Այսօր Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան օրն է
Այսօր հայ մեծ գրող Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան օրն է: Մի առիթով՝ 2001 հունվարին Հրանտ Մաթևոսյանը այսպես` երրորդ դեմքով, հանրագիտարանային այս ոճով է շարադրել իր կենսագրականը: Հրապարակում ենք նույնությամբ, պահպանելով բնօրինակի ոճը։
ՀՐԱՆՏ ԻԳՆԱՏԻ ՄԱԹԵՎՈՍՅԱՆ
Հայ գրող, արձակագիր: Նախասիրած ժանրը վիպակն է՝ նովելը: Տպագրվում է 1960 թվականից: Գրել է Մենք ենք-մեր սարերը, Բեռնաձիեր (Оранжевый табун, The Orange Herd), Խումհար (Похмелье, Hangover), Տաշքենդ, Աշնան արև (Мать едет женить сына, Autumn sun /Mother Leaves To Give To Marriage Her Son/) վիպակները, Տերը կինովիպակը, պատմվածքներ, պիեսներ, որոնք 1967-ից ի վեր, տարբեր հավաքածուներ դառնալով, բազմիցս հրատարակվել են հայերեն, ռուսերեն և ապա՝ միութենական հանրապետությունների և սոցերկրների գրեթե բոլոր լեզուներով: Մոսկվայի Прогресс հրատարակչությունը The Orange Herd (Նարինջ երամակը) խորագրով հավաքածու է հրատարակել ուրդու լեզվով և անգլերեն: 1994-ին փարիզյան Ալբին Միշել հրատարակչությունը տպագրել է Հր.Մ – ի ընտրանին՝ Աշնան արև:
Հր.Մ-ի սցենարներով նկարահանվել են Մենք ենք-մեր սարերը, Աշնան արև, Տերը, Այս կանաչ – կարմիր աշխարհը կինոնկարները, նրա գործերի նյութերով՝ Օգոստոս կինոնկարը, հեռուստատեսային բեմականացումներ են դարձել Հր.Մ-ի Մեծամոր էսսեն և Չեզոք գոտի պիեսը, Երևանի դրամատիկական թատրոնում բեմականացվել են Աշնան արևը և Կայարանը: Ողջ է, աշխատում է Տերը մեծածավալ գործի, Եզրով վիպակի, Մեռելալույս – Рассеянный свет – վեպի վրա: Հայաստանի գրողների միության նախագահն է 1996-ից:
Ծնվել է 1935-ին Հյուսիսային Հայաստանի Ահնիձոր փոքր գյուղում՝ Ալավերդու-Թումանյանի շրջան: 52-ից Երևանում է. աշխատել է տպարաններում և թերթերի խմբագրություններում, սովորել է Երևանի մանկավարժական ինստիտուտում՝ պատմա-լեզվագրական մասնաբաժնում, 1965-66-ին Մոսկվայի կինոսցենարների դասընթացներում: 1984-ին Գրականության ՍՍՀՄ պետական և Հայաստանի նույնանուն մրցանակների դափնեկիր, 1996-ին ՀՀ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանի ասպետ:
Ընտանիքը – կին, դուստր, որդի, առայժմ երեք աղջիկ թոռ:
Ստորև ներկայացնում ենք Հրանտ Մաթևոսյանի մասին թարգմանիչ, գրող Սամվել Մկրտչյանի անդրադարձը՝ հատվածաբար:
«Ուրեմն՝ Ինքը: Վարպետը: Հրանտ Մաթեւոսյանը:
Ապշեցուցիչ է իրադրությունները, ավելի ստույգ՝ հոգեւոր մթնոլորտը կանխատեսելու նրա ձեռնհասությունը. Ինքն էր, դեռ տարիներ առաջ, վախով տեսել մեր հոգին՝ ուրիշը վերծանելիս: Ապա հայրենիքն այնքան «զորացավ», որ բիցեպսը հաղթեց ուղեղին, սապոգները մտան դպրոց, անճանաչելիորեն աղավաղվեց մայրենին, մեր վարքն ու բարքը, եւ, իր իսկ համոզմամբ, ազգովի գրեցինք «հոկտեմբերի 27-ի» խայտառակ սցենարը … ։
