Ալեքսիս Օհանյանը ներկայացրել է «Շախմատ» անունով հայկական կոնյակը
Ամերիկահայ գործարար, Reddit սոցիալական ցանցի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը ներկայացրել է գաղտնի նախագիծը, որի մասին նախօրոք հայտնել էր սոցիալական ցանցերում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ալեքսիս Օհանյանը «Շախմատ» (Shakhmat) անունով կոնյակի արտադրություն է սկսել, որի վաճառքից ստացած հասույթն ուղղվելու է Հայաստանում բարեգործական ծրագրի: «Այսօր ես ներկայացնում եմ ձեզ նոր հայկական կոնյակ՝ «Շախմատ» անունով: Առաջին թողարկմամբ արտադրվել է 2400 շիշ: Դրանք գնելու համար շտապեք այցելել shakmatbrandy.com
«Շախմատ»-ի յուրաքանչյուր վաճառված շշի վաճառքից ստացված հասույթից որոշակի գումար կուղղվի Հայաստանում իրականացվող Armenia Tree Project ծրագրին:
Ալեքսիս Օհանյանը նաև տեսանյութ է հրապարակել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում, որում ներկայացնում է իր սկսած նախագծի նախապատմությունը: Օհանյանը նախ նշում է, որ հայերի համար շախմատն ավելին է, քան խաղը: «Այն կյանքի, համառության, համբերության և իմաստության խորհրդանիշ է մարդկանց համար, ովքեր չեն ընկնում նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նրանց վերահսկողության տակ են պահում»,- ասում է Օհանյանը:
Այնուհետև նա նշում է, որ կոնյակի համար ճիշտ համ գտնելու համար ժամանել է Հայաստան՝ իր հայրենիք: ««Շախմատ»-ի համար մենք օգտագործել ենք կարմիր տեսակի խաղողներ (Ռքածիթելի, Կանգուն, Գառան դմակ, Կախեթ): «Շախմատ»-ը 23 ամյա հնության կոնյակ է, որը պահվում է կովկասյան փայտյա տակառներում, որոնք նրան յուրահատուկ համ են տալիս: «Շախմատը»-ն առաջարկում է համերի առատություն, ներառյալ՝ չորացրած մրգերի (չիր, չամիչ), ընկույզի, մեխակի, ծխախոտի, մեխակի, վանիլ, կաղին և մի փոքր սև պղպեղ»,- պատմում է Օհանյանը:
Նա ներկայացնում է նաև Armenia Tree Project-ի հետ համագործակցությունը: Ալեքսիս Օհանյանն ընդգծում է, որ Խորհրդային Միության տարիներին ցուրտ ձմռան և տնտեսական դժվարությունների պատճառով Հայաստանի տարածքում ծառահատումներ են տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով էլ երկրի տարածքում ծառածածկ է 10 տոկոսից էլ քիչ հատվածը: «Մենք համագործակցում ենք Armenia Tree Project-ի հետ, որպեսզի օգնենք երկրի ծառածածկ տարածքների վերականգմանը՝ «Շախմատ»-ի յուրաքանչյուր շշի վաճառքով: Armenia Tree Project-ն արդեն ավելի քան 5 միլիոն 5 հարյուր հազար ծառ է տնկել՝ ստեղծելով նաև հարյուրավոր սեզոնային աշխատատեղեր: Յուրաքանչուր շշի վաճառքից ստացված հասույթի մի մասն ուղղվելու Armenia Tree Project-ին՝ որպես աջակցություն Հայաստանում անտառների վերականգման աշխատանքին: «Ես հպարտանում եմ«Շախմատ»-ով, բայց ես ավելի հպարտ եմ նրա համար, որ սա ձեր և շատ մարդկանց համար լինելու է Հայաստանի համը զգալու առաջին փորձը»,- ասում է Ալեքսիս Օհանյանը:
««Շախմատ»-ը պրեմիում դասի բրենդ է գինեգործության հայրենիքից: Այն հայկական ազգային երկու գանձերի՝ կոնյակի և շախմատի միահյուսումն է»,- ասված է shakmatbrandy.com կայքում:

Алексис Оганян представляет новый бренди – «Shakmat»
Алексис Оганян, американский бизнесмен армянского происхождения, соучредитель социальной сети Reddit, представил секретный проект, о котором он ранее сообщал в социальных сетях.
По сообщению « Арменпресс», Алексис Оганян начал производство бренди,который носит название «Шахмат» (Shakmat), доходы от которого будут направлены на благотворительные программы в Армении. «Сегодня день, когда я знакомлю мир с новым Армянским коньяком Shakmat. Для начала мы произвели только 2400 бутылок. Чтобы купить их, поспешите посетить shakmatbrandy.com. Этот проект не мог быть реализован без Флавиера и Элизабет Гарвин, которые сделали все возможное, чтобы привести эту 23-летнюю армянскую традицию в мир », – написал Оганян на своей странице в Facebook.
Определенная сумма выручки от продажи каждой проданной бутылки «Shakmat» будет направлена в фон благотворительной организации «Armenia Tree Project», в Армении.
Алексис Оганян также разместил видео на своей странице в Facebook, в котором рассказывает о истории создания своего проекта. В видеоролике он рассказал, что для армян шахматы – это больше, чем игра. «Это символ жизни, настойчивости, терпения и мудрости для людей, которые не падают духом, даже когда они находятся под контролем», – говорит Оганян.
Затем он рассказал,что для того, чтобы найти правильный купаж для своего коньяка, он специально приехал приехал в Армению – на свою родину. «Для «Shakmat» мы использовали красный виноград (Ргацители, Кангун, Гаран дмак,Кахетти). «Shakmat» – это коньяк 23-летней выдержки, который хранится в специальных кавказских дубовых бочках, которые придают ему особый вкус и аромат. «Shakmat» предлагает изысканный вкус, включающий в себя сухофрукты (сушеный изюм), грецкие орехи, сигареты, гвоздику, ваниль, и немного черного перца », – говорит Оганян.
Также он представил аспекты сотрудничества с проектом «Armenia Tree Project». Алексис Оганян рассказал, что после распада Советского Союза из-за холодных зим и экономических трудностей в Армении произошла вырубка деревьев, и в результате, на сегодняшний день менее 10% территории Армении имеет зеленые насаждения. «Продавая каждую бутылку «Shakmat», мы сотрудничаем с проектом«Armenia Tree Project», с целью восстановления лесных массивов страны. Проект «Armenia Tree Project» уже посадили более 5 миллионов 5 тысяч деревьев, тем самым обеспечив сотни сезонных рабочих мест. Часть выручки от продажи каждой бутылки будет направлена в проект «Armenia Tree Project» для восстановления лесов в Армении. «Я горд представить «Shakmat», но я более горд тем, что смогу дать почуствовать Армению на вкус для вас и для многих людей», – сказал Алексис Оганян.
«Shakmat»- это бренд премиум-класса с родины виноделия. Это переплетение двух армянских национальных сокровищ, коньяка и шахмат », – говорит shakmatbrandy.com.