Սփյուռքի նախարարը պաշտոնական այցով մեկնել է Կիպրոսի Հանրապետություն
Հուլիսի 24-27-ը ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը Կիպրոսի նախագահի Արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիս Ֆոտիուի հրավերով գտնվում է Կիպրոսի Հանրապետությունում՝ Նիկոսիայում անցկացվող «Կիպրացիների համաշխարհային համաժողով»-ին, ինչպես նաև Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան ձևաչափով Սփյուռքի հարցերի շուրջ եռակողմ երրորդ հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով: Պատվիրակության կազմում է նաև Սփյուռքի նախարարության մամլո քարտուղար Նունե Այլանջյանը:
Այցի առաջին օրը նախարարը կհանդիպի Կիպրոսի նախագահի՝ Արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիս Ֆոտիուի հետ: Կքննարկվեն հայ-կիպրական հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հուլիսի 25-ին նախարարը կայցելի Նիկոսիայի «Makedonitissa» ռազմական հուշահամալիր և ռազմական գերեզմանատուն, որտեղ ծաղկեպսակ կդնի՝ իր հարգանքի տուրքը մատուցելով 1974թ. հուլիսին Թուրքիայի զորքերի կողմից Կիպրոս ներխուժման արդյունքում կիպրացի և հույն զոհվածների հիշատակին:
Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանի պատվիրակությունը կհանդիպի նաև ՀԲԸՄ Նիկոսիայի գրասենյակի ղեկավար կազմի, ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ, Միջին Արևելքի և Հայաստանի ծրագրերի պատասխանատու Վազգեն Յակուբյանի հետ, այնուհետև նրանց ուղեկցությամբ կայցելի «Մելքոնյան» կրթական հաստատություն:
Նույն օրը՝ երեկոյան, նախարարի պատվիրակությունը Նիկոսիայի Ֆիլեքսոնիա կենտրոնում կմասնակցի «Կիպրացիների համաշխարհային համաժողով»-ի բացման արարողությանը:
Հուլիսի 26-ին՝ առավոտյան նախարարը կհանդիպի Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի հետ, կմասնակցի Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան ձևաչափով սփյուռքի հարցերի շուրջ եռակողմ երրորդ հանդիպմանը:
Նույն օրը Սփյուռքի նախարարը կհանդիպ Հունաստանում և Կիպրոսում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի, Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանի հետ, իսկ երեկոյան կմեկնի Նիկոսիայի Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդարան, հանդիպումներ կունենա տեղի հայ համայնքի և կառույցների ներկայացուցիչների հետ:

ОФ�?Ц�?АЛЬНЫЙ В�?З�?Т НА К�?ПР ДЕЛЕГАЦ�?�? М�?Н�?СТЕРСТВА Д�?АСПОРЫ
По приглашению Фотис Фотиу, исполнителя по иностранным и гуманитарным вопросам президента, с 24 по 27 июля 2018 года пройдет визит делегации во главе с министром Диаспоры РА в городе Никосия (Кипр) с целью принятия участие на «Всемирной конференции кипритов», а также на третьем трехстороннем совещании по вопросам диаспоры в формате Армения-Кипр-Греция.
В первый день визита министр встретиться с Фотис Фотиу, исполнителем по иностранным и гуманитарным вопросам президента, с которыум обсудит вопросы диаспоры в рамках дальнейшего армяно – кипрского сотрудничества.
Утром 25 июля состоится визит министра в «Македонитисс» в Никосии , военный мемориал и воинское кладбище, чтобы воздать дань уважения грекам и киприотам, погибшим в июле 1974 года в результате вторжения на Кипр турецких войск .
Утром министр встретится с главой офиса, членом центрального совета AGBU в Никосии,, ответственного за программы Ближнего Востока и Армении Вазгеном Якубяном. Затем в их сопровождении посетит гимназию «Мелконян».
Вечером делегация примет участие в церемонии открытия «Всемирной конференции кипритов» в центре Филексония , после чего посетит коктейльное мероприятие от имени Фотис Фотиу, исполнителя по иностранным и гуманитарным вопросам президента.
26 июля утром, министр встретится с президентом Кипра Никосом Анастасиадисом, в резиденции президента, после чего примет участие на третьем трехстороннем совещании по вопросам диаспоры в формате Армения-Кипр-Греци.
В тот же день министр встретится с Чрезвычайным и Полномочным Послом РА в Греции и Кипре, представителем армянской общины в Кипрской Палате Вардгесом Магтесяном. Вечером посетит епархию Армянской апостольской церкви (Никосия), где он встретиться с представителями структур армянской общины.