Արտավազդ Փելեշյանին պատվեց նաեւ Նորվեգիան
Օրեր առաջ Նորվեգիայի Թրոնհեյմ քաղաքի Մինիմալեն կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոնը հայկական ներկայացում ունեցավ. փառատոնի պատվավոր հյուրը եղավ լեգենդար հայ կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանը։ Իսկ սկանդինավյան ֆիլմերի փառատոնի ժյուրիի երեք անդամներից մեկը հայաստանցի կինոգետ, բանասեր Արծվի Բախչինյանն էր, որն իր շվեդ և նորվեգուհի գործընկերների հետ դիտեց և գնահատեց սկանդինավյան հինգ երկրների և նորվեգական վերջին տարիների լավագույն կարճամետրաժ կինոֆիլմերի մի ընտրանի։ Հայկական ֆիլմերը, ցավոք, բացակայում էին միջազգային ծրագրից (տարածաշրջանից միայն առկա էր մեկ վրացական աշխատանք)։
Մինիմալեն փառատոնն իսկապես շատ փոքր է իր ծավալով (նաև ամբիցիաներով), սակայն ժամանակ առ ժամանակ նրանք կարողանում են իրենց թույլ տալ հրավիրել համաշխարհային որևէ մեծության (օրինակ՝ անցյալում պատվավոր հյուր է եղել Փիթեր Գրինուեյը)։ Փառատոնի օրերին կայացավ Արտավազդ Փելեշյանի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը, որից հետո տեղի ունեցավ անգլերեն քննարկում Փելեշյանի կինոարվեստի վերաբերյալ՝ կինոռեժիսորի մասնակցությամբ, որը վարում էին հատուկ այդ նպատակով հրավիրված կինոգետներ Դանիել Ֆեյրֆաքսը (Ավստրալիա), Մարիթ Կատրին Կոռնելը (Կանադա-Նորվեգիա) և Թրոնդ Լունդեմոն (Նորվեգիա)։ Նույն օրը տեղի ունեցավ Արտավազդ Փելեշյանի վարպետության դասը, որ վարում էր Թրոնհայմի կինոփառատոնի աշխատակից Էնդրե Էիդսաա Լարսենը։ Այս երիտասարդ նորվեգացի կինոգետն իր դիպլոմային աշխատանքը գրել է Փելեշյանի կինոարվեստի վերաբերյալ և շարունակում է ուսումնասիրել նրա արվեստը։ Կինոյի մեծ վարպետը պատասխանեց Լարսենի և ներկաների հարցերին։ Նրանց մասնավորապես հետաքրքրում էր աշխարհի շատ կինոդպրոցներում ուսումնասիրության առարկա դարձած Փելեշյանի դիստանցիոն մոնտաժի տեսությունը:
Նորվեգիայում թեև անցած տասնամյակներում ձևավորվել է փոքրաթիվ հայ համայնք՝ ցրված ողջ երկրով մեկ, իսկ վերջին տարիներին նորվեգական կինոփառատոներում եղել են հայ մասնակիցներ, և անգամ նկարահանվել է հայ-նորվեգական խաղարկային կինոնկար (Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռները»), այսօր, սակայն, Նանսենի երկրում հայերը և Հայաստանը մնում են գրեթե անճանաչ։ Փելեշյանի ֆիլմերը որոշակի հետաքրքրություն արթնացրին փառատոնի բոլոր մասնակիցների մեջ, և այդ օրերին նորվեգական համացանցային լրատվամիջոցներում սկսեցին հաճախ շրջանառվել Armenia և armensk (հայ) բառերը։

Арташеса Пелешяна чествовала и Норвегия
На днях на международном фестивале короткометражных фильмов Минимален в городе Трондхейм Норвегии была представлена и Армения: почетным гостем фестиваля стал легендарный армянский кинорежиссер Артавазд Пелешян. А одним из трех членов жюри скандинавских фильмов  был киновед из Армении, филолог Арцви Бахчинян, который вместе со своими шведским и норвежской коллегами просмотрел и оценил подборку лучших короткометражных фильмов последних лет пяти скандинавских стран и Норвегии. Армянские фильмы, увы, в международной программе отсутствовали (из региона присутствовала только одна грузинская работа).
Фестиваль Минимален действительно очень мал по своим масштабам (а также и амбициозностью), однако время от времени они могут позволить себе пригласить какую либо мировую величину (например, в прошлый раз почетным гостем был Питер Гринуэй). В дни фестиваля состоялся ретроспективный пока фильмов Артавазда Пелешяна, после чего состоялось обсуждение на английском в отношении киноискусства Пелешяна при участии кинорежиссера, которое вели специально с этой целью приглашенные киноведы Даниел Фейрфакс (Австралия), Марит Катрин Корнель (Канада-Норвегия) и Тронд Лундемо (Норвегия). В тот же день состоялся мастер-класс Артавазда Пелешяна, который вел сотрудник Трондхеймского кинофестиваля  Эндре Эидсаа Ларсен. Этот молодой норвежский киновед свою дипломную работу написал о киноискусстве Пелешяна и продолжает изучать его. Великий мастер кино ответил на вопросы Ларсена и присутствующих. �?х, в частности, интересовала Пелешяновская теория дистанционного монтажа, ставшая предметом изучения во многих киношколах мира.
Хотя за минувшие десятилетия в Норвегии и сформировалась малочисленная армянская община, разбросанная по всей стране, а в последние годы на норвежских кинофестивалях были армянские участники, и даже был снят армяно-норвежский игровой фильм («Запутанные параллели» Ованеса Галстяна), однако сегодня на родине Нансена армяне и Армения остаются почти неизвестными. Фильмы Пелешяна пробудили определенный интерес всех участников фестиваля и в эти дни в норвежских интернет СМ�? начали часто упоминаться слова Armenia и armensk (армянин).