Արտաշատցի մարզիները ՀՀ ազատ ոճի ըմբշամարտի պատանիների առաջնությունից վերադարձել են ոսկե մեդալներով
Մարտի 7-9-ը Երեւանում անցկացված 2014թ. ՀՀ ազատ ոճի ըմբշամարտի Երիտասարդական առաջնությունում Արտաշատի Ռազմիկ Գոլեցյանի անվան օլիմպիական հերթափոխի մարզադպրոցի սան, 55 կգ ք/կ-ում հանդես եկած Գեւորգ Թադեւոսյանը գրավել է երրորդ տեղը եւ ընդգրկվել ՀՀ Երիտասարդական հավաքականի թիմի կազմում: Այնուհետեւ նա կմեկնի Աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններին մասնակցելու:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց մարզադպրոցի տնօրեն Գրիգոր Սիմոնյանը, իրենց սաներն օրերս փայլուն եւ գոհացուցիչ արդյունքներով են վերադարձել նաեւ Երեւանում անցկացված 2014թ. ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանիների առաջնությունից (մինչեւ 17 տարեկան): Այդ առաջնությանն իրենց մարզիկները երկու քաշային կարգում դարձել են չեմպիոններ: 46 կգ ք/կ հանդես եկած 15-ամյա Վազգեն Թեւանյանը բացարձակ առավելությամբ հաղթելով իր բոլոր հինգ մրցակիցներին` դարձավ չեմպիոն: Մրցաշարում ՀՀ պատանիների չեմպիոնի կոչում նվաճեց նաեւ 50 կգ ք/կ-ում հանդես եկած Նարեկ Հովհաննիսյանը:
Գ. Սիմոնյանը տեղեկացրեց , որ 42 կգ քաշային Գրիգոր Բաղդասարյանը, եզրափակիչ գոտեմարտում զիջելով մրցակցին, երկրորդ մրցանակային տեղը գրավեց եւ պարգեւատրվեց արծաթե մեդալով: Երրորդ մրցանակային տեղը գրավեցին եւ բրոնզե մեդալների արժանացան Սուրեն Փոխանյանը(50 կգ) եւ Արման Անդրեասյանը(54 կգ): Լավ տպավորություն թողեցին նաեւ Հովհաննես Վարդանյանը(46 կգ) եւ Գեղամ Գալստյանը(58կգ):
Վերոնշյալ մրցաշարին մասնակցում էին ՀՀ բոլոր մարզադպրոցների շուրջ 300 մարզիկներ: Իսկ Արտաշատի մարզադպրոցը ներկայացրել էր 15 մարզիկ, որոնց մարզում են Ռաֆիկ Գոլեցյանն ու Վարդան Գյուրջյանը:
Առաջին մրցանակային տեղերը զբաղեցրած Վազգեն Թեւանյանն ու Նարեկ Հովհաննիսյանն ընդգրկվեցին ՀՀ պատանիների հավաքական թիմի կազմում եւ մի շարք ուսումնամարզական հավաքներից եւ միջազգային մրցաշարերից հետո մայիսին կմասնակցեն Բուլղարիայում կայանալիք Եվրոպայի պատանեկան առաջնությանը, իսկ օգոստոսին` Սլովակիայում կայանալիք Աշխարհի պատանեկան առաջնությանը:

Арташатские спортсмены с юношеского первенства РА по вольной борьбе возвратились с золотыми медалями
На молодежном первенстве РА по вольной борьбе, проведенном 7-9 марта в Ереване, воспитанник Арташатской спортшколы олимпийского резерва им. Размика Голецяна Геворг Тадевосян (весовая категория 55 кг) занял третье призовое место и включен в состав молодежной сборной РА. Затем он отправится на участие в первенстве мира и Европы.
Как сообщил «Арменпресс» директор спортшколы Григор Симонян, их воспитанники с блестящими и удовлетворительным успехом возвратились также с проведенного в Ереване юношеского первенства РА по вольной борьбе (до 17 лет). В этом первенстве их спортсмены в двух весовых категориях стали чемпионами. 15-летний Вазген Теванян (весовая категория 46кг), ввиду явного преимущества одержав победу над всеми пятью соперниками,  стал чемпионом. Звание чемпиона РА среди юношей завоевал также Нарек Ованнисян (весовая категория 50 кг).
Г.Симонян сообщил, что Григор Багдасарян (42 кг), уступив в финальной схватке сопернику, занял второе призовое место и был награжден серебряной медалью. Третье призовое место заняли и удостоили бронзовых медалей Сурен Поханян (50 кг) и Арман Андреасян (54 кг). Хорошее впечатление произвели также Ованес Варданян (46 кг) и Гегам Галстян (58 кг).
В упомянутом турнире участвовали около 300 спортсменов всех спортшкол РА. А Арташатская спортшкола представила 15 спортсменов, которых тренируют Рафик Голецян и Вардан Гюрджян.
Занявшие первые призовые места Вазген Теванян и Нарек Ованнисян включены в состав юношеской сборной РА и после ряда учебно-тренировочных сборов и международных турниров в мае примут участие в предстоящем в Болгарии юношеском первенстве Европы, а в августе – предстоящем в Словакии юношеском первенстве мира.