ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի շնորհաւորական խոսքը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսին՝ «Շնորհալի» երգչախումբի հիմնադրման 40-ամեակին առիթով
Վեհափա՛ռ Տէր,
Սրտանց կը շնորհաւորեմ Ձեզ` Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան «Շնորհալի» երգչախումբի հիմնադրման 40-ամեակին առիթով:
Իր գործունէութեան 40 տարիներուն ընթացքին «Շնորհալի» երգչախումբը, հաւատարիմ իր անուան նշանակութեան, իր անաղարտ, հայեցի կատարումներով հմայած է հայ ունկնդիրները` անոնց սրտերուն միշտ վառ պահելով կոմիտասեան երգի ու տաղի հայրենաշունչ եւ աստուածահաճոյ մեղեդիները, անով իսկ նպաստելով հայապահպանութեան, հայ ոգիի յարատեւման:
Առաջնորդուելով ազգային, հոգեւոր, մշակութային-երաժշտական արժէքներու պահպանման ազնիւ մտահոգութեամբ` «Շնորհալի» երգչախումբը կը շարունակէ հայ երգի աւանդոյթները` չափանիշ ունենալով միջնադարեան Հայաստանի մեծագոյն բանաստեղծ-երաժիշտ եւ հայ երաժշտութեան կիլիկեան դպրոցի ամենափայլուն ներկայացուցիչ Ներսէս Շնորհալի Երգեցողի արուեստը նորովի ներկայացնելու պահանջը:
Թող «Շնորհալի» երգչախումբի առաքելութիւնը օրինակելի եւ ոգեւորիչ դառնայ նաեւ հայկական սփիւռքի միւս համայնքներուն:
Կը մաղթեմ, որ «Շնորհալի» երգչախումբը նորանոր յաջողութիւններ ունենայ, նուաճէ նոր բեմեր եւ հայ մշակոյթը ներկայացնէ աշխարհի տարբեր երկիրներու մէջ:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan congratulated His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia on the 40th anniversary of “Shnorhali” Choir
Supreme Patriarch,
I cordially congratulate you on the 40th anniversary of the “Shnorhali” (Gifted) Choir of the Catholicosate of the Great House of Cilicia.
Throughout the 40 years of its existence, the “Shnorhali” Choir has stayed true to its name, has charmed Armenian audiences with its performances of purely Armenian songs and has kept the divine and national songs of Komitas alive in the hearts of all Armenians, contributing to the preservation of the national identity and helping keep the spirit of Armenians alive.
With the concern about the preservation of national, spiritual, cultural and musical values, the “Shnorhali” Choir continues to preserve the traditions of Armenian song with the demand to present the art of Medieval Armenia’s greatest poet-musician, prominent representative of the Cilician school of Armenian music Nerses Shnorhali in a new way.
May the mission of the “Shnorhali” Choir set an example and inspire other Armenian communities of the Diaspora.
I wish “Shnorhali” Choir more success to present Armenian culture in different countries around the world.