Ֆիլադելֆիայի «Մեղրի» պարախմբի ամենամյա միջոցառումը` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության 100-ամյակին
Հուզիչ է տեսնել հայ երիտասարդների, որոնք սովորում և կիրառում են հայկական ավանդույթները՝ պարի, երաժշտության և մշակույթի միջոցով: Կարևոր է նաև երեխաների ներգրավվածությունը, որոնք հազարավոր կիլոմետրերով հեռու են իրենց հայրենիքից: Համազգային մշակութային միությունը հանդիսանում է այն կարևոր մղիչ ուժը, որը հնարավորություն է տալիս ուժեղացնել երիտասարդների մոտ հայ լինելու զգացողության հիմքերը:
Վերջերս ԱՄՆ Փենսիլվանիայում հարյուրավոր մարդիկ եկել էին ներկա գտնվելու Ֆիլադելֆիայի «Մեղրի» պարախմբի 4-րդ ամենամյա միջոցառմանը: Պարախմբի 38 պատանիների և աղջիկների կողմից ներկայացվեց հարուստ և գեղեցիկ ծրագիր: Այն սկսվեց մասնակիցների տպավորիչ բեմելով. «Հայ ենք մենք» երգի ներքո պարախմբի անդամները պարեցին դրոշները ձեռքերում բռնած:
Պարախմբի ամենաերիտասարդ խումբը՝ «Կոկոն»-ը, գողացել էր հանդիսատեսի սրտերն իր պարերով, անմեղ ժպիտով և գեղեցիկ բեմական հագուստներով:
«Ապագա» միջին խումբն իսկապես ապագա է հաջորդ սերնդի և հատկապես «Մեղրի»-ի համար: Նրանք շարունակում են հավերժացնել մեր ժառանգությունը՝ երգերի, պարերի և ավանդույթների միջոցով:
«Հոյակապ» խմբի մասնագիտական փորձառությունն ամբողջական և պարզ էր, ինչպես նրանց հիասքանչ և զգացմունքային պարը: Պարախմբի անդամների կատարելությունն առկա էր յուրաքանչյուր շարժման մեջ:
Երեկոյի ընթացքում Գևորգ Արթինյանը, վեց հիասքանչ կատարողների հետ միասին, ներկայացրեց պարային գեղեցիկ կատարում՝ Սայաթ-Նովայի «Քամանչա»-ի երաժշտության ներքո, ինչպես նաև ավանդական հայկական քոչարի:
Երեկոյի ընթացքում ներկայացված պարերը բեմադրվել էին Գագիկ Խաչիկյանի (Հայաստանի Թաթուլ Ալթունյանի անվան պարախմբի ճանաչված պարուսույց) և Պարգև Սանոսյանի կողմից:

Ежегодная церемония танцевальной группы «Мегри», посвященная 100-летию Республики Армения
Трогательно видеть, как армянская молодежь изучает и применяет армянские традиции посредством танца, музыки и культуры. Важное значение имеет также участие детей, которые находятся в тысячах километров от их родины. Всенародный культурный союз является важной движущей силой, которая дает возможность молодым людям укрепить основу чувства принадлежения армянскому народу.
Недавно сотни людей из Пенсильвании, США приехали на 4-й ежегодный фестиваль танцевальной группы «Мегри» в Филадельфии. 38 представителя танцевальной группы представили красивую программу. Открытие началось с впечатляющей постановки участников под песню «Мы армяне» танцевальная группа исплонила танец с флагами в руках.
Самая молодая танцевальная группа, «Коко», покорила сердца зрителей своим танцем, невинной улыбкой и красивыми костюмами.
Средняя группа «Апага» – действительно будущее для следующего поколения и особенно для Мегри. Они увековечивечивают наше наследие с помощью песен, танцев и традиций.
Профессиональный опыт группы «Оякап» был совершенным и понятным, как их замечательный и эмоциональный танец. Совершенство танцевальной группы было в каждом движении. Вечером Геворк Артинян вместе с шестью блестящими исполнителями выступил под музыку «Каманча» Саят-Новы, а также они представили традиционный армянский кочари.
Постановщиком танцев , исполненных вечером, были Гагик Хачикян (известный танцевальный хореограф из группы Татул Алтуняна из Армении) и Паргев Саносяном. Талантливые певцы группы «Мегри» обогатили программу несколькими песнями. Концерт был важным опытом, который найдет отклик у многих армянских танцоров.