի Ազգային կեդրոնական վարժարանի հիմնադիր ներկայացուցիչ Կարպիս Պարմումջեանին:
Բարձր գնահատելով վարժարանի դերը Պոլսի հայ համայնքում մատաղ սերնդին հայեցի դաստիարակելու և կրթելու գործում ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը ուրախությամբ նշեց, որ 2013-2014թթ. ուսամնական տարվա վարժարանի բոլոր 52 շրջանավարտներն էլ կդիմեն համալսարաններ և հատկապես` բնագիտական ուղղություններով:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Կարպիս Պարմումջեանը նշեց, որ Պոլսի հայ համայնքում մշտապես հետևում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությանը, ՀՀ սյփւուռքի նախարարի կողմից համայնքներին ուղղված կոչերին և արձագանքում դրանց:
Ստամբուլի Ազգային կեդրոնական վարժարանի հիմնադիր ներկայացուցիչը ՀՀ սփյուռքի նախարարին հանձնեց Վարժարանի կողմից հրատարակած «Ազգային Կեդրոնական Վարժարան», «Յարգանք կեդրոնականցիներու» և «Նախ մայրենին» պարբերականների վերջին համարները:
«Մենք մշտապես հիանում ենք Ձեր դպրոցի կողմից հրատարակած  նյութերով, վարժարանի գործունեությունը լուսաբանող զանազան պարբերականներով»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Վարժարանին կտրամադրի նախարարության նախաձեռնությամբ և պատվերով հրատարակված արևմտահայերենի դասագրքեր:
Կարպիս Պարմումջեանը ցավով նշեց, որ համայնքն իսկապես ունի դասագրքեր կազմողների և մայրենի լեզու  դասավանդող մանկավարժների պակաս:
Բարձր գնահատելով դարեր շարունակ թուրքական տիրապետության տակ բնակվող հայ քրիստոնյա համայնքի կամքն ու ազգային դիմագիծը պահպանելու ջանքերը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը հրավիրեց վարժարանի սաներին մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին:
Նախարար Հ.Հակոբյանը հավելեց, որ այս տարի առաջին անգամ «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում կհյուրընկալվի Դիարբեքիրի (Տիգրանակերտ) իսլամացած հայերի 40-50 մասնակիցներից բաղկացած խումբը:
Քննարկվեցին Պոլսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների, մասնավորապես Ազգային կեդրոնական վարժարանի սաների Հայաստան այցելություններն առավել հաճախակի դարձնելու հետ կապված հարցեր:

Министр Диаспоры РА приняла учредителя представителя Стамбульской национальной гимназии Кедронакан Карписа Пармумчяна
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/05/IMG_3216-11.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 31 мая приняла учредителя представителя Стамбульской национальной гимназии Кедронакан Карписа Пармумчяна.
Высоко оценив роль гимназии в деле армянского воспитания и образования молодого поколения армянской общины Константинополя, министр Диаспоры РА с радостью отметила, что все 52 выпускника гимназии 2013-2014гг. будут поступать в университеты и особенно по линии естественных наук.
Поблагодарив за теплый прием, Карпис Пармумчян отметил, что в армянской общине Константинополя постоянно следят за деятельностью Министерства Диаспоры РА, посланиями министра Диаспоры РА к общинам и откликаются на них.
Учредитель представитель Стамбульской национальной гимназии Кедронакан вручил министру Диаспоры РА последние номера издаваемых гимназией периодических изданий «Национальная гимназия Кедронакан», «Уважение к Кедронаканцам» и «Прежде всего родной язык».
«Мы всегда восхищаемся материалами, опубликованными Вашей школой, разлоичными изданиями, освещающими деятельность гимназии», – отметила министр, добавив, что Министерство Диаспоры РА предоставит гимназии изданные по инициативе и заказу Министерства учебники западноармянского языка.
Карпис Пармумчян с сожалением отметил, что община действительно испытывает потребность в составителях учебников и педагогах, преподающих родной язык.
Высоко оценив усилия по сохранению воли и национального облика армянской христианской общины, на протяжении веков проживающей под властью Турции, министр Диаспоры РА пригласила воспитанников гимназии участвовать в программе «Ари тун».
Министр Г.Акопян добавила, что в этом году в рамках программы «Ари тун» впервые в Армении будут гостить группа в составе 40-50 участников из числа исламизированных армян Диарбекира (Тигранакерта).
Были обсуждены вопросы, связанные с более частым посещением Армении представителями Константинопольской армянской общины, в частности, воспитанниками Национальной гимназии Кедронакан.