Քեսապը պարպուեցաւ, Քեսապը կը վերականգնի. Հայ Կաթողիկէ Պատրիաքարան
22 Մարտ 2014-ին, առաւօտեան կանուխ ժամերուն Թուրքիոյ տարածքէն Սուրիոյ վարչակարգի հակառակորդ զինեալ խմբաւորումներու` Քեսապի եւ շրջակայ բնակավայրերուն ուղղութեամբ կատարած լայնածաւալ եւ բուռն յարձակման հետեւանքով, շրջանի հայ բնակչութիւնը ստիպողական տարհանումի ենթարկուեցաւ դէպի Լաթաքիա:
Լաթաքիայէն հաղորդուած տեղեկութիւններու համաձայն, յարձակման ընթացքին որեւէ հայազգի զոհ չէ արձանագրուած, եւ հայ բնակչութիւնը` մօտաւորապէս 1500 մարդ, անվտանգ կարողացած է ապաստանիլ Լաթաքիա: Անոնց շարքին կը գտնուին նաեւ Հալէպէն եւ պատերազմական գործողութիւններու թատերաբեմ դարձած սուրիական այլ բնակավայրերէ որոշ հայորդիներ, որոնք ապաստանած էին Քեսապ, իբրեւ յարաբերաբար աւելի ապահով վայր: Տարհանուածներու մեծամասնութիւնը տեղաւորուած է տեղի հայկական ընտանիքներու` ազգականներու եւ բարեկամներու տուներուն մէջ, իսկ մօտ 250 անձ պատսպարուած է քաղաքի հայ առաքելական եկեղեցւոյ զոյգ սրահներուն մէջ:
Լաթաքիոյ հայկական համայնքի ներկայացուցիչները հաղորդեցին, որ տեղի միութիւնները եւ կազմակերպութիւնները աշխոյժ գործի լծուած են, ապահովելու համար տարհանուած հայրենակիցներու կենցաղային բոլոր կարիքները: Հայ համայնքի պատասխանատուները զօրաշարժի ենթարկած են նաեւ քաղաքային եւ նահանգային տարբեր կազմակերպութիւններ, բարեսիրական միութիւններ և պետական հաստատութիւններ, ինչպէս նաեւ անհատ բարերարներ, օգնութեան ձեռք մեկնելու համար անոնց: Քեսապի հայ կաթողիկէ եկեղեցւոյ ժողովրդապետ հայր Նարեկ վրդ. Լուիսեան կը գտնուի իր հօտին գլուխը` տարապայման այս կացութեան մէջ գօտեպնդելու համար տագնապահար մարդիկը եւ մասնակցելու համար անոնց կարիքներու բաւարարման ուղղուած աշխատանքներուն:
Քեսապի եւ շրջակայ շուրջ մէկ տասնեակ հայկական գիւղերու բնակչութեան տարհանումը ահազանգային իրողութիւն է` մարդկային եւ ազգային առումներով:
Անիկա մէկ արտայայտութիւնն է Սուրիոյ մէջ սանձազերծուած վայրագ պատերազմի արիւնալի արհաւիրքին, որուն կ’ենթարկուին անմեղ մարդիկ, բռնօրէն դուրս մղուելով իրենց պապենական բնակավայրերէն, կորսնցնելով սերունդներու արդար աշխատանքով ձեռք բերուած տունն ու այգին եւ նիւթական բոլոր կարողութիւնները, մատնուելով անստոյգ ապագայի առթելիք բազում մտատանջութեանց եւ տագնապներուն:
Քեսապը առաջին անգամ չէ որ կը մատնուի նման արհաւիրքի, սակայն քեսապցիք միշտ ալ կարողացած են ոտքի կանգնիլ հարուածներէն եւ վերաշինել իրենց հայրենի բնակավայրը:
Վերջին մօտ հարիւր տարուայ պատմութեան մէջ, այս իմաստով կ’առանձնան երեք թուականներ. Քեսապը ծանր կորուստներ կրեց 1909 թուականին Օսմանեան Թուրքիոյ կողմէ իրագործուած Կիլիկիոյ հայերու կոտորածին ընթացքին, մինչ 1915-ին, նոյն Թուրքիոյ կառավարութեան հրամանով անոր բնակչութիւնը եւս տարագրուեցաւ դէպի Տէրի Զօրի եւ Յորդանանի անապատներ, ուր նահատակի մահով ինկան շուրջ 5000 քեսապցիներ` Հայկական ցեղասպանութեան միւս զոհերուն հետ միասին: Իսկ 1939-ին, Քեսապ յաջողեցաւ զերծ մնալ Քեմալական Թուրքիոյ նկրտումներէն եւ պահպանուեցաւ Սուրիական Հանրապետութեան սահմաններուն մէջ, մինչ Ալեքսանտրեթի սանճաքը, ուր կը գտնուէին նաեւ Մուսա լերան-Սուէտիոյ հայկական բնակավայրերը, Թուրք-Ֆրանսական համաձայնութեամբ կցուեցան Թուրքիոյ: Այդ իրագործումին մէջ մեծապէս դերակատար եղան Ֆրանսայի հայկական համանքը, կարտինալ Աղաճանեան, իր լուռ բայց խիստ ազդու միջամտութիւններով, եւ նոյնինքն Հռոմի պապը, որ ի գործ դրաւ իր ամբողջ հեղինակութիւնը` Քեսապը Թուրքիոյ չյանձնելու համար:
Քեսապը հայկական սփիւռքի եւ ամբողջ հայութեան համար ունի անզուգական կարեւորութիւն: Քեսապի հողն ու ջուրը, քեսապցիներու աւանդադրոշմ հայկական ընտանիքներն ու ազգային-եկեղեցական կառոյցները հայութեան նուիրաբերած են բազում գործիչներ, բոլոր բնագաւառներուն մէջ, որոնք պարծանք բերած են ամբողջ հայութեան եւ օրինակելի մարդիկ ու քաղաքացիներ եղած են իրենց ապրած բոլոր երկրներուն մէջ:
Լիայոյս ենք, որ Քեսապի հայութիւնը կրկին պիտի վերադառնայ իր հայրենի բնակավայրը, որուն կապուած է բազմահարիւր տարիներէ ի վեր: Պիտի վերադառնայ, ու պիտի տնկէ նոր այգի` աւերուածին տեղ, պիտի վերանորոգէ իր տունը եւ շինէ նորերը` քանդուածներուն տեղ, որպէսզի վերածնի հայ կեանքը այնտեղ աւելի պայծառօրէն, Հայկական Կիլիկիայէն հայութեան մնացած այդ վերջին բեկորին վրայ:
