ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայտարարությունը Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների առնչությամբ
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ակնդետ հետևում է Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքում վերջին օրերին տեղ գտած զարգացումներին, մշտական կապի մեջ է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ և իր խոր մտահոգությունն է հայտնում միջադեպի առնչությամբ:
Անթույլատրելի ենք համարում կենցաղային հողի վրա տեղի ունեցած հանցագործությունն ազգամիջյան հարթություն տեղափոխելու փորձերը: Խորապես ցավակցում ենք զոհվածի ընտանիքին և հարազատներին, հույս հայտնում, որ հետաքննությունը կբացահայտի ողջ եղելությունը, իսկ մեղավորները՝ կպատժվեն:
Ղազախստանի հայ համայնքը պատմականորեն կարևոր դերակատարություն է ունեցել հանրապետության կյանքի ամենատարբեր բնագավառներում, ուստիև նման միջադեպերը չպետք է ազդեն համայնքի հետագա կենսագործունեության և երկու ժողովուրդների ջերմ ու բարիդրացիական փոխհարաբերությունների վրա:

Заявление Министерства Диаспоры РА в связи с инцидентом в Казахстане
Министерство диаспоры РА пристально следит за последними событиями в казахстанском городе Караганда, поддерживает постоянную связь с представителями местной армянской общины и выражает глубокую обеспокоенность по поводу инцидента.
Мы считаем недопустимыми попытки придания межнационального оттенка трагедии, имевшей место на бытовой почве. Мы выражаем наши глубокие соболезнования семье и родственникам погибшего, надеясь, что расследование раскроет преступление, а виновные будут наказаны по всей строгости закона.
�?сторически сложилось так, что армянская община Казахстана занимает важное место в различных сферах жизни республики, поэтому такие инциденты не должны влиять на будущее общины, а также на теплые и дружеские отношения между двумя народами.