ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատերազմի վերսկսման վտանգ չի տեսնում
Առաջին գծում հայկական զինված ուժերը միշտ եղել են պարտադրողի եւ պատժողի դերում: Դիվերսիոն գործողություններին տրվել է համարժեք պատասխան, սահմանին իրադրությունը վերահսկելի է: Այս մասին հունվարի 24-ին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերվանից սկսված կրկահերթերը պայմանավորված են Ադրբեջանի տոնացույցում «սեւ հունվարի» գոյությամբ:
«Մինչդեռ սեւ օրեր եւ ցեղասպանություն հունվարի 20-ից առաջ եւ հետո ադրբեջանցիներն իրականացրել են հայ ժողովրդի նկատմամբ: Կատարվածին հակահարված տրվել է, հայկական զինուժը պատասխանում է միայն կանոնավոր կրակոցներին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նախարար Օհանյանը` հավելելով, որ այս պահին պատերազմի վերսկսման վտանգ գոյություն չունի, քանի որ հայկական զինված ուժերը սահմանին կանգնած են խաղաղության հաստատման համար եւ լավագույնս իրականացնում են այդ առաքելությունը: Բացի դրանից, միջազգային կառույցների հետ Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացնում է բանակցություններ, որպեսզի խուսափեն պատերազմից, եւ երկրում լինի խաղաղություն:
Հայկական զանված ուժերը հայտարարել են, որ առաջին գծում պատրաստ են իրականացնել համապատախան հետաքննություն:
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի համաձայնել, սակայն մենք միակողմանի իրականացնում ենք հետաքննություն եւ իրեղեն ապացույցները ներկայացնելու ենք հանրությանը»,-ընդգծեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարը: Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից չհնչող քննադատություններին, նախարարն ասաց, որ նրանց գործունեության շնորհիվ է, որ այսօր ապահովվում է թեկուզ հարաբերական խաղաղություն եւ նրանց հավասարակշիռ մոտեցման արդյունքն է, որ սահմանին լարվածությունը չի հասել գագաթնակետին:
Ադրբեջանական զինուժը հայկական գյուղերի ուղղությամբ կրակոցներն ինտենսիվացրել է վերջին օրերին: Նրանք հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը (հենց այդ օրը ադրբեջանցիները նշում են «սեւ հունվարը», երբ խորհրդային բանակը մտավ Բաքու` կանխելու հայկական ջարդերը) դիվերսիոն անհաջող փորձ կատարելուց հետո անդադար կրակում են հայկական դիրքապահների ուղղությամբ: Բացի դրանից, հաճախ թիրախավորում են նաեւ բնակավայրեր, ավտոճանապարհներ, քաղաքացիական օբյեկտներ: Այգեպար գյուղում հակառակորդի գնդակից վիրավորվել է 16-ամյա Լիանա Անիկյանը: Նրան տեղափոխել են Բերդի զինվորական հոսպիտալ և վիրահատել: Գնդակը դիպել է աղջկա ազդրին:

Министр обороны Армении не видит угрозы возобновления войны
Армянские вооруженные силы всегда были на передовой в роли диктующей и дающей отпор стороны. Диверсионным действиям дан адекватный ответ, ситуация на границе контролируема. Об этом на пресс-конференции 24 января заявил министр обороны РА Сейран Оганян, добавив, что начавшиеся в ночь с 19 на 20 января обстрелы были обусловлены наличием «черного января» в календаре Азербайджана. «Хотя, азербайджанцы прибегали «к черным дням» и геноциду в отношений армян и до, и после 20 января. Случившемуся дан достойный ответ, армянские ВС отвечают только на регулярные выстрелы», – как сообщает Арменпресс, сказал министр, добавив, что на данный момент угрозы возобновления войны нет, поскольку армянские вооруженные силы стоят на границе для установления мира и наилучшим образом выполняют эту свою миссию.
Кроме того, Республика Армения вместе с международными структурами ведет переговоры с тем, чтобы избежать войны и чтобы в стране царил мир.
Армянские ВС заявили, что готовы провести соответствующее расследование на передовой. «Руководство Азербайджана не согласилось, однако, мы в одностороннем порядке проведем расследование и представим вещественные доказательства общественности, – подчеркнул Сейран Оганян.
Что касается того, почему сопредседатели не выступают с критическими заявлениями по этому поводу, то, по словам министра, именно благодаря их деятельности, сегодня обеспечивается относительный мир и результатом их
взвешенного подхода является то, что напряженность на границе не достигла своей кульминационной точки.
Азербайджанские ВС в последние дни, после неудачной попытки диверсии на карабахско-азербайджанской границе в ночь с 19 на 20 января (именно этот день азербайджанцы отмечают как «черный январь» из-за ввода советских войск в Баку для прекращения армянских погромов), интенсивно обстреливают армянские дозорные пункты. Мишенью для азербайджанских ВС зачастую становятся не только армянские опорные пункты, но и жилые дома, автодороги, гражданские объекты, а в приграничных селах под огнем противника не раз оказывались даже детские сады.
Вечером 23 января под огнем противника оказались и приграничные населенные пункты Тавушской области – села Неркин Кармирахпюр, Айгепар, Мовсес. В селе Айгепар пулей противника была ранена 16-летняя Лиана Аникян. Ее доставили в военный госпиталь Берда и прооперировали. В настоящее время жизни ее ничто не угрожает.