Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Եգիպտոսում
Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները Կահիրեում մեկնարկեցին ապրիլի 23-ի երեկոյան Հուսաբեր ակումբում տեղի ունեցած ավանդական մոմավառության արարողությամբ և «Ցեղասպանության որբերը» ֆիլմի ցուցադրությամբ: Այնուհետև, որպես հայ ժողովրդի վերածննդի խորհրդանիշ, Եգիպտահայոց թեմի առաջնորդ Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանը և Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանը ծառ տնկեցին ակումբի բակում։
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին Սուրբ Պատարագ մատուցվեց և հոգեհանգստյան արարողություն կատարվեց Կահիրեի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ, Ալեքսանդրիայի Սբ. Պողոս Պետրոս և Հելիոպոլիսի հայ կաթողիկե Սբ. Թերեզ եկեղեցիներում: Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանը և դեսպան Մելքոնյանը համայնքային կազմակերպությունների ղեկավարների և եգիպտահայ համայնքի բազմաթիվ անդամների ընկերակցությամբ ծաղկեպսակներ զետեղեցին Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակում գտնվող խաչքարին:
Նույն օրը եգիպտական «Ազատ եգիպտացիներ» ազդեցիկ քաղաքական կուսակցության կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ սեմինար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանը՝ «Մենք հիշում ենք 1915 թվականը» վերտառությամբ: Սեմինարի հիմնական բանախոսներն էին կուսակցության գլխավոր քարտուղար Մահմուդ ալ-Ալալին, ցեղասպանագետ Մուհամմադ Ռեֆաթ ալ-Իմամը, միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Այման Սալաման և եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչ Արմեն Մազլումյանը, որոնք հանգամանալից խոսեցին Հայոց ցեղասպանության իրողության, նրա միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության և Թուրքիայի մերժողական քաղաքականության անընդունելիության մասին: Սեմինարի մասնակիցների համար ընթերցվեց ՀՀ դեսպանի ողջույնի խոսքը, որում շնորհակալություն էր հայտնվում «Ազատ եգիպտացիներ» կուսակցության ղեկավարությանը` նախօրեին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությամբ հանդես գալու համար։ Սեմինարի ընթացքում, որին ներկա էին «Ազատ եգիպտացիներ» կուսակցության բազմաթիվ անդամներ, քաղաքական–հասարակական գործիչներ, լրագրողներ և եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ցուցադրվեց նաև Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված կարճատև տեսահոլովակ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Мероприятия, посвященные 99-летию Геноцида армян, прошли в Египте
Посвященные 99-летию Геноцида армян мероприятия стартовали вечером 23 апреля в Каире с традиционной церемонии зажжения свечей в клубе Хусабер и показом фильма «Сироты геноцида».  Затем глава епархии ААЦ в Египте епископ Ашот Мнацаканян и посол РА Армен Мелконян высадили деревья во дворе клуба в качестве символа возрождения армянского народа.
24 апреля в каирской церкви Св. Григор Лусаворич, александрийской церкви Св. Павла и Петра и церкви Св. Терезы в Гелиополе  прошли литургии и поминальные церемонии. Епископ Ашот Мнацаканян, посол Мелконян, многочисленные представители армянской общины возложили цветы к хачкару, установленному во дворе церкви Св. Григор Лусаворич.
В тот же день в штаб-квартире влиятельной политической партии «Свободные египтяне»  состоялся семинар, посвященный трагедии Геноцида армян «Мы помним 1915 год».  Основными докладчиками на семинаре выступили генеральный секретарь партии Махмуд аль-Алали, геноцидовед Мухаммад Рефат аль-�?мам, профессор международного права Айман Саламан и представитель армянской общины Египта Армен Мазлумян. Докладчики коснулись факта Геноцида, необходимости международного признания и неприемлемости проводимой Турцией политики отрицания.  В ходе мероприятия также был показан короткий ролик, посвященный Геноциду армян. Об этом реадкции «Армяне сегодня» сообщили в пресс-службе М�?Д РА.