«Սարդարապատից Արցախ» խորագրով համահայկական շարադրության և նկարչության մրցույթների արդյունքներն ազդարարվեցին
Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված 2018թ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակներում Կրթության և գիտության,  Սփյուռքի նախարարությունների և Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ կազմակերպված «Սարդարապատից Արցախ» խորագրով համահայկական շարադրության և նկարչության մրցույթների ամփոփման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ հունիսի 27-ին: Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը, մրցույթներին մասնակցել են Հայաստանի, Արցախի հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների և Սփյուռքի հայկական կրթօջախների սաներ:
Աշխարհի 27 երկրի հայկական կրթօջախների դպրոցականները ներկայացրել էին 230 աշխատանք` 123 շարադրություն և 107 նկար: Մրցութային հանձնաժողովները   ներկայացված հարյուրավոր աշխատանքներից ընտրել  են 20-ական  մրցանակային լավագույնները` Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից, որոնք ընդգրկվել են «Սարդարապատից Արցախ: Շարադրություններ, նկարներ» ժողովածուի մեջ: Հաղթող ճանաչված դպրոցականներին Ողջունեց կրթության և գիտության  նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը: Նա մեծ գովեստով խոսեց երեխաների ստեղծագործական աշխատանքների մասին, որոնց ոգեշնչման աղբյուրն էր հայ ժողովրդի համար պատմական խոշոր նշանակություն ունեցող իրադարձությունների հոբելյանական 100-ամյակը:
Հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցում էին մրցանակակիրներ Իրանից, Լիբանանից և Քուվեյթից:
Կից «Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է «Սարդարապատից Արցախ» խորագրով համահայկական շարադրության և նկարչության մրցույթների մրցանակակիր սփյուռքահայ դպրոցականներին:

Results of “From Sardarapat to Artsakh” pan-Armenian essay and painting contests annunciated
The results of the “From Sardarapat to Artsakh” pan-Armenian essay and painting contests, organized by the Ministries of Education and Science and Diaspora and Yerevan Municipality within the scope of the 2018 Program of Events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the May Heroic Battles, were announced during a solemn ceremony held on June 27. As reported Hayern Aysor, the participants were the schoolchildren of general education institutions of Armenia and Artsakh and the schoolchildren of Armenian schools of the Diaspora.
The schoolchildren of Armenian schools of 27 countries showcased 230 works, including 123 essays and 107 paintings. Out of the hundreds of works, the contest committees selected the 20 best essays and the 20 best paintings of the schoolchildren from Armenia, Artsakh and the Diaspora that were included in the “From Sardarapat to Artsakh: Essays, Paintings” anthology. The winning schoolchildren were greeted by Deputy Minister of Education and Science Arevik Anapiosyan, who praised the children’s creative works, the source of inspiration of which is the 100th anniversary of the events that are of historical significance for the Armenian people.
Among the participants of the solemn event were winners from Iran, Lebanon and Kuwait.
Hayern Aysor presents the Diaspora Armenian schoolchildren who won the “From Sardarapat to Artsakh” pan-Armenian essay and painting contests. The winners are as follows: