Սպահանում բացվել է իրանահայ ռեժիսոր Զավեն Ղուկասյանի կիսանդրին
Նոր Ջուղայի «Ջուլֆա» հրապարակում սեպտեմբերի 3-ին տեղի ունեցավ Սպահանում ծնված ու գործունեություն ծավալած հայ կինոքննադատ և ռեժիսոր, հանգուցյալ Զավեն Ղուկասյանի կիսանդրու բացումը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով «Ալիք» օրաթերթին, հայտնում է, որ ծրագիրը կազմակերպվել էր Սպահանի 5-րդ շրջանի քաղաքապետարանի քաղաքի Բարեզարդման կազմակերպության միջոցով` մանկապատանեկան ֆիլմերի 31-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում:
Միջոցառմանը ներկա էին Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ գերշ. Տ. Սիփան եպիսկոպոս Քեչեջյանը, Սպահանի քաղաքապետ Նոռուզին և իրեն ուղեկցող պատվիրակությունը, քաղխորհրդի անդամները, թեմի Թեմական խորհրդի անդամ Վահիկ Թորոսյանը, կինոթատրոնի բնագավառի անվանի դեմքեր, Զավեն Ղուկասյանի հարազատները, ընկերները, համագործակիցները, աշակերտները, մանկապատանեկան ֆիլմերի 31-րդ միջազգային փառատոնի պատանի իրավարարներն ու լրագրողները և այլք:
Սպահանի քաղաքապետն այսպես բնութագրեց անվանի ռեժիսորին. «Զավենը Սպահանի կինոյի ինքնությունն էր. նա երբեք չլքեց իր քաղաքը: Նրա հիշատակը հավերժացել է Սպահանում և միշտ մնալու է որպես սիրված անձնավորություն»: Քաղաքապետն իր խոսքի շարունակության մեջ Սպահանը՝ քաղաքակրթության, մշակույթի և արվեստի կենտրոն համարելով` ավելացրեց. «Այս քաղաքը բարձր տարողություն ունի բոլոր բնագավառներում և փոքրամասնությունները համարվում են քաղաքի հարստություններից»:
Ելույթների ավարտին ձեռամբ թեմակալ առաջնորդ գերշ. Տ. Սիփան եպս. Քեչեջյանի, Սպահանի քաղաքապետ դոկտոր Նոռուզիի և Սպահանի քաղխորհրդի մշակութային հանձնաժողովի նախագահ տիկին Ռոշանի կատարվեց Զավեն Ղուկասյանի արձանի հանդիսավոր բացումը:

В �?сфахане состоялось открытие бюста армянского режиссера Завена Гукасяна
3 сентября на площади «Джульфа» в Нор-Джуге состоялось открытие бюста армянского кинокритика и режиссера Завена Гукасяна, который родился и провел активную творческую деятельность в �?сфахане.
«Hayern Aysor», ссылаясь на ежедневную газету «Алик», сообщает, что программа была организована с помощью общества Благоустроения городского совета 5-го округа �?сфахана в рамках 31-го международного детско-юношеского кинофестиваля.
На мероприятии присутствовали глава Армянской епархии �?сфахана епископ Сипан Кечечян, мэр �?сфахана Д. Норузи и его делегация, члены политического совета, член совета Епархии Ваик Торосян, известные лица из киносферы, родственники, друзья, коллеги, ученики Завена Гукасяна, арбитры и журналисты детско-юношеского 31-го Международного кинофестиваля и многие другие.
Мэр �?сфахана описал известного режиссера следующим образом. «Завен был настоящей личностью города �?сфахан. Он так и не покинул свой родной город. Его память увековечена в �?сфахане и он навсегда останется в памяти жителей как выдающаяся личностью ». Мэр в продолжениие своей речи представил �?сфахан как центр цивилизации, культуры и искусства. «Этот город имеет высокий объем во всех сферах, а меньшинства считаются богатством города».
В конце выступлений от руки главы Епархии епископа Сипана Кечечяна, мэра города �?сфахан Д. Норузи и президента культурной комисси политического совета �?сфахана госпожи Рошан состоялось торжественное открытие статуи Завена Гукасяна.