ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Քրիստոֆ Բիերվիրթին
Ապրիլի 9-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Քրիստոֆ Բիերվիրթի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լենա Հալաջյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Սիրիայի Քեսաբ քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձություններն ու դրանց հետևանքները, Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի հիմնախնդիրները՝ նրանց կացարաններով ապահովելու և Նոր Հալեպ թաղամասի կառուցմանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց ՄԱԿ-ՓԳՀ գործակցությունը, Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված նրանց ակտիվ գործունեությունն ու ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերին ու միջոցառումներին Ք. Բիերվիրթի մասնակցությունը:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց նախարարին կառուցողական քննարկումների, առաջարկությունների և համագործակցության համար: Նա նշեց, որ ուշադիր հետևում է քեսաբյան դեպքերին, մշտապես կապի մեջ է ՄԱԿ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների հետ և հայ ժողովրդի դիրքորոշումը փոխանցել է ՄԱԿ-ի գործընկերներին: Ք. Բիերվիրթին իր խոսքում կարևորեց նաև Հայաստանում ապրող սիրիահայերի հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցերը՝ հույս հայտնելով, որ դրանք շուտով կստանան իրենց լուծումները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվեցին շարունակել համատեղ աշխատանքները՝ ստեղծված իրավիճակում սիրիահայերի հիմնախնդիրները լուծելու, հատկապես՝ բնակարանաշինության և կացարաններով ապահովելու ուղղությամբ ծրագրերն իրականացնելու համար:

�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян приняла руководителя армянского офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Кристофа Биервирта
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 9 апреля приняла делегацию во главе с руководителем армянского офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Кристофом Биервиртом. На встрече присутствовала также председатель общественной организации «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галаджян.
В ходе встречи были обсуждены события, имевшие место в сирийском городе Кесаб и их последствия, проблемы сирийских армян, вследствие гражданской войны в Сирии переехавших в Армению, обеспечение их жильем, строительство квартала «Новый Алеппо» и ряд связанных с этим других вопросов.
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян высоко оценила сотрудничество с комиссариатом ООН по вопросам беженцев, его активную деятельность, направленную на решение проблем переехавших в Армению сирийских армян и участие К.Биервирта в программах и мероприятиях Министерства Диаспоры РА.
Руководитель армянского офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев выразил благодарность министру за конструктивное обсуждение, предложения и сотрудничество. Он отметил, что внимательно следит за событиями в Кесабе, находится в постоянной связи с соответствующими подразделениями ООН и передал позицию армянского народа коллегам в ООН. Б.Биервирт отметил также важность вопросов, касающихся проблем проживающих в Армении сирийских армян, выразив надежду, что они вскоре будут решены.
В завершение встречи стороны договорились продолжать совместную работу для решения проблем сирийских армян в сложившейся ситуации, особенно для осуществления программ по жилищному строительству и обеспечению их жильем.