Ստամբուլում վերսկսվել եւ հետաձգվել է Դինքի սպանության գործով նիստը
Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների 14-րդ դատարանում փետրվարի 12-ին նախատեսված` «Ակօսի» հիմնադիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով վերսկսված դատավարության չորրորդ նիստը հետաձգվել է մինչեւ ապրիլի 18-ը: Այս մասին հաղորդում է թուրքական Radikal-ը:
Մինչև դատական նիստի մեկնարկը «Հրանտ Դինքի ընկերներն» արդարության պահանջով հավաքվել էին Չաղլայանի արդարադատության պալատի առջեւ: «Ակօս»թերթի աշխատակից Կարին Քարաքաշլըն «Հրանտ Դինքի ընկերների» անունից հայտարարել է, որ եթե Դինքի սպանությունը չբացահայտվի, պետությունը չի կարող օրինականություն ունենալ: Քարաքաշլըն հայտարարել է, որ Դինքի սպանությունը «թուրքական պետության մեջ ձեւավորված ավանդույթի շարունակությունն է»: Ըստ նրա` այս դատավարությունը կարող է բացահայտել Թուրքիայի ոչ վաղ անցյալի պատմության «բոլոր կեղտոտ խաղերը»: Նա հայտարարել է, որ եթե Դինքի գործով արդար հանգուցալուծում չլինի, իրենք «շարունակելու են պայքարը մինչեւ վերջ»:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007թ. հունվարի 19-ին: Հինգ տարի ընթացող դատավարությունից հետո` 2012թ. հունվարի 17-ին, հրապարակվեց դատավճիռը: Որոշման համաձայն` թուրքական դատարանը Դինքի սպանության գործում Յասին Հայալին մեղավոր ճանաչեց սպանությունը կազմակերպելու մեղադրանքով եւ դատապարտեց ցմահ ազատազրկման, իսկ սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամասթն ավելի վաղ դատապարտվել էր 21 տարի 6 ամիս ազատազրկման՝ կանխամտածված սպանության համար:
2013թ. հունվարին Թուրքիայի հանրապետական դատախազությունը, սակայն, չեղյալ հայտարարեց Դինքի գործով դատավճիռը: Օրերս փոխվել է Դինքի գործով դատախազը։ Նախորդը պաշտոնազրկվել էր` այդ երկրում ծայր առած կառավարույթուն-արդարադատության համակարգ հակասությունների արդյունքում։

В Стамбуле возобновлено и отложено заседание по делу об убийстве Динка
Четвертое заседание возобновившегося 12 февраля в 14-м суде по тяжким преступлениям Стамбула судебного процесса по делу об убийстве основателя газеты «Акос» Гранта Динка отложено до 18 апреля. Об этом сообщает турецкий Radikal.
До начала судебного заседания «Друзья Гранта Динка» с требованием справедливости собрались у дворца юстиции Чахлаян. Сотрудник газеты «Акос» Карин Кааркашл от имени «Друзей Гранта Динка» заявила, что если убийство Динка не будет раскрыто, государство не может считать правовым. Каракашл заявила также, что убийство Динка «продолжение традиции, сформировавшейся в турецком государстве». По ее словам, этот судебный процесс может раскрыть все «грязные игры» недавней истории Турции. Она заявила, что если по делу Динка не будет справедливого решения, они «продолжат борьбу до конца».
Грант Динк был убит 19 января 2007 года. После пятилетнего судебного разбирательства, 17 января 2012 года был оглашен приговор. Согласно вердикту, турецкий суд по делу об убийстве Динка признал виновным Ясина Халала по обвинению в организации убийства и осудил на пожизненное заключение, а непосредственный исполнитель убийства Огюн Самаст ранее был осужден к лишению свободы сроком 21 год 6 месяцев за преднамеренное убийство.
В январе 2013 года, однако, Республиканская прокуратура Турции объявила недействительным приговор по делу Динка. На днях сменился прокурор по делу Динка. Прежний разжалован в результате развернувшихся в этой стране противоречий правительство-система юриспруденции.