Չարենցասերները միմյանց շնորհավելու առիթ ունեն. բանաստեղծի ծննդյան 117-ամյակն է
Հայ գրականության մեջ իր ուրույն հետքը թողած բանաստեղծ, արձակագիր Եղիշե Չարենցի ծննդյան 117-ամյակը Երևանում կնշվի նրան նվիրված գրական-գեղարվեստական միջոցառումների շարքով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մարտի 13-ին Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում կբացվի «Կոմիտաս և Չարենց» խորագրով ցուցահանդեսը. առաջին անգամ կցուցադրվեն Կոմիտասի թաշկինակը (1913թ.) և այլ մասունքներ: Ցուցահանդեսը կուղեկցվի համերգով, կհնչեն Կոմիտասի ստեղծագործությունները: Մարտի 13-ին կկայանա նաև Չարենցի «Երկիր Նաիրի» վեպի իտալերեն թարգմանության շնորհանդեսը:
Հայ մեծ պոետ Եղիշե Չարենցը (իսկական անունը Եղիշե Աբրահամի Սողոմոնյան), ծնվել է 1897թ. մարտի 25-ին Կարս քաղաքում` բազմազավակ հայի ընտանիքում:1908թ. Չարենցն ընդունվել է Կարսի վարժարան, ուր դպրոցական «Գարուն» ալմանախում հրատարակվել են նրա բանաստեղծությունները: Ստանալով հնգամյա կրթություն` արդեն ձեւավորվող պոետն իր գիտելիքները հարստացրել է անդադար կարդալու միջոցով:1914թ. Կարսում լույս է տեսել գրողի «Չարենց» գրական կեղծանունով «Տխուր ու գունատ աղջկա 3 երգերը…» բանաստեղծությունների ժողովածուն: Չարենցը թարգմանել է Գյոթեի, Հայնեի, Հյուգոյի, Ուիթմենի, Վերհառնի, Ռիլկեի, Պուշկինի, Նեկրասովի, Լերմոնտովի, Գորկու, Մայակովսկու, Եսենինի և ուրիշների գործերից, հանրակրթական դպրոցների համար կազմել է դասագրքեր, խմբագրել ու հրատարակել է հայ բանահյուսության նմուշներ, հայ դասական և ժամանակակից գրողների գրքեր: 1935թ-ից Չարենցի դեմ սկսվել են քաղաքական հալածանքներ: 1937թ-ի հուլիսին բռնադատվել է, նոյեմբերի 27-ին մահացել Երևանի բանտի հիվանդանոցում, գերեզմանի տեղն անհայտ է: Արդարացվել է հետմահու: Սահմանվել է ՀԳՄ Չարենցի անվան մրցանակ:
ՀՀ հազարանոց թղթադրամի վրա պատկերված է Չարենցի դիմանկարը, Երևանում գործում է նրա տուն-թանգարանը: Չարենցի  անունով կոչվել են փողոցներ, դպրոցներ, գրադարաններ Երևանում, ՀՀ, ԼՂՀ և Ջավախքի քաղաքներում, Չարենցավան քաղաքը, Երևանի գրականության և արվեստի թանգարանը: Երևանում կառուցվել է նրա հուշահամալիրը, նրա անվան դպրոցի առջև տեղադրված է բանաստեղծի կիսանդրին:
Միջոցառումների շարքը կազմակերպել են Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը, Հայաստանի գրողների միությունը և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչությունը:
Չարենցի ծննդյան օրը միավորել է նաև «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի օգտատերերին, ովքեր գովասանքի խոսքեր են հեղեղում բանաստեղծի թողած գրական ժառանգության հասցեին:

У любителей Чаренца есть повод поздравить друг друга: великому поэту исполнилось бы 117 лет
Сто семнадцатая годовщина со дня рождения великого поэта и прозаика Егише Чаренца, оставившего свой особый след в армянской литературе, в Ереване будет отмечаться  циклом литературно-художественных мероприятий.
Как сообщает «Арменпресс», 13 марта в Доме-музее Чаренца откроется выставка под девизом «Комитас и Чаренц», впервые будут продемонстрированы платок (1913г.) и другие вещи, принадлежащие Комитасу. Выставка будет сопровождаться концертом, в котором прозвучат произведения Комитаса. В тот же день состоится презентация итальянского перевода романа Чаренца «Страна Наири».
Великий армянский поэт Егише Чаренц (подлинное имя Егише Абрамович Согомонян) родился 25 марта 1897 года в городе Карс в многодетной армянской семье. В 1908 году Чаренц поступил в Карскую гимназию, в школьном альманахе «Весна» которой были опубликованы его первые стихотворения.
Получив пятилетнее образование, уже формирующийся поэт обогатил свои знания посредством непрестанного чтения. В 1914 году в Карсе издается сборник стихов «Три песни грустной и бледной девушки» под литературным псевдонимом «Чаренц». Чаренц переводил произведения Гете, Гейне, Гюго, Уитмена, Верхарна, Рильке, Пушкина, Некрасова, Лермонтова, Горького, Маяковского, Есенина и многих других, составлял учебники для общеобразовательных  школ, редактировал и издавал образцы армянского фольклора, книги армянских современных и классических писателей. С 1935 года в отношении Чаренца начались политические гонения. В июле 1937-го он был репрессирован, 27 ноября скончался в тюремной больнице Еревана, место захоронения неизвестно. Был реабилитирован  посмертно.
Союзом писателей Армении учреждена премия имени Чаренца.
На тысячедрамовой купюре РА изображен портрет Чаренца,  в Ереване функционирует его Дом-музей. �?менем Чаренца названы улицы, школы, библиотеки в Ереване, НКР и городах Джавахка, город Чаренцаван, Ереванский музей литературы и искусства. В Ереване построен его мемориальный комплекс, перед школой, носящей его имя, установлен бюст поэта.
Цикл мероприятий организовали Дом-музей Егише Чаренца, Союз писателей Армении и Управление образования аппарата Ереванской мэрии.
День рождения Чаренца объединил также пользователей социальной сети «Фейсбук», которые высказывают поток позвал в адрес литературного наследия поэта.