Վոլֆգանգ Գուստի «Հայոց ցեղասպանությունը Գերմանիայի ԱԳՆ 1915-1916 թթ. արխիվներում» գրքի անգլերեն թարգմանությունը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/01/Gust-Armenian-Genocide1.jpg)
«Հայոց ցեղասպանությունը Գերմանիայի ԱԳՆ 1915-1916 թթ. արխիվներում» գիրքը անգլերեն թարգմանությամբ հրատարակել է Berghahn Books-ը: Գիրքը լույս է տեսել Վոլֆգանգ Գուստի խմբագրությամբ: Այնտեղ զետեղված են հարյուրավոր հեռագրեր, նամակներ ու զեկույցներ Օսմանյան կայսրությունում հավատարմագրված գերմանացի հյուպատոսներից՝ հասցեագրված Գերմանիայի ԱԳ նախարարությանը, որտեղ մանրամասն նկարագրված են Հայոց ցեղասպանության ահասարսուռ տեսարանները: Փաստաթղթերը վկայում են երիտթուրքերի մտադրությունները և գերմանական կառավարության պաշտոնական համաձայնությունն ու մեղսակցությունը կայսրության հայ բնակչությանը բնաջնջելու հարցում:
Այդ փաստաթղթերի բացառիկ կարևորությունը ընդգծում է այն փաստը, որ միայն գերմանացի զինվորական պաշտոնյաները կարող էին Առաջին աշխարհամարտի տարիներին առանց գրաքննության զեկույցներ ուղարկել Թուրքիայից: Ամերիկացիներից բացի, որոնք մինչև 1917 թվականի ապրիլի 6-ը չեզոք էին, գերմանացի դիվանագետներն ու նրանց իրազեկիչները Բաղդադի երկաթուղու ներկայացուցչությունից կամ աշխատակիցների թվից, ցեղասպանության ամենակարևոր ոչ հայ ականատեսներն էին: Բացառապես ներքին օգտագործման համար նախատեսված փաստաթղթերը, որոնք ենթակա չէին հրատարակման, աչքի են ընկնում իրենց անաչառությամբ ու անկեղծությամբ: Նույնիսկ որպես Օսմանյան կայսրության դաշնակիցներ՝ գերմանացի պաշտոնյաները, բարոյական ու քաղաքական պատճառներով, իրենց պարտավորված էին համարում հայտնել հայերի դեմ կատարվող վայրագությունների մասին:
Վոլֆգանգ Գուստը գրում է. «Շոկի մեջ էի, երբ տեսա, թե գերմանացիներն ինչ մեծ դեր են ունեցել Եվրոպայի ծայրամասում զանգվածային սպանության գործում: Գերմանիան չէր նախաձեռնել այդ ցեղասպանությունը, բայց երիտթուրքերի ամենամերձավոր դաշնակիցն էր և կապված էր պաշտոնական ռազմական դաշինքով: Մի՞թե նացիստները չպատճենեցին հայերի ցեղասպանությունն իրականացրած երիտթուրքերի մեթոդները»: Կոստանդնուպոլսում Գերմանիայի դեսպան Փոլ Վոլֆ Մեթերնիխը գրել է կայսերական կանցլեր Տեոբալդ ֆոն Բետման-Գոլվեյգին՝ Բեռլին, 1915 թվականի դեկտեմբերի 7-ին. «…Հայերի հալածանքների դեմ մեր դժգոհությունը պետք է հստակ արտահայտվի մամուլում, և դա կլինի թուրքերի հետ գործակցության վերջը: Ինչ էլ նրանք արած լինեն, կապված է մեզ հետ՝ մեր խորհրդականների, թնդանոթների, փողերի…: Եթե ռազմական նկատառումներով չենք համարձակվում դիմակայել նրանց ավելի կոշտ դիրքերից, ապա այլ ընտրություն չենք ունենա, քան… կողքից հետևել, թե ինչպես է դաշնակիցը շարունակում կոտորածը»:
Կանցլերը պատասխանել է. «Պատերազմի ընթացքում դաշնակցի նման հանրային պարսավանքը նմանը չէր ունենա պատմության մեջ: Միակ նպատակն է որպես դաշնակից մեր կողքին պահել Թուրքիային մինչև պատերազմի վերջը՝ անկախ նրանից՝ դրա հետևանքով հայեր կզոհվեն, թե ոչ»:

Вышло английское издание книги Вольфганга Густа «Геноцид армян в архивах германского М�?Д 1915-1916гг.»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/01/Gust-Armenian-Genocide1.jpg)
Книга «Геноцид армян в архивах германского М�?Д 1915-1916гг.» в английском переводе издана Berghahn Books. Книга вышла под редакцией Вольфганга Густа. Она содержит сотни телеграмм, писем и отчетов немецких консулов, аккредитованных в Османской империи, адресованных в министерство иностранных дел Германии, в которых подробно описываются шокирующие картины Геноцида армян. В документах содержится недвусмысленное свидетельство намерения младотурок и официальное согласие немецкого правительства и его соучастие в уничтожении армянского населения империи.
�?сключительная важность этих документов подчеркивается тем фактом, что только немецкие военные чиновники могли посылать без цензуры отчеты из Турции во время Первой мировой войны. Помимо американцев, которые оставались нейтральными в войне до 6 апреля 1917, немецкие дипломаты и их информаторы из представительств или работников Багдадской железной дороги были самыми важными неармянскими очевидцами геноцида. Эти документы, предназначенные исключительно для внутреннего пользования и не предназначенные для публикации, отличаются своей объективностью и откровенностью. Даже в качестве союзников Османской империи, немецкие чиновники из моральных и политических соображений чувствовали себя обязанными сообщать о зверствах, совершенных против армян.
Вольфганг Густ пишет: “Я был шокирован, когда увидел, сколь важную роль сыграли немцы в массовом убийстве на краю Европы. Этот геноцид не был инициирован Германией, но она была ближайшим союзником младотурок и была связана официальным военным союзом. Разве не скопировали нацисты методы младотурок, которые совершили Геноцид армян»?
Посол Германии в Константинополе граф Поль Вольф Меттерних писал �?мператорскому канцлеру Теобальду фон Бетман-Гольвейгу в Берлин 7 декабря 1915: ” … Наше неудовольствие над преследованием армян должно быть четко выражено в нашей печати и это будет концом нашего сотрудничества с младотурками. Что бы они ни делали, связано с нами – это наши советники, наши пушки, наши деньги … Если по военным соображениям, мы не смели противостоять им с более твердой позицией, то у нас не будет другого выбора, кроме … стоять в стороне и смотреть, как наш союзник продолжает резню”.
Канцлер ответил: “Предлагаемое общественное порицание союзника в ходе войны было бы актом, который не имеет аналогов в истории. Наша единственная цель состоит в том, чтобы держать Турцию на нашей стороне до конца войны, независимо от того, погибнут в результате этого армяне или нет».