Ստամբուլում վերսկսվել եւ հետաձգվել է Դինքի սպանության գործով նիստը
Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների 14-րդ դատարանում փետրվարի 12-ին նախատեսված` «Ակօսի» հիմնադիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով վերսկսված դատավարության չորրորդ նիստը հետաձգվել է մինչեւ ապրիլի 18-ը: Այս մասին հաղորդում է թուրքական Radikal-ը:
Մինչև դատական նիստի մեկնարկը «Հրանտ Դինքի ընկերներն» արդարության պահանջով հավաքվել էին Չաղլայանի արդարադատության պալատի առջեւ: «Ակօս»թերթի աշխատակից Կարին Քարաքաշլըն «Հրանտ Դինքի ընկերների» անունից հայտարարել է, որ եթե Դինքի սպանությունը չբացահայտվի, պետությունը չի կարող օրինականություն ունենալ: Քարաքաշլըն հայտարարել է, որ Դինքի սպանությունը «թուրքական պետության մեջ ձեւավորված ավանդույթի շարունակությունն է»: Ըստ նրա` այս դատավարությունը կարող է բացահայտել Թուրքիայի ոչ վաղ անցյալի պատմության «բոլոր կեղտոտ խաղերը»: Նա հայտարարել է, որ եթե Դինքի գործով արդար հանգուցալուծում չլինի, իրենք «շարունակելու են պայքարը մինչեւ վերջ»:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007թ. հունվարի 19-ին: Հինգ տարի ընթացող դատավարությունից հետո` 2012թ. հունվարի 17-ին, հրապարակվեց դատավճիռը: Որոշման համաձայն` թուրքական դատարանը Դինքի սպանության գործում Յասին Հայալին մեղավոր ճանաչեց սպանությունը կազմակերպելու մեղադրանքով եւ դատապարտեց ցմահ ազատազրկման, իսկ սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամասթն ավելի վաղ դատապարտվել էր 21 տարի 6 ամիս ազատազրկման՝ կանխամտածված սպանության համար:
2013թ. հունվարին Թուրքիայի հանրապետական դատախազությունը, սակայն, չեղյալ հայտարարեց Դինքի գործով դատավճիռը: Օրերս փոխվել է Դինքի գործով դատախազը։ Նախորդը պաշտոնազրկվել էր` այդ երկրում ծայր առած կառավարույթուն-արդարադատության համակարգ հակասությունների արդյունքում։

Trial for Dink’s murder was reinitiated and postponed in Istanbul
Istanbul’s 14th High Criminal Court has postponed the fourth, reinitiated trial in relation to the murder of founder of Agos Weekly Hrant Dink scheduled for Feb. 12th to April 18th, reports the Turkish Radikal.
Before the court trial, the “Friends of Hrant Dink” had gathered in front of the Chaghlayan Chamber of Justice where, on behalf of the “Friends of  Hrant Dink”, Agos Weekly representative Karin Karakashlen announced that if Dink’s murder remains unrevealed, the government can’t be legitimate. Karakashlen also announced that Dink’s murder is “the continuation of the tradition established within Turkey”. According to him, this trial can help reveal “all the dirty games” that have been played in Turkey’s not too distant past. Karin added that if there is no fair solution to the issue, they will “continue to fight until the end”.
Hrant Dink was murdered on January 19, 2007. After the five-year trial, on January 17, 2012, the court announced its verdict, according to which the Turkish court acknowledged Yasin Hayal guilty of organizing Dink’s murder and gave him a life sentencing. Earlier, murderer Ogyun Samast had been sentenced to 21 years and 6 months in jail for a planned murder.
In January 2013, Turkey’s republican prosecutors declared the verdict as invalid. Recently, the prosecutor for Dink’s case was changed. The previous prosecutor was removed from office due to discrepancies between the government and the judicial system.