Մոսկվայում ստեղծվում է «Ռուսաստանի հայագետների ընկերությունը»
Վերջերս Մոսկվայում ստեղծվել է «Ռուսաստանի հայագետների ընկերության» հիմնադրման նախաձեռնող խումբ, որի կազմում են ՌԴ ԳԱ թղթակից-անդամ, ԳԱ ռուսաց լեզվի ինստիտուտի փոխտնօրեն Վլադիմիր Պլունգյանը, բանասիրական  գիտությունների թեկնածու Բուրաստան Զուլումյանը, արվեստագիտության դոկտոր Արմեն Ղազարյանը, գրող, նկարիչ, արվեստաբան Նինա Գաբիրիելյանը և «Ռուս-հայկական համագործակցություն»  կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը:
Նախաձեռնող խումբը նպատակ ունի հունիսի վերջին Մոսկվայում հրավիրելու «Հայագիտությունը Ռուսաստանում. պատմություն և ժամանակակից հեռանկարները» գիտաժողովը, ուր և կներկայացվի «Ռուսաստանի հայագետների ընկերության» հիմնադրման առաջարկությունը:
Խորհրդային տարիներին ընդհատվել են Սանկտ-Պետերբուրգի և Մոսկվայի հայագիտական փառահեղ ավանդույթները, սակայն այսօր մեծաթիվ հայ համայնքի համար արդեն վաղուց հասունացել է Ռուսաստանում հայկական կրթության և գիտության վերածնումը, ինչպես նաև ժամանակակից ուսումնասիրությունների կազմակերպումը տարբեր բնագավառներում` պատմություն, ազգագրություն, գրականություն, լեզվաբանություն, քաղաքագիտություն և այլն:
«Ռուսաստանի հայագետների ընկերությունը» կնպաստի մի քանի կարևորագույն խնդիրների լուծմանը. հայկական խնդիրներով զբաղվող գիտնականների համախմբմանը, գիտական և կրթական կենտրոնների ստեղծմանը, երիտասարդ գիտնականների հայագիտական ուսումնասիրությունների խրախուսմանը: Նախատեսվում է, որ ընկերությունը Ռուսաստանի և Հայաստանի համապատասխան ակադեմիական, կրթական և հետազոտական ինստիտուտների, տարբեր երկրներում գործող համանման կազմավորումների գործընկերը կդառնա:

В Москве создается Российское общество арменоведов
Недавно в Москве была создана инициативная группа по учреждению Российского общества арменоведов, куда вошли: д.филол.наук, чл.-корр.РАН, зам.директора �?нститута русского языка РАН Владимир Плунгян, к.филол.н., старший научный. сотрудник �?нститута мировой литературы им. А.М.Горького РАН, преподаватель курса «�?стория армянской литературы» �?САА МГУ Бурастан Зулумян, доктор искусствоведения Армен Казарян, писатель, художник, искусствовед Нина Габриелян, президент организации «Русско-Армянское Содружество» Юрий Навоян.
�?нициативная группа намерена в конце июня в Москве провести конференцию «Арменоведение в России: история и современные перспективы», на которой и будет вынесено предложение о создании Российского общества арменоведов.
В советское время славные традиции арменоведения Петербурга и Москвы были прерваны, однако сегодня для многочисленной армянской диаспоры уже давно назрела необходимость возрождения армянской науки и образования в России, а также организации современных исследований в различных областях – истории, этнографии, литературы, лингвистики, политологии и др.
Российское общество арменоведов будет способствовать решению нескольких важнейших задач: консолидация ученых, занимающихся армянской проблематикой, помощь в создании и развитии научных и образовательных центров, поощрение арменоведческих исследований молодых ученых. Планируется, что Общество будет партнером соответствующих академических, образовательных и исследовательских институтов России и Армении, аналогичных объединений, действующих в разных странах.