Ադրբեջանական հիստերիա՝ վասն ոչնչի
Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու որոշումը հերթական հուզումներն ու ամբոխավարական աղմուկն է ծնել Ադրբեջանում: Այս երկրի իշխանությունները, տարիներ շարունակ արհամարհելով եվրոպական ընտանիքին բնորոշ արժեքներն ու սկզբունքները, շրջափակման մեջ պահելով Հայաստանը, հիմա էլ չափազանց «հուզվել» ու բորբոքվել են՝ բողոքի իրենց նոտան հղելով Մաքսային միության համակարգողներին: Հերթական անգամ Ադրբեջանը խաղարկում է իր այսպես կոչված «գրավյալ տարածքների» և պետության տարածքային ամբողջականության խնդիրները, որոնք շատ վաղուց վերածվել են «թղթե նավակների» , մտացածին ու կեղծ դրույթների: Ամեն կերպ ջանալով «երկրորդ ձեռքի» միջոցով խոչընդոտել Հայաստանի անդամակցությանը և հաջողություն չգրանցելով՝ ադրբեջանական իշխանությունները հիմա էլ անցել են մաշված ու գործածությունից դուրս եկած մեթոդների կիրառմանը՝ այսպես ձգտելով մեկ անգամ ևս ուշադրություն սևեռել «ադրբեջանական հիմնահարցերին»:
Մաքսային միության «ճանապարհային քարտեզը» հաստատելիս Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարեց, որ ինքն ունի վերապահումներ, որոնք կներկայացնի մասնավոր կարծիքի տեսքով: Այդ դիտարկումը վերաբերում էր Լեռնային Ղարաբաղին, նոր հարաբերությունների ծիրի մեջ այս չճանաչված պետության և ՄՄ հարաբերություններին: Ակնհայտ էր, որ Նազարբաևը գործում էր ադրբեջանական և թուրքական հուշումներով և լիազորված էր պաշտպանել Ադրբեջանի «իրավունքները»: Սակայն ղազախական առաջնորդի «մասնավոր կարծիքը» չէր կարող վճռորոշ դեր կատարել, որովհետև Մաքսային միությունը ոչ թե քաղաքական, այլ տնտեսական միավորում է՝ նպատակ ունենալով սերտացնել և միասնական դաշտի մեջ տեսնել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումները: Այս նոր միության առավելությունների և թերությունների մասին շատ է խոսվել, քննարկումներ են ծավալվել: Հաստատվել է այն տեսակետը, որ ժամանակակից աշխարհում, երբ պետությունները ձգտում են միասնական տնտեսական տարածքների ձևավորմանը՝ դիմագրավելու մեծ մարտահրավերներին, Մաքսային միությունն այլընտրանք է, որը կօգնի Հայաստանին ևս՝ դուրս գալու տնտեսական և ճանապարհային շրջափակումներից, լուծելու իր առջև դրված կարևորագույն խնդիրները: Այս միությունը ձևավորվում է որպես տնտեսական շառավիղների ընդլայնման և ընդարձակման հանգրվան, որի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հարաբերությունները և առնչությունները քննարկման առանձնակի հայեցակարգեր են պահանջում: Սակայն Նուրսուլթան Նազարբաևը, ունենալով հատկապես ադրբեջանական «մանդատը»՝ փորձեց ձևավորել մի վերաբերմունք, որը, բնականաբար, չարժանացավ ՄՄ-ին անդամակցող մյուս երկրների ուշադրությանը…
Եվ ահա Ադրբեջանը, հերթական անգամ պարտվելով նմաքուր խաղի մեջ, բողոք է հղել՝ հերթական անգամ հիշատակելով իր տարածքի 20 տոկոսի «գրավվածության» , մեկ միլիոն փախստականների «իրողությունները»: Բազմիցս ապացուցվել և հիմնավորվել է, որ ԼՂՀ-ից ու նրա շրջակա տարածքներից, ինչպես նաև Հայաստանից Ադրբեջան հասած փախստականների թիվը չէր կարող գերազանցել 250 հազարը, իսկ «գրավյալ տարածքները» դիտարկվում են որպես բանակցությունների թիրախ, հետևաբար ո´չ Մաքսային միությունը, ո´չ մեկ այլ կազմակերպություն լիազորված չեն քննարկման նյութ դարձնելու այս ամենը: Սակայն Ադրբեջանն իր հին երգն է երգում՝ նաև հայտարարելով, թե Հայաստանն իրավունք չունի անդամակցելու որևէ միության, քանի դեռ չեն վերդարձվել իր տարածքները… Մոտ երկու տասնամյակ Ադրբեջանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի հասնի Հայաստանի մեկուսացմանը, մի շարք տարածաշրջանային գլոբալ ծրագրերից Հայաստանի դուրսմղմանը: Նրան շատ բան հաջողվել է, քանզի գտնվել են աջակցողներ, գտնվել են համախոհներ՝ այսպես խախտելով տարածաշրջանի ներդաշնակ զարգացման տեսլականը: Սակայն այսօր արդեն փոխվում է աշխարհը, փոխվում են հայեցակարգերն ու տեսադրույթները, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանի նախկին ջանքերն այլևս դատապարտված են…

