Ախալցխայի հայերը նախակրթարանի կարիք ունեն
Մեկ ամիս առաջ Ախալցխայի քաղաքապետարան դիմում էր ներկայացվել, որի համաձայն՝ Ախալցխայի Հայկական երիտասարդական կրթամշակութային կենտրոնը, Վահրամ Գայֆեճյանի անվան ստեղծագործողների միությունը, Ախալցխայի հայկական թիվ 3 հանրային դպրոցը եւ Ախալցխայի Հայ Առաքելական Եկեղեցին ցանկանում են, որ քաղաքի հայկական դպրոցում նախակրթարան ձեւավորվի, ինչի կարիքը քաղաքում խիստ զգացվում է:
Նամակի սկզբում հիմնականում խոսվում էր այն մասին, թե ինչ ավանդ են ունեցել հայերը Ախալցխա քաղաքի կայացման եւ զարգացման, հայ-վրացական միջմշակութային կապերի խորացման եւ բարեկամության ամրապնդման գործում:
Նամակի հաջորդ մասում դիմորդները տեղական իշխանության ուշադրությունն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ախալցխայի հայերը նախակրթարանի կարիք ունեն, որպեսզի մանուկները այնտեղ ստանալով հայոց լեզվի մասին որոշ գիտելիքներ՝ հեշտությամբ կարողանային հաճախել հայկական դպրոց, ինչը եւ նախկինում եղել էր տվյալ դպրոցի շենքում եւ փակվել էր նախկին իշխանության օրոք:
Նամակի վերջնամասում  դիմորդները պատրաստակամություն էին հայտնել իշխանություններից թույլտվություն ստանալու դեպքում գտնել հովանավորներ դպրոցի առաջին հարկի թափուր սենյակների վերանորոգման եւ կահավորման համար, ինչպես նաեւ, եթե իշխանությունները ի վիճակի չեն,  հոգալ  նախակրթարանի հետագա ֆինանսական կարիքները:
Նամակում նաեւ նշված էր, որ անհրաժեշտության դեպքում ԱՀԵԿ կենտրոնի, Վահրամ Գայֆեճյանի անվան ստեղծագործողների միության , Հայկական թիվ 3 հանրային դպրոցի եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներկայացուցիչները պատրաստ են հանդիպել ու իշխանությունների հետ քննարկել բոլոր առաջացած հարցերը եւ տվյալ ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել:
Պատասխան նամակը ստացվեց ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ մայիսի 13 թվագրությամբ, որտեղ նախադպրոցական կրթական հաստատությունների տնօրեն Ն. Գելաշվիլին տեղեկացնում է դիմորդ կազմակերպություններին՝  թիվ 3 հայկական դպրոցի տնօրենին եւ Եկեղեցուն, որ Ախալցխայի շրջանում կա 15 մանկապարտեզ, որոնցից քաղաքի երկու մանկապարտեզներում գոյություն ունեն հայկական խմբակներ, եւ մեկ մանկապարտեզ կա Ախալցխայի շրջանի Պամաճ գյուղում, որը եւս հայալեզու է:
Ցավով պետք է հիշեցնենք նախադպրոցական կրթական հաստատությունների տնօրեն Ն. Գելաշվիլիին եւ տեղական իշխանության ներկայացուցիչներին,  ում եւ ներկայացվել էին դիմումները, որ դիմորդների նպատակը բոլորովին չի եղել տեղեկանալ այն մասին, թե Ախալցխայի շրջանի 15 մանկապարտեզներից ընդամենը 2-ում կա հայկական բաժին, այն դեպքում, երբ քաղաքի հայությունը բնակչության ընդհանուր թվի մոտ 40 տոկոսն է կազմում, այլ նամակի ներքո ստորոգրյալները նպատակ են ունեցել խնդրի ընկալման եւ լուծման, քանզի Եվրոպական արժեքները դավանել ձգտող Վրաստանում ազգային փոքրամասնությունները պետք է  ունենան նախակրթարան կամ մանկապարտեզ բացելու իրավունք՝  հենց պետական աջակցությամբ:
Հուսով ենք, որ Ախալցխայի տեղական իշխանությունները  նամակին կպատասխանեն ըստ էության, քանզի տվյալ պատասխանը չի բավարարում դիմումատուներին եւ ավելի շատ նման է խնդրով հետաքրքրված անտեղյակ անհատին տեղեկացնելուն՝ չպատասխանելով բարձրացված և ոչ մի հարցի:

Армяне Ахалциха нуждаются в дошкольном учреждении
Месяц назад в \мэрию Ахалциха было представлено заявление, согласно которому  Армянский молодежный культурных центр Ахалциха, Творческий союз имени Ваграма Гайфечяна, армянская общественная школа №3 Ахалциха и Армянская Апостольская церковь Ахалциха хотели, чтобы в армянской школе города было сформировано дошкольное учреждение, необходимость в котором в городе остро чувствуется.
В письме речь шла о том, какой вклад внесли армяне в дело становления и развития города Ахалциха, углубления армяно-грузинских межкультурных связей и укрепления дружбы. Внимание местных властей привлекалось к тому факту, что армяне Ахалциха нуждаются в дошкольном учреждении, чтобы дети, получая здесь определенные знания об армянском языке, с легкостью могли посещать армянскую школу, что прежде было в здании данной школы, однако закрылось при прежних властях.
В заключение письма авторы выражали готовность, в случае получения  согласия властей, найти спонсоров для ремонта и оборудования пустующих комнат на первом этаже школы, а также, если власти не в состоянии, позаботиться о дальнейших финансовых нуждах дошкольного учреждения.
В письме указывалось также, что авторы готовы встретиться с властями и обсудить все вопросы, принять меры к осуществлению данной программы.
Ответ поступил 13 мая, в котором директор дошкольных образовательных учреждений Н.Гелашвили сообщает, что в Ахалцуихском районе есть 15 детских садов, из которых в двух городских детсадах имеются армянские группы, еще один армяноязычный детский сад имеется в селе Памач.
С сожалением вынуждены напомнить директору дошкольных образовательных учреждений Н.Гелашвили и представителям местных властей, которым и были представлены заявления, что авторы письма абсолютно не преследовали цели получить сведения о том, что из 15 детских садов в двух имеются армянские группы, в том случае, когда армянство составляет 40 процентов населения города. Подписавшие письмо преследовали цель понимания вопроса и решения проблемы, поскольку в Грузии, стремящейся к исповедыванию европейских ценностей,   национальные меньшинства должны иметь право открывать дошкольные учреждения или детский сад именно с государственной поддержкой.
Надеемся, что местные власти Ахалциха ответят на письмо по существу, поскольку имеющийся ответ не удовлетворяет авторов и больше похож на уведомление несведущего человека, интересующегося проблемой, где нет ответа ни на один вопрос.