Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հավաքածուն համալրվել է շուրջ 450 բնօրինակ լուսանկարներով
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը ձեռք է բերել Հայոց ցեղասպանությանն ու դրա հետևանքներին առնչվող լուսանկարների բացառիկ և հարուստ հավաքածու:
Շուրջ 450 բնօրինակ լուսանկարների հավաքածուն Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտին նվիրատվության կարգով հանձնեցին հունահայ Խանիկյան ընտանիքի ժառանգները` կարևորելով Հայոց ցեղասպանության հիշողության պահպանումը և փոխանցումը սերունդներին:
Լուսանկարների հավաքածուն ներառում է Օսմանյան կայսրության, Հունաստանի, Եգիպտոսի, Սիրիայի որբանոցներին, որբերի կյանքին, Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի որբախնամ գործունեությանը, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության պատմության առանձին դրվագներին առնչվող լուսանկարներ: Լուսանկարների զգալի մասի դարձերեսին առկա են չափազանց կարևոր տեղեկություններ հաղորդող գրություններ:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին այս հավաքածուի ձեռքբերումը ոչ միայն խորհրդանշական, այլ նաև բացառիկ իրադարձություն է մեր թանգարանի համար, և այս լուսանկարներն իրենց ուրույն տեղը կգտնեն 2015 թվականի ապրիլին բացվող թանգարանային նոր ցուցադրությունում: Լուսանկարների մեջ իր կարևորությամբ առանձնանում է, իհարկե, երիտթուրք պարագլուխ Իսմայիլ Հաքքի բեյի` անգլիացի զինվորականների կողմից ձերբակալության լուսանկարի բնօրինակը»,- նշում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտն այս եզակի հավաքածուն ձեռք բերելու համար իր երախտագիտությունն է հայտնում Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանին:
1915թ. սեպտեմբերի սկզբներին Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն հեռագրով դիմեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտին, որում անհրաժեշտ էր համարում ստեղծել հատուկ կոմիտե` դրամահավաք կազմակերպելու և կոտորածներից փրկված հայերին աջակցելու նպատակով միջոցներ հայթայթելու համար:
1915թ. հոկտեմբերի 1-ից կարիքավորների օգտին դրամահավաքի կազմակերպումն իրականացնում էր Հայկական նպաստամատույց հանձնախումբը (Armenian Relief Committee): Մինչ այդ Մերձավոր Արևելքում գործող երկու նմանատիպ կոմիտեները, միավորվելով Հայկական նպաստամատույց հանձնախմբին, ձևավորեցին «Հայ-սիրիական ամերիկյան նպաստամատույց» հանձնախումբը (American Committee for Armenian and Syrian Relief), որը 1919թ. օգոստոսի 6-ի Կոնգրեսի որոշմամբ վերանվանվում է «Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույց» (Near East Relief):
Հիմնվելով որպես ժամանակավոր կոմիտե` Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցը վերածվեց խոշոր մի կազմակերպության, որը սկզբնապես նպատակ ուներ հանգանակել 100.000 դոլար, սակայն գործունեության տասնհինգ տարիների ընթացքում այս կազմակերպությունն ավելի քան 110 միլիոն դոլարի ներդրում իրականացրեց գաղթականների ու որբերի փրկության գործում: Այդ մարդասիրական առաքելությունն իրականացվում էր ամերիկյան գործիչների և միսիոներների կողմից Կովկասում, Մերձավոր Արևելքում և Բալկաններում:

Armenian Genocide Museum-Institute has received a collection of nearly 450 original photos
The Armenian Genocide Museum-Institute has obtained a rich, exclusive collection of photos showing the Armenian Genocide and its consequences.
The collection of nearly 450 original photos was granted to the Armenian Genocide Museum-Institute as a donation from the inheritors of the Greek-Armenian Khanigian family, for which it is important to preserve the remembrance of the Armenian Genocide and transmit it to the generations.
The collection of photos includes photos showing the orphanages in the Ottoman Empire, Greece, Egypt and Syria, the life of the orphans, the activities of the Near East Relief, as well as photos showing scenes of the Armenian Genocide. Several important facts are stated on the opposite side of most of the photos.
“Obtaining this collection ahead of the Centennial of the Armenian Genocide is not only symbolic, but also exclusive for the Armenian Genocide Museum-Institute, and these photos will have their special place in the new exhibition to be opened at the museum in April 2015. Among the important photos is, of course, the original of the photo of the arrest of head of the Young Turks Ismail Hakki Bey on the part of British soldiers,” says Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan.
The Armenian Genocide Museum-Institute expresses its gratitude to RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Greece Gagik Ghalachyan for this unique collection.
In early September 1915, then U.S. Ambassador to the Ottoman Empire Henry Morgenthau addressed the U.S. Department of State, deeming it necessary to create a special committee that would organize a fundraiser and procure means to help the Armenians who had survived the massacres.
Starting from October 1, 1915, the Armenian Relief Committee organized the fundraiser for the needy. Until then, two similar committees in the Near East joined the Armenian Relief Committee and formed the American Committee for Armenian and Syrian Relief, which was renamed the Near East Relief by the decision of the U.S. Congress on August 6, 1919.
Established as an ad hoc committee, the Near East Relief went on to become a large organization with the initial purpose of raising 100,000 dollars, but the organization made a more than 110 million dollar investment to save migrants and orphans throughout the fifteen years of its existence. The humanitarian assistance was provided by American figures and missioners in the Caucasus, the Near East and the Balkans.