Азербайджанская истерия – во имя ничего
Решение Армении вступить в Таможенный союз породило очередные волнения и демагогическую шумиху в Азербайджане. Власти этой страны, долгие годы  пренебрегавшие присущие европейской семье ценности и принципы, держа в блокаде Армению, ныне же чрезмерно «взволновались» и распалились, адресуя свою ноту протеста координаторам Таможенного союза. В очередной раз Азербайджан разыгрывает свои проблемы так называемых «оккупированных территорий» и территориальной целостности государства, давно уже превратившиеся в «бумажные кораблики», надуманные и ложные постулаты.  Всемерно стараясь посредством «второй руки» воспрепятствовать членству Армении в ТС и не добиваясь успеха, азербайджанские власти теперь перешли к применению изношенных и вышедших из употребления методов, тем самым стремясь еще раз сосредоточить внимание на «азербайджанских проблемах».
Утверждая «дорожную карту» Таможенного союза, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что у него имеются оговорки, которые представит в виде частного мнения. Это касалось Нагорного Карабаха, взаимоотношений непризнанного государства с ТС в условиях новых отношений. Очевидно, что Назарбаев действовал по азербайджанской и турецкой подсказке и был уполномочен защищать «права» Азербайджана. Однако «частное мнение» казахского лидера не могло сыграть решающую роль, поскольку Таможенный союз является не политическим, а экономическим объединением, преследующим цель сблизить и рассматривать в едином поле экономические развития в регионе.
О преимуществах и недостатках этого нового союза много говорилось, развернулись дебаты. Подтвердилась та точка зрения, что в современном мире, когда государства стремятся к формированию единых экономических пространств, дабы противостоять большим вызовам, Таможенный союз альтернатива, которая поможет и Армении выйти из экономической и транспортной блокады, решить стоящие перед ней важнейшие задачи. Этот союз формируется как среда расширения экономических векторов, отношения с которым Нагорного Карабаха требуют особой          концепции обсуждения. Однако Нурсултан Назарбаев, имея особенно азербайджанский «мандат», попытался сформировать отношение, которое, естественно, не удостоилось внимания других государств-членов ТС…
�? вот Азербайджан, вновь проиграв в нечистой игре, направил протест, лишний раз напоминая факты об оккупированности 20% своей территории  и наличии 1 миллиона беженцев. Неоднократно доказано и обосновано, что число беженцев из НКР и прилегающих к ней районов,  равно как и достигших Азербайджана беженцев из Армении не могло превысить 250 тысяч, а «оккупированные территории» рассматриваются как мишень переговоров, соответственно, ни Таможенный союз, ни какая-либо иная организация не полномочны превращать все это в предмет обсуждения. Однако Азербайджан продолжает петь свою старую песню, заявляя, что Армения не в праве участвовать в каком-либо союзе, покуда не возвращены его территории…
Почти два десятилетия Азербайджан делал все, чтобы достичь изоляции Армении, вытеснения ее из ряда глобальных региональных проектов. Многое ему удалось, поскольку нашлись сочувствующие, единомышленники, тем самым нарушая перспективы гармоничного развития региона. Однако сегодня мир уже меняется, изменяются концепции и точки зрения, что означает, что прежние усилия Азербайджана отныне обречены…