Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի «Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ի շնորհանդեսը Արցախում
Արցախի պետական համալսարանում նոյեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի կողմից տպագրվող «Հայկազյան հայագիտական հանդես» տարեգրքի շնորհանդեսը:
Միջոցառման ընթացքում Արցախի պետական և Բեյրութի Հայկազյան համալսարանների միջև կնքվել է նաև համագործակցության հուշագիր:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, ԱրՊՀ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը, ողջունելով ներկաներին, ասել է, որ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանը ստեղծվել է 1955 թվականին և նպատակ ունի հայապահպանման գործընթացը խթանելու ոչ միայն Լիբանանում, այլև ամբողջ Առաջավոր Ասիայում:
«Բեյրութի Հայկազյան համալսարանն առաջին տարին ունեցել է 43 ուսանող, որի թիվը տարիներ անց հասել է շուրջ 600-ի: Առանձնակի կարևորություն ունի նաև համալսարանի կողմից տպագրվող «Հայկազյան հայագիտական հանդեսը, որտեղ տպագրվել են նաև Արցախի պրոֆեսորների, դոցենտների գիտական հոդվածներից»,-նշել է Ա. Սարգսյանը:
Խոսելով իր և Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի նախագահ Փոլ Հայդոսթյանի միջև ստորագրված երկկողմանի համագործակցության զարգացման նպատակով կնքված հուշագրի մասին՝ ռեկտորն ասել է, որ հուշագրի հիմանական նպատակներն են համատեղ գիտահետազոտական նախագծերի նախապատրաստումն ու իրագործումն է, դասախոսությունների վարումն ու հեռավար ուսուցումը: Ինչպես նաև՝ գիտական հետազոտությունների հրապարակումների, ուսումնական նյութերի, երիտասարդ գիտնականների և ուսանողների փոխանակումը:
Միջոցառմանը ներկա Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի նախագահ Փոլ Հայդոսթյանն ասել է, որ ինքը նախորդ այցերի ընթացքում է ծանոթացել Արցախի հետ:
«Շատ վաղուց ենք համագործակցում ԱրՊՀ-ի հետ, բայց այս անգամ այն դարձրինք փաստաթղթային, որի նպատակն է համատեղ գիտաժողովների կազմակերպումը, ուսանողների փոխայցելությունները: Երկու բուհերի համար էլ համագործակցությունը պետք է իր դրական ազդեցությունն ունենա: Այս անգամ մենք նաև ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ ենք համագործակցության պայմանագիր ստորագրել՝ նպատակ ունենալով կառույցի աշխատակիցներին ծանոթացնել լիբանանյան փորձառությանը, որը կտևի 1-4 ամիս»,,-մասնավորապես ասել է Փ. Հայդոսթյանը:
Անդրադառնալով հայագիտական տարեգրքին՝ Հայկական Սփյուռքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն, «Հայկազյան հայագիտական հանդեսը»-ի խմբագիր Անդրանիկ Դաքեսյանն ասել է, որ այն սկսել է հրատարակվել 1970 թվականից:
«1991 թվականից մինչ այսօր, յուրաքանչյուր տարի հրատարակվում է մեկական հատոր, այս տարի լույս է տեսել արդեն թվով 38-րդը: Այն արևմտահայերեն դասական ուղղագրությամբ լույս տեսնող Սփյուռքի մեջ հայատառ միակ հայագիտական տարեգիրքն է: Այնտեղ հրապարակում է հայոց պատմությանն ու մշակույթին նվիրված գիտական հոդվածներ, անտիպ փաստագրական նյութեր ու գրախոսականներ: Մեզ հետ աշխատակցում են Հայաստանի, սփյուռքի և օտարազգի հայագետներ: 38-րդ հանդեսում զետեղված է 40 հոդված: Հանդեսն ունի տարբեր բաժիններ, գրախոսություններ, ինչպես նաև հայտնի հայագիտական գործիչների մասին մահախոսականներ»,-ասել է Ա. Դաքեսյանը:
ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն էլ ասել է, որ նման հանդիպումները՝ Արցախի պետական և Բեյրութի համալսարանների միջև ավելի է ամրապնդում համագործակցությունը:
«Անուրանալի է Հայկազյան հայագիտական հանդեսի դերը հայ ինքնության պահպանման և հայագիտության զարգացման գործում: Այն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունից 40 տարի անց, այն ժամանակ, երբ թուրքի յաթաղանից մազապուրծ եղած հայությունն առաջին անգամ զգացել է ուծացման վտանգը: Այդ տարիներին շատ կարևոր էր այն նվիրյալների արածը, ովքեր հիմնադրել են հայկական դպրոցներ, վարժարաններ, հրատարակել պարբերականներ: Ցանկալի կլինի, եթե այս տարեգրքում հաճախակի տեսնենք արցախցիների գիտական հոդվածները»,-նշել է Ն. Աղաբալյանը:
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի խոսքով էլ 2011 թվականից սկսած Արցախի մտավորականների հոդվածները տպագրվում են Հայկազյան հայկական հանդեսում:
«Կարևոր է, որ գիտական երկու կենտրոնների միջև կապն էլ ավելի ամրապնդվի, քանի որ այն ավելի մեծ նշանակություն կունենա հայապահպանության գործում: Այսօր Սփյուռքը հայ ինքնության պահպանման խնդիրների առջև է կանգնած և մեր համագործակցությունն իր ազդեցություննը կունենա այդ հարցերի լուծման գործում»,- ասել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի ներկայացուցիչներ, ԱրՊՀ դասախոսներ, ուսանողներ և այլք:

Презентация журнала Бейрутского Университета «Армяноведческий журнал Айказян» в Арцахе
14 ноября в Арцахском государственном университете состоялась презентация ежегодного журнала «Армяноведческий журнал Айказян», который издается университетом «Айказян» в Бейруте.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между Арцахским государственным университетом и Бейрутским университетом «Айказян».
