Ռուսաստանյան նախկին սենատորը սարձել է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության համանախագահ
ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպությունը շարունակում է իր շուրջը համախմբել հայ-ռուսական հասարակայնության ներկայացուցիչներին: Ավելին, ընդլայնվում է կազմակերպության կյանքին մասնակից քաղաքական և հասարակական գարծիչների շրջանակը:
Այսպես, իրավագիտության դոկտոր, հայագետ Ռաֆայիլ Զինուրովը դարձել է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության համանախագահներից մեկը (կազմակերպության նախագահ` Յուրի Նավոյան):
Ռաֆայիլ Զինուրովը 2013-2018 թվականներին եղել է սենատոր Բաշկիրիայից, զբաղեցրել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի փոխնախագահի պաշտոնը: Սենատորական լիազորությունների ավարտից հետո, 2018 թ. նոյեմբերից, եղել է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության ներկայացուցիչը Ուֆայում:
Նոր կարգավիճակով Զինուրովը համակարգելու է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության այն ծրագերերը, որոնք նպաստելու են Հայաստանի և Ռուսատանի միջև կրթագիտական, միջխորհրդարանական և միջտարածաշրջանային երկխոսության զարգացմանը:
Ռաֆայիլ Զինուրովը հեղինակ է «Հայաստան. հազարամյակների ուղի…» չափածո եռահատորյակի, «Ակնարկներ ռուսալեզու պատմագրությունում Հայաստանի նոր և նորագույն պատմության» հետազոտության, ինչպես նաև պատմության, ազգագրության և իրավագիտության վերաբերյալ բազմաթիվ գրքերի և գիտական հոդվածների:
Երկարամյա հասարակական-քաղաքական և ստեղծագործական գործունեության համար Ռաֆայիլ Զինուրովը պատրևատրվել է ռուսատանյան «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» երկրորդ աստիճանի շքանշանի մեդալով, բաշկիրական «Սալավաթ Յուլաև» շքանշանով, ՀՀ Աժ նախագահի հուշամեդալով և այլ պարգևներով:

Бывший российский сенатор стал сопредседателем Организации Д�?АЛОГ
Д�?АЛОГ продолжает объединять вокруг себя представителей армяно-российского сообщества. Более того круг политических и общественных деятелей, участвующих в жизни организации,  расширяется.
Так, доктор юридических наук, арменовед Рафаил Нариманович Зинуров стал одним из сопредседателей Организации Д�?АЛОГ, председателем которого является Юрий Навоян.
Рафаил Зинуров в 2013-2018 годах был сенатором от Башкирии, занимал пост заместителя председателя комитета по международным делам Совета Федерации РФ. После истечения сенаторских полномочий, с ноября 2018 года он являлся представителем Организации Д�?АЛОГ в Уфе.
В новом качестве Рафаил Зинуров будет координировать программы Организации Д�?АЛОГ, способствующие научно-образовательному, межпарламентскому и межрегиональному диалогу между Россией и Арменией.
Рафаил Зинуров автор трехтомника в стихах «Армения – путь тысячелетий…», исследования «Очерки новой и новейшей истории Армении в русскоязычной историографии» и множества других книг и научных статей по истории, этнографии и юриспруденции.
За общественно-политическую и творческую многолетнюю деятельность Рафаил Зинуров награжден российской Медалью ордена «За заслуги перед Отечеством» второй степени, башкирским орденом Салават Юлаева, Памятной медалью председателя Национального Собрания Армении и другими наградами.