Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Եգիպտոսում
Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները Կահիրեում մեկնարկեցին ապրիլի 23-ի երեկոյան Հուսաբեր ակումբում տեղի ունեցած ավանդական մոմավառության արարողությամբ և «Ցեղասպանության որբերը» ֆիլմի ցուցադրությամբ: Այնուհետև, որպես հայ ժողովրդի վերածննդի խորհրդանիշ, Եգիպտահայոց թեմի առաջնորդ Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանը և Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանը ծառ տնկեցին ակումբի բակում։
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին Սուրբ Պատարագ մատուցվեց և հոգեհանգստյան արարողություն կատարվեց Կահիրեի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ, Ալեքսանդրիայի Սբ. Պողոս Պետրոս և Հելիոպոլիսի հայ կաթողիկե Սբ. Թերեզ եկեղեցիներում: Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանը և դեսպան Մելքոնյանը համայնքային կազմակերպությունների ղեկավարների և եգիպտահայ համայնքի բազմաթիվ անդամների ընկերակցությամբ ծաղկեպսակներ զետեղեցին Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակում գտնվող խաչքարին:
Նույն օրը եգիպտական «Ազատ եգիպտացիներ» ազդեցիկ քաղաքական կուսակցության կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ սեմինար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանը՝ «Մենք հիշում ենք 1915 թվականը» վերտառությամբ: Սեմինարի հիմնական բանախոսներն էին կուսակցության գլխավոր քարտուղար Մահմուդ ալ-Ալալին, ցեղասպանագետ Մուհամմադ Ռեֆաթ ալ-Իմամը, միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Այման Սալաման և եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչ Արմեն Մազլումյանը, որոնք հանգամանալից խոսեցին Հայոց ցեղասպանության իրողության, նրա միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության և Թուրքիայի մերժողական քաղաքականության անընդունելիության մասին: Սեմինարի մասնակիցների համար ընթերցվեց ՀՀ դեսպանի ողջույնի խոսքը, որում շնորհակալություն էր հայտնվում «Ազատ եգիպտացիներ» կուսակցության ղեկավարությանը` նախօրեին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությամբ հանդես գալու համար։ Սեմինարի ընթացքում, որին ներկա էին «Ազատ եգիպտացիներ» կուսակցության բազմաթիվ անդամներ, քաղաքական–հասարակական գործիչներ, լրագրողներ և եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ցուցադրվեց նաև Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված կարճատև տեսահոլովակ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Armenian Genocide Commemoration events in Egypt
The events dedicated to the 99th anniversary of the Armenian Genocide in Cairo began with the traditional candle-lighting ceremony and the screening of the film Orphans of the Genocide at Husaber Club on the eve of Apr. 23. Afterwards, as a symbol of the rebirth of the Armenian nation, Primate of the Egyptian-Armenian Diocese, Bishop Ashot Mnatsakanyan and RA Ambassador to Egypt Ashot Melkonyan planted a tree in the yard of the Club.
On Apr. 24, Divine Liturgies were served and Requiem Masses were performed at the St. Gregory the Illuminator Church in Cairo, the St. Poghos Petros Church in Alexandria and the St. Teresa Armenian Catholic Church in Heliopolis in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide. Bishop Ashot Mnatsakanyan and Ambassador Melkonyan laid wreaths at the cross-stone in the yard of the St. Gregory the Illuminator Church along with the leaders of community organizations and several members of the Egyptian-Armenian community.
On the same day, a seminar devoted to the Armenian Genocide with the title “We Remember the Year 1915” was held at the central headquarters of Egypt’s influential “Free Egyptians” political party. The keynote speakers were the party’s secretary general Mahmud Al-Alali, genocide expert Muhammad Refat Al-Imam, international law professor Ayman Salama and member of the Egyptian-Armenian community Armen Mazlumian, who talked in detail about the Armenian Genocide, the need for international recognition of the Armenian Genocide and the inadmissibility of Turkey’s denial policy. The participants of the seminar also listened to the RA Ambassador’s welcoming remarks in which the Ambassador expressed gratitude to the leaders of the “Free Egyptians” Party for their recent statement condemning the Armenian Genocide. The event attended by several members of the “Free Egyptians” Party, public and political figures, journalists and representatives of the Egyptian-Armenian community included the screening of a short video devoted to the Armenian Genocide, reports the RA MFA press office to “Hayern Aysor”.