Լեհաստանի Հայ Դատի Յանձնախումբի Կազմութիւն
Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշաւայի մէջ, Եւրոպայի Հայ դատի յանձնախումբին նախաձեռնութեամբ եւ նախագահ Գասպար Կարապետեանի ներկայութեամբ, հիմնուեցաւ Լեհաստանի Հայ դատի յանձնախումբը, բաղկացած` նուիրեալ եւ Հայ դատի աշխատանքներուն մասնակից դառնալու պատրաստակամ անձերէ:
Լեհաստանի Հայ դատի յանձնախումբին հիմնական նպատակը պիտի ըլլայ իր գործունէութեամբ ջանալ ա՛լ աւելի հաղորդ դարձնել հայ ժողովուրդին բարեկամ Լեհաստանի հանրային կարծիքն ու քաղաքական ղեկավարութիւնը մեր հիմնահարցերուն եւ մեր ժողովուրդի արդար պահանջներուն: Նաեւ պիտի ջանայ սերտ յարաբերութիւններ հաստատել Հայաստանի Հանրապետութեան դեսպանութեան եւ գաղութային միութիւններուն հետ` արժանավայել կերպով հետապնդելու մեր ազգային հարցերուն հոլովոյթը: Հայ դատի յանձնախումբը ուրախութեամբ պիտի ընդառաջէ մեր բոլոր հայրենակիցներուն առաջարկներուն եւ տեսակէտներուն քննարկման` ակնկալելով, որ մեր համայնքը գործնական կերպով սատարէ յանձնախումբի աշխատանքներուն:
Լեհաստանի Հայ դատի յանձնախումբը կ՛ողջունէ բոլոր հայագաղութներուն մէջ գործող Հայ դատի յանձնախումբերը` հաւատալով, որ ինք ալ դառնալով այդ ազգանուէր մեծ ցանցին մէկ մասնիկը, պիտի ունենայ իր ներդրումը միասնական աշխատանքներուն յաջող իրագործման մէջ:
Լեհաստանի Հայ դատի յանձնախումբը, իր առաջին նիստին, որդեգրեց աշխատանքային հիմնական իր ուղեցոյցը եւ կատարեց շարք մը ծրագրումներ, որոնք մօտիկ ապագային պիտի դառնան հանրութեան սեփականութիւնը:
Եւրոպայի Հայ դատի յանձնախումբը իր կարգին պիտի ընձեռէ կարելի բոլոր միջոցներն ու աջակցութիւնը թէ՛ Հայ դատի յանձնախումբի կայացման եւ հզօրացման աշխատանքներուն, թէ՛ ուր որ անհրաժեշտ է իր կողմէ առնուելիք քաղաքական նախաձեռնութիւններուն:

Armenian National Committee of Poland has been created
The Armenian National Committee of Poland comprised of devoted individuals willing to pursue the Armenian Cause has been created at the initiative of the Armenian National Committee of Europe and in presence of President Gaspar Karapetyan in Warsaw, Poland.
The main goal of the Armenian National Committee of Poland will be to make efforts and provide the Armenians with information about the friendly Poland’s public opinion and political elite’s position on our key issues of concern and our nation’s fair claims. The Committee will also try to establish close relations with the Embassy of the Republic of Armenia and community associations to pursue our national issues. The Armenian National Committee will be pleased to discuss our compatriots’ views and suggestions with the hope that the community will actively support the Committee’s efforts.
The Armenian National Committee of Poland commends the Armenian National Committees in all Armenian communities with the belief that it will become a part of the large network and will make its contribution to the successful implementation of joint activities.
During its first session, the Armenian National Committee of Poland adopted its main guideline and made several plans that will be implemented for the public soon.
The Armenian National Committee of Europe will provide all the means and support for the development and reinforcement of the Armenian National Committee of Poland and will undertake political initiatives in case of need.