Ինքը գիտեր այս ամենը, Ինքը սարսափով էր տեսնում ու կախականջներին կանխատեսում վատթարը: Որովհետեւ երկիրը կենդանի օրգանիզմ է, այլ ոչ մի բուռ ավազ, որը թափվում է մատների արանքից. Երկիրը մենք ենք, ու երեւի նրան հերթական անգամ փրկելու համար մեզնից պահանջվում էր ավելի շատ կամք ու տղամարդկություն, ավելի շատ սրտացավություն, քան երբեւէ, ու ավելի շատ խելք, քան երբեւէ: Կամ՝ «Թե՞ մենք ունակ չենք նվիրումի»,- Ի՛նքն է ասել:- «Թե՞ մեր տված արյունը բազում աշխարհամարտերի՝ մեր տված արյունը չէր – տուրք էր կեսարներին: Թե՞ մեր ցմրուրս զոհողությունները հպատակի մեր տուրքերն էին օտար տիրակալներին: Թե՞ մարդկային մեր շքեղ շնորհների բացարձակամները այլ ժամանակների ու երկրների ապարանքներում- շնորհի բացահայտումն էին ի տես մեզ իշխողների»: Ինքն է գրել: Այսպես, հարցը դրված կտրուկ ու տղամարդավարի՝ իշխա՞ն ես, թե՞ հպատակ. կամ թեկուզ քրիստոնեավարի՝ տե՞ր ես: Զարմանալի՞ է, որ մեր (այսինքն՝ արյունակից) Վարպետին գնահատողն էլ էր այլազգին, հասկացողն էլ: Չարենցը դաս չեղավ, ու փրփրաբերան ընկեցիկն իր դարավոր, անմեկնելի չարությամբ էլի թունավորեց (փորձեց թունավորել) Հրանտ Մաթեւոսյանին: Բայց Ինքը բնազդաբար ճիշտ արահետն էր ընտրել, թե՞ ճիշտ արահետն էր նրան գտել: Վայրահաչոցը կար ու կա. տեսեք, թե ինչ կատարելության է հասնում համահայկական միակ բրենդը՝ հոշոտել լավին: Սովալլուկ փաղանգի վերջին հուսահատ փորձը նրան ուրացող դարձնելու զուր տվայտանքն էր, բայց Ինքը պինդ էր, որովհետեւ գիտեր, որ եղբորը չեն ուրանում, եւ որ գրասեղանին դրված թուղթը մաքուր պիտի լինի, իսկ գրիչն՝ աներեր:
Եվ փառք Աստծո, որ Ինքն իր թնդության մեջ բարի սամարացի էր ու առերեւույթ փխրունության մեջ՝ ի բնե անկոտրում: Եթե գրող էր պահանջվում՝ Ինքը եղավ. եթե ճշմարտախոս էր պահանջվում՝ Ինքը եղավ. ու եթե զոհ էր պահանջվում՝ էլի Ինքը եղավ: Մեր կիսատպռատության ու ծանծաղամտության զոհը: Հիմա Ինքը ֆիզիկապես չկա, այսինքն՝ սթափեցնող ներկայությունը, ու այդ անսահմանորեն իմաստալից տեղը, մատուռը նյարդաթուլագար թափթփուկներն անապատի վերածեցին՝ փոխարենն այնտեղ լցնելով ինքնագոհության, կասկածելի գրաճանաչության աղբը: Որովհետեւ չկա իսկական Տերը՝ Խազեինը, ու հիմա իրենք անտեր են, կինանտրոպիայի նորագույն տեսակ՝ դավաճանի կարմիր թեւկապով:
Միամտություն կլինի կարծել, թե Սարոյանն իր ժառանգական հայկականությունն էր ցույց տալիս՝ ասելով. «Իմ գրվածքները կընթերցվեն կրկին ու կրկին»: Մեծ մարդիկ, փառահեղ մարդիկ լավ գիտեն իրենց հարկը: Ինքը եւս գիտեր («…բայց դուք կմնաք անտեր: Վախենամ, որ կմնաք հովիվը կորցրած ոչխարի պես, որին գայլը կուտի»), ու Ինքը եւս գիտեր իր ստեղծածի գինը: Որովհետեւ էլ որտե՞ղ է վերջանում հազարամյա կոծն ու պարտասությունը եւ սկսվում մեծ աշխարհին հպարտ հայացքով նայելու քաջությունը. գիրը՝ խորակրկիտ, միտքը՝ խրոխտ, ներուժը՝ անչափելի:
