Արգենտինահայ կոմպոզիտոր և խմբավար Ժան Ալմուխյանը պարգևատրվել է «Մովսես Խորենացի» մեդալով
Մարտի 18-ին Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո և Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի ազգային վարչության կազմակերպությամբ Բուենոս Այրեսի Հայ կենտրոնի «Սիրանույշ» սրահում տեղի ունեցավ արգենտինահայ հայտնի կոմպոզիտոր և խմբավար Ժան Ալմուխյանի մեծարման երեկոն։
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկան Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը և Հայ կենտրոնի վարչության անդամ Վարդիվար Մանուկյանը։ Կոմպոզիտորի հեղինակած երգերի կատարումով հանդես եկան Դանիել Դերեն, Մարալ Թորիկյանը և Արդո Կալջյանը, ցուցադրվեցին մի շարք հատվածներ մաեստրոյի ղեկավարած երգչախմբերի համերգներից։
Իր ելույթում դեսպան Մելիքյանը, բարձր գնահատելով մաեստրոյի անցած ստեղծագործական երկար ուղին, ընդգծեց, որ այն ևս մեկ ապացույցն է հայ ժողովրդի անկոտրում կամքի, նվիրվածության ու ջանադիր աշխատանքի, ապրելու և արարելու մեծ ձգտումների։ Այնուհետև  ՀՀ դեսպանն ընթերցեց ՀՀ անկախության 22-րդ ամյակի կապակցությամբ Ժան Ալմուխյանին «Մովսես Խորենացի» մեդալով պարգևատրելու մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագիրը և հանդիսավոր պայմաններում մաեստրոյին հանձնեց բարձր պարգևը։ Խորին շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ նախագահին նման գնահատականի արժանանալու համար՝ Ժան Ալմուխյանը նշեց, որ այսուհետ ևս հանձնառու է շարունակել իր հայրենանվեր ծառայությունը հայ արվեստի զարգացման և տարածման գործում։
Միջոցառման երկրորդ մասում տեղի ունեցավ Կառլոս Հասասյանի «Ժան Ալմուխյան. երաժշտությունից անդին» գրքի շնորհանդեսը։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

On Mar. 18, a ceremony paying homage to Argentinean-Armenian composer, choirmaster Jean Almukhian was held at Siranush Hall of the Armenian Center in Buenos Aires. The event was organized by the National Department of the Argentinean and Chilean Diocese of the Armenian Apostolic Church and was held under the patronage of the Embassy of the Republic of Armenia in Argentina.
The event began with welcoming remarks by RA Ambassador to Argentina Vahagn Melikyan and member of the board of the Armenian Center Vardivar Manukyan, followed by performances of the composer’s songs by Daniel Dere, Marral Torikian and Ardo Kaldjian. Parts from the concerts of choirs directed by the maestro were also shown during the event.
In his speech, Ambassador Melikyan praised the maestro’s career and underlined the fact that his career is more evidence of the Armenians’ unbreakable will, dedication, hard work and their great aspirations to live and create. The Ambassador also read the decree of President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan on granting the Movses Khorenatsi Medal to Jean Almukhian on the occasion of the 22nd anniversary of Independence of the Republic of Armenia and solemnly presented the high award to the maestro.
Expressing deep gratitude to the RA President for his high appreciation, Jean Almukhian mentioned that he is committed to continue to serve for the development and dissemination of Armenian arts.
Carlos Hasasian’s book Jean Almukhian: Behind the Music was presented in the second part of the event.