Ախալցխայի հայերը նախակրթարանի կարիք ունեն
Մեկ ամիս առաջ Ախալցխայի քաղաքապետարան դիմում էր ներկայացվել, որի համաձայն՝ Ախալցխայի Հայկական երիտասարդական կրթամշակութային կենտրոնը, Վահրամ Գայֆեճյանի անվան ստեղծագործողների միությունը, Ախալցխայի հայկական թիվ 3 հանրային դպրոցը եւ Ախալցխայի Հայ Առաքելական Եկեղեցին ցանկանում են, որ քաղաքի հայկական դպրոցում նախակրթարան ձեւավորվի, ինչի կարիքը քաղաքում խիստ զգացվում է:
Նամակի սկզբում հիմնականում խոսվում էր այն մասին, թե ինչ ավանդ են ունեցել հայերը Ախալցխա քաղաքի կայացման եւ զարգացման, հայ-վրացական միջմշակութային կապերի խորացման եւ բարեկամության ամրապնդման գործում:
Նամակի հաջորդ մասում դիմորդները տեղական իշխանության ուշադրությունն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ախալցխայի հայերը նախակրթարանի կարիք ունեն, որպեսզի մանուկները այնտեղ ստանալով հայոց լեզվի մասին որոշ գիտելիքներ՝ հեշտությամբ կարողանային հաճախել հայկական դպրոց, ինչը եւ նախկինում եղել էր տվյալ դպրոցի շենքում եւ փակվել էր նախկին իշխանության օրոք:
Նամակի վերջնամասում  դիմորդները պատրաստակամություն էին հայտնել իշխանություններից թույլտվություն ստանալու դեպքում գտնել հովանավորներ դպրոցի առաջին հարկի թափուր սենյակների վերանորոգման եւ կահավորման համար, ինչպես նաեւ, եթե իշխանությունները ի վիճակի չեն,  հոգալ  նախակրթարանի հետագա ֆինանսական կարիքները:
Նամակում նաեւ նշված էր, որ անհրաժեշտության դեպքում ԱՀԵԿ կենտրոնի, Վահրամ Գայֆեճյանի անվան ստեղծագործողների միության , Հայկական թիվ 3 հանրային դպրոցի եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներկայացուցիչները պատրաստ են հանդիպել ու իշխանությունների հետ քննարկել բոլոր առաջացած հարցերը եւ տվյալ ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել:
Պատասխան նամակը ստացվեց ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ մայիսի 13 թվագրությամբ, որտեղ նախադպրոցական կրթական հաստատությունների տնօրեն Ն. Գելաշվիլին տեղեկացնում է դիմորդ կազմակերպություններին՝  թիվ 3 հայկական դպրոցի տնօրենին եւ Եկեղեցուն, որ Ախալցխայի շրջանում կա 15 մանկապարտեզ, որոնցից քաղաքի երկու մանկապարտեզներում գոյություն ունեն հայկական խմբակներ, եւ մեկ մանկապարտեզ կա Ախալցխայի շրջանի Պամաճ գյուղում, որը եւս հայալեզու է:
Ցավով պետք է հիշեցնենք նախադպրոցական կրթական հաստատությունների տնօրեն Ն. Գելաշվիլիին եւ տեղական իշխանության ներկայացուցիչներին,  ում եւ ներկայացվել էին դիմումները, որ դիմորդների նպատակը բոլորովին չի եղել տեղեկանալ այն մասին, թե Ախալցխայի շրջանի 15 մանկապարտեզներից ընդամենը 2-ում կա հայկական բաժին, այն դեպքում, երբ քաղաքի հայությունը բնակչության ընդհանուր թվի մոտ 40 տոկոսն է կազմում, այլ նամակի ներքո ստորոգրյալները նպատակ են ունեցել խնդրի ընկալման եւ լուծման, քանզի Եվրոպական արժեքները դավանել ձգտող Վրաստանում ազգային փոքրամասնությունները պետք է  ունենան նախակրթարան կամ մանկապարտեզ բացելու իրավունք՝  հենց պետական աջակցությամբ:
Հուսով ենք, որ Ախալցխայի տեղական իշխանությունները  նամակին կպատասխանեն ըստ էության, քանզի տվյալ պատասխանը չի բավարարում դիմումատուներին եւ ավելի շատ նման է խնդրով հետաքրքրված անտեղյակ անհատին տեղեկացնելուն՝ չպատասխանելով բարձրացված և ոչ մի հարցի:

Armenians of Akhaltskha need a kindergarten
A month ago, the Armenian Youth Educational and Cultural Center of Akhaltskha, the Vahram Gaifetchyan Union of Creators, Armenian School N 3 of Akhaltskha and the Armenian Apostolic Church of Akhaltskha sent a letter to Akhaltskha Municipality with the request to open a kindergarten at the local Armenian school due to the need for it in Akhaltskha.
The letter begins with the contributions of the Armenians to the city’s development and advancement, as well as the deepening of Armenian-Georgian cultural ties and the strengthening of friendship.
The applicants also draw the local authorities’ attention to the fact that the Armenians of Akhaltskha need a kindergarten so that the children receive some knowledge of the Armenian language and go to school at ease. There used to be a kindergarten in the school building, but was closed by the former authorities.
In the end, the authors of the letter state that if granted permission from the authorities, they will find sponsors to renovate and furnish the empty rooms on the school’s first floor and will cover the kindergarten’s expenses, if the authorities are incapable of doing so.
The letter also states that in case of need, representatives of the Armenian Educational and Cultural Center of Akhaltskha, the Vahram Gaifetchyan Union of Creators, the Armenian School N 3 and the Armenian Apostolic Church are ready to meet with the authorities to discuss all the issues and take the necessary measures for project implementation.
In the municipality’s May 13 response letter, Director of Kindergarten Educational Institutions N. Gelashvili informed the applying organizations (the principal of Armenian School N 3 and the Church) that there are 15 kindergartens in Akhaltskha, of which two have Armenian clubs and one is an Armenian-language kindergarten located in Pamatch village of Akhaltskha region.
We regret to remind Director of Kindergarten Educational Institutions N. Gelashvili and the local authorities that the purpose of the applicants was not to be informed that out of the 15 kindergartens only 2 have an Armenian Department (the Armenians in Akhaltskha make up nearly 40%  of the population), but the undersigned wanted the municipality to understand the problem and solve it since the ethnic minorities in a country aspiring for European values must have the right to open a kindergarten or kindergarten through government support.
We hope the local authorities of Akhaltskha will respond to the letter in essence because the response letter is unsatisfactory and is more like a letter that provides information to an uninformed person interested in the matter, without giving an answer to any question that has been raised.