Գայանե Մարգարյան. «Եկավ պահը, ու ես ափսոսացի իմ խոսքերի համար…»
Օրերս կայացած «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2013 թվականի համահայկական ամենամյա մրցանակաբաշխությանը Լիպեցկի մեկօրյա հայկական դպրոցի տնօրեն Գայանե Մարգարյանն արժանացավ «Մայրենիի պաշտպան» (անhատ) անվանակարգի 2-րդ կարգի մրցանակի:
Այս առիթով «Հայերն այսօրը» զրուցել է Գայանե Մարգարյանի հետ.
– Հայաստանից ստացած յուրաքանչյուր խրախուսանք, յուրաքանչյուր պարգև մեզ համար ոգևորության և բռնկումների աղբյուր է, իսկ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը նման հնարավորություն ընձեռում է բոլորիս: Մեր համայնքի ներկայացուցիչները տարբեր ժամանակներում մասնակցել են նախարարության կազմակերպած մրցույթներին և շահել արժանի մրցանակներ: Այս առիթով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարարությանը, որ ուշադրությունից դուրս չի թողնում և ոչ մի համայնքային կառույց:
«Հայերն այսօրի» միջոցով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, որ կարողանում է նման հոյակապ միջոցառումներ կազմակերպել ու խրախուսել մեզ: Ես նոր լիցքով, ավելի ոգևորված, կգնամ և իմ զգացումները կփոխանցեմ իմ փոքրաթիվ կոլեկտիվին, ինչը, համոզված եմ, նրանց շատ կոգևորի:
– Տիկի´ն Գայանե, քանի՞ տարվա պատմություն ունի դպրոցը:
– Դպրոցն արդեն 10 տարվա պատմություն ունի. պաշտոնապես բացվել է 2004 թվականին: Ես հիմնադիր տնօրենն եմ: Իհարկե, առանց Սփյուռքի նախարարության, Ռուսաստանի հայերի միության, մեր համայնքային կառույցների, համայնքի ղեկավարության օգնության հնարավոր չէ ունենալ դպրոց, որն այսօր 150 աշակերտ ունի, ինչը շատ ոգևորիչ է Լիպեցկի նման քաղաքի համար:
Համեմատության համար նշեմ, որ առաջին տարում աշակերտների թիվը 27 էր, երկրորդ տարում` 47, հետո դարձավ 80, ինչը մենք մեծ թիվ էինք համարում: Վերջին 2-3 տարում արդեն ունենք 150 և ավելի աշակետ, ինչը մեծ հաղթանակ եմ համարում: Սա՝ նաև շնորհիվ մեր ուսուցիչների, հոգեբան ուսուցիչների, ովքեր կարողանում են իրենց կողքը հավաքել, համախմբել աշակերտներին:
Անցնող տարիների ընթացքում դպրոցը բավականին դժվարություններ է ունեցել. չեմ ուզում այդ մասին խոսել, այսօր լավ տրամադրություն ունեմ: Հույս ունեմ, որ հետագայում ավելի հեշտ կաշխատենք, որովհետև արդեն օգնություն ունենք:
– Տիկի´ն Գայանե, հետաքրքիր է` ինչո՞ւ ցանկություն առաջացավ դպրոց հիմնել:
– Մոտ 20 տարի է՝ ապրում եմ ՌԴ-ում, սկզբում՝ Մոսկվայում, հետո տեղափոխվեցինք Լիպեցկ: Նոր էինք տեղափոխվել Լիպեցկ, ու երբ տեսնում էի, թե երեխաներն ինչպես են սահուն ռուսերեն խոսում, ինքս ինձ հաճախ ասում էի. «Կլինի՞, որ մի օր իմ երեխաներն էլ այսպես սահուն ռուսերեն խոսեն»: Բայց եկավ պահը, ու ես ափսոսացի իմ խոսքերի համար. իմ երեխաներն արդեն սահուն չէին խոսում իրենց մայրենի լեզվով, ինչն ինձ շատ-շատ տխրեցնում էր: Ես սա նկատել էի ոչ միայն իմ, այլև իմ շրջապատի երեխաների մոտ: Հասկացա, որ մեր երեխաները, կորցնելով մայրենի լեզուն, կկորցնեն նաև իրենց ինքնությունը: Կարծես իմ մեջ արթնացավ մանկավարժի ջիղը (ավարտել եմ Երևանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանը), ու որոշեցի իմ շուրջը համախմբել աշակերտների: Եվ իմ համախոհներով՝ շուրջ 4-5 հոգի, կազմակերպեցինք դասընթացներ:
Մեկ տարի դժվարություններ ունեցանք գրքերի հայթայթման, տեղի հետ կապված հարցերում, որովհետև վարձով տան մեջ հնարավոր չէր դասընթացներ կազմակերպել, ինչի համար և դիմեցինք համայնքի ղեկավարությանը: Այն ժամանակ այն պարզապես կոչվում էր հայկական համայնքը, որը հետագայում վերանվանվեց «Դիասպորա», իսկ հիմա գործում է որպես Ռուսաստանի հայերի միության տարածաշրջանային բաժանմունք: Համայնքի ղեկավարության օգնությամբ կարողացանք տեղի և դասագրքերի հարցը լուծել: Դպրոցը դասագրքեր է ստացել Դաշնակցություն կուսակցությունից, Եզրաս Սրբազանից: Չեմ ամաչել` եկել եմ Հայաստան և դպրոցներից հին այբբենարաններ խնդրել: Եվ, փա´ռք Աստծո, հասել ենք նրան, որ այսօր արդեն կայացած դպրոց ունենք, և Սփյուռքի նախարարությունը մեզ նման պատվի է արժանացնում:
Ուրախ և հպարտ ենք, որ օտար հողում կարողացել ենք փոքրիկ Հայաստան ստեղծել, որ կարողանանք հայ ապրել ու հայ մնալ: Օրինակ` վերջերս մենք բեմականացման ձևով ներկայացրինք հայկական ավանդական հարսանիքի ծեսը: Շատ-շատերը չգիտեին կոսբանդ կապելու, ափսե կոտրելու, լավաշ գցելու և այլ սովորույթներ: Որոշեցինք մեր աշակերտներին սովորեցնելու միտումով ցույց տալ մեր հասարակությանը, որ ունեցել ենք նման ծեսեր, ավանդույթներ, որոնք պետք է շարունակենք պահել ու ապրեցնել:

During the recent pan-Armenian awards “For notable contribution to preservation of the Armenian identity”, director of the one-day Armenian school of Lipeck Gayane Margaryan received the second prize in the Defender of the Native Language category (individual).
