Ասադը Սիրիայում կատարվողը համեմատել է հայերի Ցեղասպանության հետ
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը “Ֆրանս պրես” գործակալությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է Օսմանյան Թուրքիայում հայերի 1915թ.-ի Ցեղասպանությանը:
Նա մասնավորապես նշել է. “Սիրիայի հակամարտության ընթացքում ահաբեկիչների դրսեւորած դաժանությունն ու անմարդկայնությունը հիշեցնում է մեզ այն, ինչ 500 տարի առաջ տեղի ունեցած միջնադարյան Եվրոպայում: Իսկ եթե դա համեմատենք ավելի մոտ ժամանակների հետ, ապա այն նման է օսմանցիների կողմից հայերի դեմ իրականացված կոտորածին, երբ Թուրքիայի տարածքում եւ Սիրիայում սպանվեցին մեկ ու կես միլիոն հայեր եւ կես միլիոն ուղղափառ սիրիացիներ:
Այնուհետեւ Ասադը բողոքել է արեւմտյան պաշտոնյաներից, որոնք, ըստ նրա՝ չեն գիտակցում, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում: Ասադը նաեւ նշել է, որ իրեն միշտ ուշ են հասկանում, թե իրականում ինչ է կատարվում, իսկ երբեմն էլ, երբ արդեն հասկանում են, իրականությունը բոլորովին այլ է լինում:

Assad compares events in Syria with Armenian Genocide
In an interview with France Press agency, President of Syria Bashar Al-Assad touched upon the Armenian Genocide of 1915.
Assad particularly mentioned the following: “The brutality and inhumanity that the terrorists have manifested during the Syrian conflict reminds us of what happened 500 years ago in medieval Europe. If we compare that with what’s happening now, it is similar to the Armenian massacres perpetrated by the Ottoman Turks when 1.5 million Armenians and half a million Orthodox Syrians were killed in Turkey’s territory and in Syria.”
Assad went on to complain about Western officials who, according to him, don’t realize what’s happening in the region. Assad also mentioned that they understand what’s going on at a later period and when they do understand, the reality is already totally different.