Բայց որպեսզի անդառնալիորեն չտարրալուծվենք այսօրվա քաոսի մեջ, համոզված պիտի լինենք, որ ողջամտությունը, ի վերջո, մոտ է լույսին ու լուսապսակին (հրոսակի, տիրացվի, վարժապետի ու հարճի տարածք չէ սա), ինչպես Հրանտ Մաթեւոսյանն էր այդքան մոտ՝ գրչով, խոսքով, ինքնությամբ:
Եվ Ինքը հաղթեց: «Նա հաղթեց,- ինչպես մի անգամ գրեց Սարոյանի մասին,- հաղթեց ու կանգնեց նույնպես հաղթած իր եղբայրների կողքին՝ Սարոյանի, Չարենցի, Խաչատրյանի, Թամանյանի…»: Որովհետեւ որտեղ Ինքն էր բնակվում, եւ բնակվում է՛, մահը չունի տարածք եւ իշխանություն. իր նոր՝ դեռեւս հնարավոր տիրույթում, դեռեւս հնարավոր հայրենիքում, օրհասական արթնացումով մկրտվելու է Հրանտ Մաթեւոսյանի քաջ ժողովուրդը. իր որդիների ժողովուրդը՝ անխառն ու բացառիկ:

Сегодня день рождения Гранта Матевосяна
Сегодня день рождения великого армянского писателя Гранта Матевосяна. Однажды по случаю, в январе 2001 года, Грант Матевосян следующим образом, в третьем лице, в энциклопедическом стиле изложил свою биографию.
Публикуем в точности, сохраняя  стиль оригинала.
Грант �?гнатович МАТЕВОСЯН
Армянский писатель, прозаик. Предпочтительный жанр – повесть, новелла. Публикуется с 1960 года. Написал «Мы и наши горы», «Оранжевый табун», «Похмелье», «Ташкент», «Мать едет женить сына», киноповесть «Хозяин», рассказы, пьесы, которые начиная с 1967 года, став различными сборниками, неоднократно издавались на армянском, русском, а впоследствии  на языках союзных республик и социалистических стран. Московское издательство «Прогресс» издало сборник под названием «Нариндж ерамак» («Оранжевый табун») на языках урду и английском. В 1994 году парижское издательство Албин Мишель издало  сборник избранных произведений Гр. М. «Осеннее солнце».
По сценариям Гр. М. сняты фильмы «Мы и наши горы», «Осеннее солнце», «Хозяин», «Этот зеленый, красный мир», по материалам его произведений – фильм «Август», телепостановками стали эссе Гр. М. «Мецамор» и пьеса «Нейтральная зона», в Ереванском драматическом театре поставлены «Осеннее солнце» и «Вокзал». Жив, трудится над монументальным произведением «Хозяин», повестью «По краю» и романом «Рассеянный свет». Председатель Союза писателей Армении с 1996г.
Родился в 1935 голу в маленьком селе Агнидзор Северной Армении в Алавердском-Туманянском районе. С 52-го в Ереване, работал в типографиях и редакциях газет, учился в Ереванском педагогическом институте, на историко-филологическом отделении, в 1965-66 на Московских курсах киносценаристов. В 1984-м – лауреат Государственной премии СССР по литературе и одноименной премии Армении, в 1996-м – кавалер ордена Месроп Маштоц РА.