On this occasion, “Hayern Aysor”’s correspondent sat down for an interview with Gayane Margaryan.
Gayane Margaryan: Every award that we receive in Armenia is a source of inspiration for us, and the RA Ministry of Diaspora is the one that provides us with that opportunity. The representatives of our community have participated in the contests held by the ministry throughout the years and have received awards. On this occasion, I would like to express gratitude to the ministry for keeping all community organizations in the center of its attention.
Through “Hayern Aysor”, I would like to express my gratitude to Minister of Diaspora Hranush Hakobyan for being able to organize such wonderful events and for encouraging us. I will leave with more energy and enthusiasm and convey my feelings to my staff. I’m certain that this will motivate them.
“Hayern Aysor”: Mrs. Gayane, how long has the school been around?
Gayane Margaryan: The school has been around for the past decade. It was officially opened in 2004. I’m the founding director. Of course, it would be impossible to open the school without the support of the Ministry of Diaspora, the Union of Armenians of Russia, our community leaders and structures. Today, there are 150 students, and this is very motivating for a city like Lipeck.
To compare, I would like to mention that there used to be 27 students in the first year, after which there were 47 students in the second year and later 80 students. In the past two to three years, we have enrolled more than 150 students, and I think this is a major achievement. This is also thanks to our teachers and psychologists who are able to gather the students.
Throughout the past years, the school has undergone quite a lot of hardships. I wouldn’t like to talk about those hardships since I’m in a good mood today, but I hope things will get easier because we already have the support.
“Hayern Aysor”: Mrs. Margaryan, why did you want to open a school?
G. M.: I have been living in the Russian Federation for the past 20 years. I first settled in Moscow, after which I moved to Lipeck. I had just moved to Lipeck when I realized how the children speak Russian so fluently, and I often asked myself, ��?Will there come a day when my children will speak Russian as fluently as those children do?’ But there came a point where I took back what I had said. My children already weren’t speaking Armenian fluently, and that made me very sad. I also noticed that other children weren’t speaking Armenian fluently. I realized that by losing knowledge of the native language, our children would also lose their identity. It was as if there was an awakening to teach (I graduated from the Armenian State University of Pedagogy after Kh. Abovyan) and decided to teach students. I gathered five supporters and we organized the lessons.
For a year, we had problems with procuring textbooks and a place since it was impossible to organize the lessons at home. We addressed the community leaders. At the time, it was simply called an Armenian community, but it was later renamed “Diaspora”, and now it is a territorial division of the Union of Armenians of Russia. Through the community’s leaders, we were able to find a place and receive textbooks. The school received textbooks from the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun and His Holiness Yezras. I didn’t feel ashamed of anything. I visited Armenia and asked for old Armenian alphabets from schools. Thank God, we currently have a well-established school, and the Ministry of Diaspora is granting us an award.
We are happy and take pride in having been able to create a small Armenia in a foreign country so that we can live as Armenians and preserve the Armenian identity. For instance, we recently directed a play presenting the traditional Armenian wedding ritual. Many didn’t know how to tie a cosband, break the plates, throw the Armenian lavash on their shoulders and other customs. By teaching the students, we decided to show the society that we have had such rituals and traditions that we need to preserve.