ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատերազմի վերսկսման վտանգ չի տեսնում
Առաջին գծում հայկական զինված ուժերը միշտ եղել են պարտադրողի եւ պատժողի դերում: Դիվերսիոն գործողություններին տրվել է համարժեք պատասխան, սահմանին իրադրությունը վերահսկելի է: Այս մասին հունվարի 24-ին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերվանից սկսված կրկահերթերը պայմանավորված են Ադրբեջանի տոնացույցում «սեւ հունվարի» գոյությամբ:
«Մինչդեռ սեւ օրեր եւ ցեղասպանություն հունվարի 20-ից առաջ եւ հետո ադրբեջանցիներն իրականացրել են հայ ժողովրդի նկատմամբ: Կատարվածին հակահարված տրվել է, հայկական զինուժը պատասխանում է միայն կանոնավոր կրակոցներին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նախարար Օհանյանը` հավելելով, որ այս պահին պատերազմի վերսկսման վտանգ գոյություն չունի, քանի որ հայկական զինված ուժերը սահմանին կանգնած են խաղաղության հաստատման համար եւ լավագույնս իրականացնում են այդ առաքելությունը: Բացի դրանից, միջազգային կառույցների հետ Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացնում է բանակցություններ, որպեսզի խուսափեն պատերազմից, եւ երկրում լինի խաղաղություն:
Հայկական զանված ուժերը հայտարարել են, որ առաջին գծում պատրաստ են իրականացնել համապատախան հետաքննություն:
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի համաձայնել, սակայն մենք միակողմանի իրականացնում ենք հետաքննություն եւ իրեղեն ապացույցները ներկայացնելու ենք հանրությանը»,-ընդգծեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարը: Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից չհնչող քննադատություններին, նախարարն ասաց, որ նրանց գործունեության շնորհիվ է, որ այսօր ապահովվում է թեկուզ հարաբերական խաղաղություն եւ նրանց հավասարակշիռ մոտեցման արդյունքն է, որ սահմանին լարվածությունը չի հասել գագաթնակետին:
Ադրբեջանական զինուժը հայկական գյուղերի ուղղությամբ կրակոցներն ինտենսիվացրել է վերջին օրերին: Նրանք հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը (հենց այդ օրը ադրբեջանցիները նշում են «սեւ հունվարը», երբ խորհրդային բանակը մտավ Բաքու` կանխելու հայկական ջարդերը) դիվերսիոն անհաջող փորձ կատարելուց հետո անդադար կրակում են հայկական դիրքապահների ուղղությամբ: Բացի դրանից, հաճախ թիրախավորում են նաեւ բնակավայրեր, ավտոճանապարհներ, քաղաքացիական օբյեկտներ: Այգեպար գյուղում հակառակորդի գնդակից վիրավորվել է 16-ամյա Լիանա Անիկյանը: Նրան տեղափոխել են Բերդի զինվորական հոսպիտալ և վիրահատել: Գնդակը դիպել է աղջկա ազդրին:

On the frontline the Armenian Armed Forces have always played the compulsive and retributive role. The subversive actions were followed with a corresponding response and the situation in the border is under control. As reports “Armenpress” the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan stated about it at the press conference held on January 24, adding that the shots of the Azerbaijanis on January 19-20 were conditioned with their Black January. “The Azeris carried out black days and genocide against the Armenian people before and after January 20. The incident was followed by a corresponding response. The Armenian Armed Forces respond only in case of regular shots,” the Minister stated, adding that there is no threat of resumption of war at this moment, as the Armed Forces of Armenia stand on the border to keep peace and carry out their mission very well. Besides, the Republic of Armenia along with the international structures holds negotiations to avoid war and maintain peace in the country.
The Armenian Armed Forces announced that they are ready to carry out a relevant investigation on the frontline. “The Azerbaijani authorities did not agree, but we unilaterally implement investigation and present the material evidences to the public,” Seyran Ohanyan said. As to the critics not sounded by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the Minister stated that it is due to their activities that there is relative peace at the moment and it is the result of their balanced approach that the tension on the border has not reached the culmination.
The Armed Forces of Azerbaijan have recently intensified the shots towards the Armenian villages. Previously it was reported that simultaneous attempts of penetration by the Azerbaijani subversive groups were recorded between 23:50 and 00:15 on January 19-20 (on that day the Azerbaijanis mark the Black January, when the Soviet army entered Baku to prevent the massacres of the Armenians) in the
north-eastern (Jraberd) and south-eastern (Korgan) directions of the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies. The front units of the Armed Forces of the Nagorno Karabakh Republic noticed the actions of the Azerbaijani subversive groups and started an organized defense in both directions. The rival was thrown back suffering palpable human and material losses. Junior Sergeant Armen L. Hovhannisyan died from the wounds he received during the exchange of fire in the north-eastern direction. Besides, the 16-year-old Lianna Anikyan received a gunshot injury, when Azeri armed forces late Thursday launched sporadic attacks in the direction of several villages of Armenia’s Tavush Region. Her condition is stable. The girl is in the hospital now, she has been operated on. Her condition is assessed as