Կոչ կ’ուղղենք բարի եւ ազնիւ սրտի տէր մարդոց աղօթելու աղետահար Քեսապցիներու մխիթարութեան եւ անվտանգութեան համար: Կոչ կ’ուղղենք բոլորին, որ բարոյական եւ նիւթական կարելի ամէն տեսակի աջակցութիւն ցոյց տան անոնց` փորձութեան այս դժուարին ժամանակահատուածին: Ամէն բանէ առաջ, քեսապցիները պէտք է լիարժէքօրէն զգան, որ առանձին չեն այս օրերուն, եւ որ իրենց ցաւակից է ու թիկունքին է հայութիւնը` աշխարհի ամբողջ տարածքին:

Kessab fell, but it will get back on its feet-Armenian Catholic Patriarchate
In the early hours of March 22, 2014, the Armenians from Kessab and the nearby areas were forcefully moved to Latakia due to the violent and large-scale attacks against Kessab and the nearby areas by Turkish armed groups against the Syrian regime.
Based on information from Latakia, there were no Armenian victims during the attack, and the Armenian population of nearly 1,500 was able to take shelter in Latakia safely. Among the Armenians from Aleppo and other Syrian cities that have set the stage for military operations. They had taken shelter in Kessab as a safer area. The majority of the deportees have been accommodated with the local Armenian families, and nearly 250 people stay in the halls of the city’s Armenian Apostolic Church.
Members of the Armenian community of Latakia reported that the local unions and organizations are taking action to take care of all the needs of their compatriots. Representatives of the Armenian community have also mobilized different state and municipal organizations, benevolent unions and state institutions, as well as benefactors to extend a helping hand to the Armenians. Leader of the Armenian Catholic Church of Kessab, Father, Archimandrite Nareg Luisian is encouraging the people to participate in the efforts aimed at taking care of the Armenians’ needs.
The move of Armenians from Kessab and nearly a dozen Armenian villages sounds the alarm to the nation and all mankind. This is yet another manifestation of the war unleashed in Syria that is taking the lives of innocent people and forcefully moving them out of their ancestral homes and making them lose their homes, gardens and all properties that they had obtained through hard work and leaving them in panic and uncertainty.
This isn’t the first time that Kessab is in such a catastrophe, but the Armenians of Kessab have always been able to get back on their feet and rebuild their hometown.
There are three dates to remember in the past century. Kessab suffered great losses during the massacres of Armenians perpetrated by the Ottoman Turks in Cilicia in 1909 when the Armenians were deported to the deserts of Der Zor and Jordan by the decree of the Turkish government and where nearly 5,000 Kessab-Armenians were killed along with the other victims of the Armenian Genocide. In 1930, Kessab managed to stay away from the ambitions of Kemalist Turkey and remained within the borders of the Syrian Republic until the Turkish-French agreement when Musa Dagh and Suet were annexed to Turkey. The French-Armenian community, Cardinal Aghajanian and the Pope of Rome played a role in that, and the Pope used his reputation to not give Kessab over to Turkey.
Kesab is of great importance for all Armenians around the world. The land and water of Kessab, the traditional Armenian families, as well as the national and ecclesiastical organizations have helped shape many glorious Armenians in all spheres of life. They have set an example and have been exemplary citizens in all countries of residence.
We fully hope that the Armenians of Kessab will return to their homes where they have lived for several hundreds of years, will plant new trees, will renovate their homes and build new ones so that they live on the last piece of Armenian land in the Armenian Cilicia.
We urge kind and sincere people to pray for the safety of the Kessab-Armenians. We urge everyone to provide moral and financial support to them in this difficult period. The Kessab-Armenians first and foremost need to feel that they are not alone and that all Armenians support them in all corners of the globe.