Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությանը
Մարտի 27-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական կոմիտեի պատվիրակությանը՝ քաղաքական կոմիտեի ղեկավար Ժոզե Լելոյի գլխավորությամբ։
Ողջունելով պատվիրակությանը` արտգործնախարարը դրական գնահատեց Հայաստան – ՆԱՏՕ փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ դրանում իր կարևոր ներդրումն ունեն խորհրդարանական ձևաչափով շփումները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան – Եվրոպական միություն համագործակցությանը, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին։
Արտգործնախարարը տարբեր երկրներ ներկայացնող խորհրդարանականներին տեղեկացրեց տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումների մասին։
Հյուրերի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի  խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ  Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Զրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների, ուկրաինական ճգնաժամի և դրա հանգուցալուծման ուղիների շուրջ։
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության ուշադրությունը հրավիրեց Սիրիայի Քեսաբ հայաբնակ շրջանի վրա հարձակումների հետևանքով ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակի վրա և ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա մարդու իրավունքների նման կոպտագույն խախտումների նկատմամբ։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Министр иностранных дел Армении принял делегацию парламентской ассамблеи НАТО
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян 27 марта  принял делегацию политического комитета парламентской ассамблеи НАТО во главе с руководителем политического комитета Жозе Лело.
Приветствовав делегацию, министр иностранных дел положительно оценил сотрудничество Армения-НАТО, отметив, что в этом есть важный вклад общения в парламентском формате.
В ходе беседы собеседники коснулись сотрудничества Армения – Европейский союз, осуществляемых в Армении реформ.
Министр �?Д проинформировал парламентариев, представляющих разные страны, о подходах Армении в отношении урегулирования региональных проблем.
По просьбе гостей Эдвард Налбандян представил усилия, прилагаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по международным и региональным проблемам, украинскому кризису и путем его разрешения.
Министр �?Д Эдвард Налбандян привлек внимание делегации Парламентской ассамблеи НАТО к тяжелой гуманитарной ситуации, сложившейся вследствие нападения на армянонаселенный район Сирии Кесаб и подчеркнул, что мировое сообщество не должно оставаться равнодушным к подобным грубейшим нарушениям прав человека. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.