Ամերիկահայութիւնը Ուաշինկթընէն Կը Պահանջէ Կասեցնել Քեսապի Վրայ Յարձակումը
Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը տեղեկացնէ, թէ իր ներկայացուցիչները, ինչպէս նաեւ ամերիկահայութիւնը ներկայացնող աշխարհական եւ կրօնական շարք մը այլ կազմակերպութեանց ներկայացուցիչները միացեալ պատուիրակութեամբ մը Հինգշաբթի, Մարտ 27ին հանդիպում ունեցած են Միացեալ Նահանգներու արտաքին գործոց նախարարութենէն պատուիրակութեան մը հետ, պահանջելով Ուաշինկթընի իշխանութիւններէն, որ անմիջական քայլերու դիմեն՝ կասեցնելու համար հայկական Քեսապ գիւղաքաղաքին վրայ վայրագ յարձակումը, որ կ՛իրականացուի «Քայիտա»ի զինակից ահաբեկիչներուն կողմէ:
Ամերիկահայութիւնը ներկայացնող պատուիրակութիւնը շեշտած է, թէ Միացեալ Նահանգներու իշխանութիւնները «իւրայատուկ պատասխանատուութիւն ունին Քեսապի բնակչութեան ապահովութիւնը երաշխաւորելու»:
Հայկական պատուիրակութիւնը հետեւեալ առաջարկները կատարած է.
– Բացայայտօրէն դատապարտել Քեսապի վրայ «Քայիտա»ի զինակից ահաբեկիչներուն յարձակումը, ինչպէս նաեւ այդ ահաբեկիչներուն ցուցաբերուած համագործակցութիւնն ու աջակցութիւնը Թուրքիոյ կողմէ.
– Պահանջել ծայրայեղականներու անմիջական նահանջը Քեսապէն, որպէսզի տեղւոյն բնակչութիւնը կարենայ վերադառնալ իր տունը.
– Քեսապի եւ անոր բնակչութեան ապահովութիւնը պահանջելու երաշխիքներ տալ ու Թուրքիոյ սահմանակից շրջանը ապազինել.
– Ուղղակի օժանդակութիւն տրամադրել Լաթաքիա ապաստանած Քեսապի բնակիչներուն.
– Պահանջել Թուրքիայէն, որ հսկողութեան տակ դնէ իր սահմանը եւ չարտօնէ զինեալներու եւ զինամթերքի մուտքը դէպի Քեսապ.
– Հետաքննել Միացեալ Նահանգներու կողմէ ահաբեկչական նկատուող կազմակերպութեանց օժանդակութիւններ տրամադրելու Թուրքիոյ արարքները.
– Դիւրացնել հայութեան Քեսապ վերադարձը.
– Օժանդակել շրջանին մէջ ազգականներ ունեցող ամերիկացիներուն, որ գտնեն ու ապահով վայրեր փոխադրեն իրենց ազգականները:

Армянство Америки требует от Вашингтона прекратить нападения на Кесаб
Комиссия Ай-Дат Америки сообщает, что ее представители, совместно с представителями ряда религиозных и светских организаций совместной делегацией в четверг, 27 марта встретились с делегацией Министерства иностранных дел Соединенных Штатов, потребовав от властей Вашингтона незамедлительно прибегнуть к шагам для прекращения варварского нападения на армянонаселенный городок Кесаб, осуществляемого вооруженными экстремистами Аль-Каиды.
Представляющая армянство Америки делегация подчеркнула, что власти Соединенных Штатов «несут своеобразную ответственность за гарантию обеспечения безопасности населения Кесаба».
Армянская делегация представила следующие предложения:
– публично осудить нападение вооруженных террористов Аль-Каиды на Кесаб, а также сотрудничество и поддержку, оказываемую террористам Турцией;
– потребовать от экстремистов немедленно покинуть Кесаб, дабы местное население могло вернуться в свои дома;
– дать требуемые гарантии безопасности Кесаба и его населения и разоружить приграничный с Турцией район;
– предоставить непосредственную помощь приютившимся в Латакии жителям Кесаба;
– потребовать от Турции держать под контролем свои границы и не допускать проникновения боевиков и вооружений в сторону Кесаба;
– расследовать деяния Турции по оказанию содействия организациям, рассматриваемым Соединенными Штатами как террористические;
– упростить возвращение армянства в Кесаб;
– оказать содействие американцам, имеющим родственников в этом районе, в поиске и перемещении в безопасное место своих родственников.