По словам корреспондента «Арцахпресс», В своем приветственном слове ректор Арцахского университета Армен Арутюнян приветствовал присутствующих и отметил, что Бейрутский университет «Айказян» основан в 1955 году и имеет целью содействие сохранению армянской идентичности не только в Ливане, но и во всей Азии.
«В Бейрутском университете «Айказян » в первый год обучалось 43 студента, а спустя годы, их число составляет уже более 600 человек . Особую значимость имеет также издающийся университетом «Армяноведческий журнал Айказян, в котором публиковались научные статьи многих профессоров и доцентов из Арцаха», – сказал Саргсян.
Говоря о меморандуме, подписанном между ним и ректором Бейрутского университета «Айказян » Пола Айдостяна, Сарксян отметил, что основными целями двухстороннего сотрудничества являются подготовка и реализация совместных исследовательских проектов, лекций и дистанционного обучения. Кроме того, обмен научными исследованиями, учебными материалами, молодыми учеными и студентами.
Присутствовавший на мероприятии ректор Бейрутского университета «Айказян» Пол Айдостян сказал, что он уже успел познакомиться с Арцахом во время своих предыдущих визитов.
«Мы давно сотрудничаем с АГУ, но на этот раз дали этому сотрудничеству документальную основу, целью которого является организация совместных конференций, двухсторонних визитов студентов и т.д.. Это сотрудничество должно положительно сказаться на обоих университетах. В этот раз мы также подписали соглашение о сотрудничестве с Министерством иностранных дел Республики Арцах, целью которой является ознакомления сотрудников с ливанским опытом, который продлится 1-4 месяца »,-сказал Айдостян.
Говоря о ежегодном издании «Армяноведческий журнал Айказян», редактор журнала директор Центра армянских исследований диаспоры Андраник Дакесян сказал, что он издается с 1970 года.
«С 1991 года по настоящее время ежегодно публикуется один том, а в этом году уже опубликовано 38-е издание. Это единственный армяноязычный журнал в диаспоре, который издается в соответствии с классической грамматикой западных армян. В нем публикуются научные статьи, посвященные истории и культуре Армении, документальные материалы и обзоры. С нами сотрудничают многие армяноведы из Армении, диаспоры и иностранные ученые. В 38-и изданиях опубликовано более 40 научных статей. Журнал имеет разные разделы, обзоры и некоторые некрологи о видных армянских деятелях »,-сказал Дакесян.
Как отметила в своей речи министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян, такие встречи укрепляют сотрудничество между Арцахским государственным университетом и Бейрутским университетом «Айказян».
«Беспрецедентна роль «Армяноведческого журнала Айказян» в деле сохранении армянской идентичности и развитии арменоведения. Он был создан спустя 40 лет после Геноцида армян, когда армяне, спасшиеся от турецкого ятагана, впервые осознали опасность слияния за пределами своей родины. В те годы это был очень важен вклад тех, кто занимался формированием армянских школ, колледжей, издательств и периодических изданий. В этом ежегоднике, хотелось бы, чаще видеть научные статьи из Арцаха», – заключила Агабалян.
По словам министра культуры, по делам молодежи и туризма Лерника Оганесяна, в «Армяноведческом журнале Айказян» с 2011 года публикуются статьи армянских ученых.
«Важно, чтоб еще больше крепла связь между двумя научными центрами, поскольку она будет способствовать сохранению армянской идентичности в диаспоре. Сегодня это является одной из приоритехных задач, и наше сотрудничество будет способствовать решению этих вопросов », – сказал Л. Оганесян.
На мероприятии присутствовали представители Бейрутского университета «Айказян», преподаватели, студенты и многие другие.