Արտաշատցի մարզիները ՀՀ ազատ ոճի ըմբշամարտի պատանիների առաջնությունից վերադարձել են ոսկե մեդալներով
Մարտի 7-9-ը Երեւանում անցկացված 2014թ. ՀՀ ազատ ոճի ըմբշամարտի Երիտասարդական առաջնությունում Արտաշատի Ռազմիկ Գոլեցյանի անվան օլիմպիական հերթափոխի մարզադպրոցի սան, 55 կգ ք/կ-ում հանդես եկած Գեւորգ Թադեւոսյանը գրավել է երրորդ տեղը եւ ընդգրկվել ՀՀ Երիտասարդական հավաքականի թիմի կազմում: Այնուհետեւ նա կմեկնի Աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններին մասնակցելու:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց մարզադպրոցի տնօրեն Գրիգոր Սիմոնյանը, իրենց սաներն օրերս փայլուն եւ գոհացուցիչ արդյունքներով են վերադարձել նաեւ Երեւանում անցկացված 2014թ. ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների առաջնությունից (մինչեւ 17 տարեկան): Այդ առաջնությանն իրենց մարզիկները երկու քաշային կարգում դարձել են չեմպիոններ: 46 կգ ք/կ հանդես եկած 15-ամյա Վազգեն Թեւանյանը բացարձակ առավելությամբ հաղթելով իր բոլոր հինգ մրցակիցներին` դարձավ չեմպիոն: Մրցաշարում ՀՀ պատանիների չեմպիոնի կոչում նվաճեց նաեւ 50 կգ ք/կ-ում հանդես եկած Նարեկ Հովհաննիսյանը:
Գ. Սիմոնյանը տեղեկացրեց , որ 42 կգ քաշային Գրիգոր Բաղդասարյանը, եզրափակիչ գոտեմարտում զիջելով մրցակցին, երկրորդ մրցանակային տեղը գրավեց եւ պարգեւատրվեց արծաթե մեդալով: Երրորդ մրցանակային տեղը գրավեցին եւ բրոնզե մեդալների արժանացան Սուրեն Փոխանյանը(50 կգ) եւ Արման Անդրեասյանը(54 կգ): Լավ տպավորություն թողեցին նաեւ Հովհաննես Վարդանյանը(46 կգ) եւ Գեղամ Գալստյանը(58կգ):
Վերոնշյալ մրցաշարին մասնակցում էին ՀՀ բոլոր մարզադպրոցների շուրջ 300 մարզիկներ: Իսկ Արտաշատի մարզադպրոցը ներկայացրել էր 15 մարզիկ, որոնց մարզում են Ռաֆիկ Գոլեցյանն ու Վարդան Գյուրջյանը:
Առաջին մրցանակային տեղերը զբաղեցրած Վազգեն Թեւանյանն ու Նարեկ Հովհաննիսյանն ընդգրկվեցին ՀՀ պատանիների հավաքական թիմի կազմում եւ մի շարք ուսումնամարզական հավաքներից եւ միջազգային մրցաշարերից հետո մայիսին կմասնակցեն Բուլղարիայում կայանալիք Եվրոպայի պատանեկան առաջնությանը, իսկ օգոստոսին` Սլովակիայում կայանալիք Աշխարհի պատանեկան առաջնությանը:

Athletes of Artashat returned with gold medals from the Armenian Junior Freestyle Wrestling Championship
Gevorg Tadevosyan, who is a student of the Razmik Goletsyan Olympic Reserve School of Artashat, participated in the 2014 Armenian Youth Freestyle Wrestling Championship in Yerevan (7-9 March) in the 55 kg weight category, won third place and joined Armenia’s Youth Wrestling Team. Tadevosyan will go on to participate in the European championships. As the Olympic School’s director Grigor Simonyan told “ArmenPress”, the students returned with high results from the Armenian up-to 17 junior freestyle wrestling championship held in Yerevan. During that championship, the school’s athletes became champions in two weight categories. Fifteen-year old Vazgen Tevanyan performed in the 46 kg weight category, won his five opponents and became a champion. Narek Hovhannisyan (50 kg weight category) also became a champion. Simonyan said Grigor Baghdasaryan (42 kg) lost to his opponent in the final battle, won second place and received a silver medal. Suren Pokhanyan (50 kg) and Arman Andreasyan (54 kg) won third place and scored bronze medals. Hovhannes Vardanyan (46 kg) and Gegham Galstyan (58 kg) also performed well. Among the athletes participating in the championship were nearly 300 athletes from all sport schools of the Republic of Armenia. Artashat’s sport school was represented by 15 athletes trained by Rafik Goletsyan and Vardan Gyurjyan. Vazgen Tevanyan and Narek Hovhannisyan, who were in the top list, joined Armenia’s junior team. They will be participating in the European Junior Championship to be held in Bulgaria after several trainings and international tournaments in May and will go on to take part in the World Junior Championship to be held in Slovakia in August.