Վառնայում Բուլղար Ուղղափառ Եկեղեցիների զանգերը ազդարարեցին Ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի ոգեկոչման սկիզբը
Վառնայի հայ համայնքը մեծ շուքով նշեց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցը: Նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել էին դեռևս ամիսներ առաջ:
Այս տարի առաջին անգամ համայնքի հոգևոր հովիվ Տ. Բարդուղիմեոս քահանա Հակոբյանի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների խնդրանքով Վառնայի Բուլղար Ուղղափառ Եկեղեցու Մետրոպոլիպ Հովհաննես արքեպիսկոպոսը արտոնել էր, որ Վառնայի բոլոր բուլղար ուղղափառ եկեղեցիների զանգերը ապրիլի 24-ին ժամը 17:00-ին ղողանջեն՝ ի հիշատակ 1915 թ. ցեղասպանության անմեղ զոհերի: Այս զանգերին միացավ նաև Ս. Սարգիս հայկական եկեղեցու զանգերը, որից հետո եկեղեցու բակում Ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող հուշաքարի մոտ սկսվեց Ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումը:
Հոգեհանգստից հետո հոգեշունչ խոսքով հանդես եկան Տ. Բարդուղիմեոս քահանա Հակոբյանը, Վառնայի Բուլղար Ուղղափառ Եկեղեցու Մետրոպոլիպ Հովհաննես արքեպիսկոպոսը, Հայկական կիրակնօրյա դպրոցի սաները և ուրիշներ:
Միջոցառմանը ներկա էին Բուլղարիայի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի ատենապետ Անդրանիկ Շաքարյանը, Վառնայի քաղաքային ավագանու անդամներ, թաղապետեր և տարբեր բուլղարական կուսակցությունների ղեկավարներ: Ներկաները ծաղկեպսակներ դրեցին Ցեղասպանության հուշաքարի մոտ և քայլերթով շարժվեցին դեպի քաղաքապետարանի մոտ գտնվող Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ, որտեղից էլ հայ երիտասարդները իրենց ավտոմեքենաներով ավտոերթ կազմակերտեցին մինչև Գալաթա՝ զորավար Անդրանիկ Օզանյանի արձանի մոտ:

Колокола Православных церквей Болгарии в Варне возвестили начало поминальных мероприятий 99-летия Геноцида армян
Армянская община Варны на высоком уровне отметила 99-ю годовщину Геноцида армян. Подготовительные работы начались еще месяцы назад.
В этом году по просьбе духовного пастыря общины иерея Бардугимеоса и представителей армянской общины впервые Варненский митрополит Православных церквей Болгарии санкционировал, чтобы  колокола всех Православных церквей Болгарии в Варне 24 апреля в 17:00 зазвонили в память невинных жертв Геноцида армян 1915 года.
К этому колокольному звону присоединились и колокола армянской церкви Св. Саркис, после чего у памятного камня во дворе церкви, увековечивающего память жертв Геноцида, началась мероприятие, посвященное 99-й годовщине великой трагедии.
После поминальной церемонии выступили иерей Бардугимеос Акопян, Варненский митрополит Болгарской Православной церкви архиепископ Ованес, воспитанники армянской воскресной школы и другие.
На мероприятии присутствовали председатель епархиального совета армянской епархии Болгарии Андраник Шакарян, члены совета старейшин мэрии Варны, префекты, руководители различных партий Болгарии. Присутствующие возложили цветы к памятному камню и направились к установленному около мэрии хачкару, увековечивающему память невинных жертв Геноцида армян, откуда армянская молодежь организовала автопробег до Галаты – к памятнику зоравару Андранику Озаняну.