ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի շնորհաւորական խոսքը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսին՝ «Շնորհալի» երգչախումբի հիմնադրման 40-ամեակին առիթով
Վեհափա՛ռ Տէր,
Սրտանց կը շնորհաւորեմ Ձեզ` Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան «Շնորհալի» երգչախումբի հիմնադրման 40-ամեակին առիթով:
Իր գործունէութեան 40 տարիներուն ընթացքին «Շնորհալի» երգչախումբը, հաւատարիմ իր անուան նշանակութեան, իր անաղարտ, հայեցի կատարումներով հմայած է հայ ունկնդիրները` անոնց սրտերուն միշտ վառ պահելով կոմիտասեան երգի ու տաղի հայրենաշունչ եւ աստուածահաճոյ մեղեդիները, անով իսկ նպաստելով հայապահպանութեան, հայ ոգիի յարատեւման:
Առաջնորդուելով ազգային, հոգեւոր, մշակութային-երաժշտական արժէքներու պահպանման ազնիւ մտահոգութեամբ` «Շնորհալի» երգչախումբը կը շարունակէ հայ երգի աւանդոյթները` չափանիշ ունենալով միջնադարեան Հայաստանի մեծագոյն բանաստեղծ-երաժիշտ եւ հայ երաժշտութեան կիլիկեան դպրոցի ամենափայլուն ներկայացուցիչ Ներսէս Շնորհալի Երգեցողի արուեստը նորովի ներկայացնելու պահանջը:
Թող «Շնորհալի» երգչախումբի առաքելութիւնը օրինակելի եւ ոգեւորիչ դառնայ նաեւ հայկական սփիւռքի միւս համայնքներուն:
Կը մաղթեմ, որ «Շնորհալի» երգչախումբը նորանոր յաջողութիւններ ունենայ, նուաճէ նոր բեմեր եւ հայ մշակոյթը ներկայացնէ աշխարհի տարբեր երկիրներու մէջ:

Приветствие министра Диаспоры РА Грануш Акопян Его Святейшеству Католикосу Великого Дома Киликийского Араму I по случаю 40-летия основание хора «Шнорали»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/03/451.jpg)
Сердечно поздравляю Вас по случаю 40-летия основание хора «Шнорали» Католикосата Великого Дома Киликийского.
На протяжении 40 лет своей деятельности хор «Шнорали», верный значения своего названия, безупречным армянским исполнением очаровал армянских слушателей, сохраняя в их сердцах патриотические и богоугодные мелодии комитасовских песен и тагов, тем самым способствуя сохранению армянства, жизнестойкости армянского духа.
Руководствуясь священной заботой о сохранении национальных, духовных, культурно-музыкальных ценностей, хор «Шнорали» продолжает традиции армянской песни, взяв за критерий представление по-новому искусство величайшего поэта и музыканта средневековой Армении, самого яркого представителя Киликийской школы армянской музыки Нерсеса Шнорали.
Пусть миссия хора «Шнорали» станет примером и воодушевлением и для других общин армянской Диаспоры.
Желаю хору «Шнорали» новых успехов, завоевания новых сцен и представления армянской культуры в разных странах.