Ուրարտական արվեստի բացառիկ նմուշներ կցուցադրվեն Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանում
Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանում 2018 թ. նոյեմբերի 8-ին կբացվի «Ես եմ Աշուրբանիպալը՝ Աշխարհի արքա, Ասորեստանի արքա» խորագրով միջազգային ցուցահանդեսը, որը կգործի մինչև 2019 թվականի փետրվարի 24-ը:
Ցուցահանդեսին կներկայացվի 200 նմուշ. 120-ը Բրիտանական թանգարանի  հավաքածուից, իսկ 80-ը կփոխառվեն Հայաստանի պատմության թանգարանից, Փարիզի, Բեռլինի, Սանկտ Պետերբուրգի, Վատիկանի և Նիկոզիայի հայտնի թանգարաններից:
Հայաստանի պատմության թանգարանը ցուցահանդեսին կներկայանա ուրարտական արվեստի 10 բացառիկ նմուշներով, որոնք, ըստ Բրիտանական թանգարանի մասնագետների և ներկայիս ցուցահանդեսի համակարգող Գարետ Բրերետոնի, առանձնահատուկ կարևորություն ունեն իրենց ցուցադրության համար՝ որպես բացառիկ և արժեքավոր վկայություն այդ ժամանակաշրջանում տարածաշրջանի` Ասորեստանի, Արևմտյան Իրանի և խեթական պետությունների արվեստի ու մշակույթի համատեքստում:
Հայաստանի պատմության թանգարանի մասնակցությունն այս ցուցահանդեսին աշխարհի ամենահեղինակավոր հարթակներից մեկում՝ Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանում, Հայաստանի և հայկական մշակութային ժառանգության արժևորման և հանրահռչակման բացառիկ հնարավորություն է:

Музей истории Армении примет участие в Международной выставке «Я, Ашшурбанапал, Царь Мира, Король Ассирии», которая откроется в Британском музее Лондона
8 ноября 2018 г. в Британском музее Лондона откроется Международная выставка «Я, Ашшурбанапал, Царь Мира, Король Ассирии», которая продлится до 24 февраля 2019 года.
На выставке будет представлено 200 экспонатов: 120 из Британского музея, а 80 будут привезены из Музея истории Армении и известных музеев Парижа, Берлина, Санкт-Петербурга, Ватикана и Никосии. На выставке Музей истории Армении будет представлен 10 уникальными экспонатами урартского искусства, которые, по словам специалистов Британского музея и координатора этой выставки Гарета Бреретона, представляют особую важность для их экспозиции- как уникальные и ценные свидетельства в контексте искусства и культуры Ассирии, Западного �?рана и хеттских государств, существовавших в регионе в этот период времени.
Участие Музея истории Армении в этой выставке, на одной из самых престижных площадок мира, в Британском музее Лондона, это исключительная возможность для популяризации и оценки Армении и армянского культурного наследия.