Երևանում բացվել է ֆրանսահայ լուսանկարիչ Գրիգոր Ճօլօլեանի լուսանկարների ցուցահանդեսը
Հոկտեմբերի 10-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում բացվեց «Գրիգոր Ճօլօլեան. Փարիզի հայ լուսանկարիչը» խորագրով ցուցահանդեսը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կայք-էջին, հայտնում է, որ բազմաթիվ հյուրերի, լրատվամիջոցների, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի ներկայությամբ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը հանդիսավոր խոսքով բացեց ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Գրիգոր Ճօլօլեանի որդին՝ Պատրիս Ճօլօլեանը, ով և ընդհանուր գծերով ներկայացրեց հոր գործունեությունն ինչպես Ֆրանսիայում, այնպես էլ Ստամբուլում և իր շնորհակալությունը հայտնեց Հայկ Դեմոյանից ցուցադրությանն աջակցելու համար:Ցուցադրության մեծ ընդգրկված են ֆրանսահայ լուսանկարիչ Գրիգոր Ճօլօլեանի հազվագյուտ ու անտիպ լուսանկարներ, որոնք ներկայացնում են 1930-40-ականների փարիզյան իրականությունը, ֆրանսահայ համայնքի, Փարիզի ազատագրման եզակի դրվագները: Ցուցադրվելու են նաև լուսանկարի ֆոտոխցիկները: Պոլսի որբանոցներից մինչև Ֆրանսիայի մայրաքաղաք, խոստումնալից մարզիկից մինչև ճանաչված լուսանկարիչ: Սա է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի կյանքի ոդիսականը, կյանք, որտեղ կարող են արտացոլվել նմանօրինակ շատ ճակատագրեր:
Գրիգոր Ճօլօլեանն այն հայորդիներից էր, որոնք վերապրելով Հայոց ցեղասպանությունը, վերջնականորեն հանգրվանեցին Ֆրանսիայում՝ դառնալով ֆրանսիական մեծ ընտանիքի անդամը և, որպես օրինակելի ու ստեղծագործող քաղաքացի, իրենց ձեռագիրը թողեցին Ֆրանսիայի պատմության մեջ: Երբեմնի հաջողակ մարզիկը դարձավ լուսանկարիչ՝ շարունակելով մարզական լուսանկարչության ավանդույթները:
Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովը եզակի առիթ է ընձեռում հիշատակելու և ֆրանկոֆոն ընտանիքին ներկայացնելու հայ-ֆրանսիական պատմության ու հիշողության այս բացառիկ դրվագները: Ցուցադրության մեջ ներկայացվելու են նաև ֆրանսահայ երգիչ Շառլ Ազնավուրի եզակի լուսանկարները:

В Ереване открылась фотовыставка французского фотографа из Парижа Григора Чололяна
10 октября в 12:00 в зале временных экспозиций Музея-института Геноцида армян состоится открытие выставки.
Как передает “Hayern Aysor” , ссылаясь на Музей-институт Геноцида армян, в рамках XVII саммита Франкофонии музей организовал временную выставку уникальных фотографий французского фотографа Григора Чололяна, представляющими парижскую действительность 1930-1940 гг., армянскую общину Парижа, редкие эпизоды освобождения Парижа. Будут представлены также фотоаппараты.
�?з сиротского приюта Константинополя до столицы Франции, от многообещающего спортсмена до известного фотографа.
Это одиссея пережившего Геноцид армян, жизнь, в которой могут отражаться многочисленные аналогичные судьбы.
Пережив Геноцид армян, Григор Чололян, как и многие из выживших армян, окончательно обосновался во Франции, став членом большой французской семьи и законопослушным гражданином, оставил свой след в истории Франции. Некогда успешный спортсмен стал фотографом, продолжив традиции спортивной фотографии.
XVII саммит Франкофонии дает редкую возможность для упоминания и представления странам Франкофонии эти экслюзивные эпизоды армяно-французсксой истории. В экспозиции будут представлены также редкие снимки французского шансонье Шарля Азнавура.