Արտգործնախարարն ընդունեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Հունվարի  21-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց իր առաքելությունն ավարտող Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորին։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ֆիլիպ Լեֆորին Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացմանը նպաստող երկուսուկեսամյա աշխատանքի համար և հաջողություններ մաղթեց նրա հետագա գործունեության ընթացքում։
Զրուցակիցները քննարկեցին Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները, անդրադարձան տարածաշրջանային հակամարտությունների և դրանց հանգուցալուծման նպատակով գործադրվող ջանքերին:
Նախարար Նալբանդյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների և սադրիչ գործողությունների վրա։ Նախարարն ընդգծեց, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների կողմից բազմիցս հնչող հրադադարի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին կոչերին և հորդորներին, հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Արցախի միջև շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի մշտական խախտումների զոհ են դառնում ոչ միայն զինծառայողներ։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց, որ նման սադրանքները խոչընդոտում են խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ համանախագահների և Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը: Այս մասին «Հայերն այսօր» -ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Глава М�?Д принял специального представителя ЕС
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 21 января принял завершающего свою миссию специального представителя Европейского Союза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Филиппа Лефора.
Министр Налбандян выразил благодарность Филиппу Лефору за двух с половиной летнюю работу, способствовавшую развитию отношений Армения-Евросоюз и пожелал успехов в его дальнейшей деятельности.
Собеседники обсудили отношения Армения-Евросоюз, коснулись региональных конфликтов и усилий, прилагаемых к их урегулированию.
Министр Налбандян привлек внимание собеседника к воинствующим заявлениям и провокационным действиям Азербайджана. Министр подчеркнул, что несмотря на неоднократные призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о необходимости укрепления режима прекращения огня, на армяно-азербайджанской   границе и линии соприкосновения между Азербайджаном и Арцахом жертвами постоянных нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана становятся не только военнослужащие. Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что подобные провокации препятствуют усилиям, прилагаемым Арменией и странами-сопредседателями МГ ОБСЕ по мирному урегулированию. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.