Семья – жена, дочь, сын, пока три внучки.
Ниже представляем воспоминания (фрагментарно) о Гранте Матевосяне переводчика, писателя Самвела Мкртчяна.
«Значит – Он. Варпет. Грант Матевосян.
Потрясающа его способность предвидеть события, вернее, духовную атмосферу. Это он, еще годы назад, с боязнью видел нашу душу, изучая другую. Затем родина настолько «окрепла», что бицепс победил ум, сапоги проникли в школу, неузнаваемо исказился родной язык, наши нравы и обычаи, и, по собственному его убеждению, всей нацией написали скандальный сценарий «27 октября»…
Он знал все это, Он с ужасом видел и предвидел худшее. Потому что страна – живой организм, а не горсть песка, утекающая между пальцев: Страна это мы, и наверное ради спасения ее в очередной раз от нас требовалось больше воли и  мужественности, больше сердобольности, чем когда либо и больше разума, чем когда либо. �?ли «А может, мы не способны на преданность», – сказал Он. «Может, пролитая нами кровь в многочисленных мировых битвах была не наша кровь – была данью цезарям. �?ли наши жертвы были нашей данью вассалов чужеземным владыкам. �?ли выявление наших щедрых человеческих дарований было выявлением дарований напоказ властвующим над нами». Это Он писал. Так, поставив вопрос резко и по-мужски – владыка или вассал, или, возможно, по-христиански – владыка?  Поразительно ли, что и ценили, и понимали нашего (кровного)  Варпета инородцы? Чаренц не послужил уроком, и подкидыш-злопыхатель с  пеной у рта с вековечной необъяснимой злобой вновь отравил (попытался отравить) Гранта Матевосяна. Но Он  интуитивно избрал верную тропу – или верная тропа избрала его? Тявканье было и есть: посмотрите, какого совершенства достигает единственный общеармянский бренд – растерзать лучшего. Последней обреченной попыткой голодной шеренги были тщетные потуги выставить его отступником, но Он был крепок, ибо знал, что брата не предают и что бумага на письменном столе должна быть чистой, а перо – твердым.
�? слава Богу, что Он в своей крепости был добрым самаритянином и в видимой хрупкости – непоколебим. Когда требовался писатель – Он стал им, когда требовался  правдолюбец – Он стал им, когда требовалась жертва – вновь Он стал ею. Жертвой нашего несовершенства и поверхностности. Ныне Его физически нет, то есть отрезвляющее присутствие и это безгранично мудрое место, часовню нервно-сумасбродные отбросы   превратили в пустыню, наполнив ее мусором самодовольства и сомнительной грамотности. �?бо нет подлинного Хозяина, и они теперь бесхозны, новейший тип кинантропии с красной повязкой предателя.
Наивно было бы полагать, что Сароян демонстрировал свою наследственную армянственность, говоря «Написанное мною будут читать вновь и вновь». Великие люди, славные люди хорошо знают себе цену. Он также знал («…но вы останетесь бесхозными. Боюсь, что останетесь, подобно потерявшим пастуха овцам, которых съест волк»), и Он также знал цену своим творениям. �?бо где же  кончается тысячелетняя скорбь и начинается мужество смотреть гордым взором на мир: литература – глубокая, мысль – гордая, потенциал – неизмеримый.
Но чтобы не раствориться необратимо в сегодняшнем хаосе, мы должны быть уверены, что здравомыслие, в конце концов, близко к свету и нимбу (это не территория разбойников, служек, горе-учителей, наложниц), как близок был Грант Матевосян  своим пером, словом, самобытностью.
�? Он победил. «Он победил, – как писал однажды о Сарояне, – победил и встал рядом с братьями-победителями Сарояном, Чаренцем, Хачатряном, Туманяном…» �?бо там, где жил и живет Он, у смерти нет ни пространства, ни власти: в своем новом, пока возможном пространстве, пока еще возможной родине внезапным пробуждением будет крещен отважный народ Гранта Матевосяна – народ его сынов, – чистый и исключительный.