Կայացել է Պլովդիվի հայկական թատերախմբի «Ֆուլ հաուս» բեմադրության առաջնախաղը
Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաքում հունիսի 9-ին կայացել է «Հակոբ Պարոնյան» հայկական ինքնագործ թատերախմբի «Ֆուլ հաուս» բեմադրության առաջնախաղը:
Թատերախումբն ունի 130 տարվա պատմություն: Այստեղ է սկսել իր թատերական կարիերան նշանավոր բուլղարահայ ռեժիսոր Գրիգոր Ազարյանը: Բացի Բուլղարիայում և արտերկրում բեմադրվող տարաբնույթ ներկայացումներից խումբը տարեկան հանդես է գալիս մեկ դասական ստեղծագործության բեմադրությամբ:
Խմբի մասնակիցներն են Պլովդիվի հայկական դպրոցի նախկին և ներկայիս սաները, ուսուցչական կազմը, որոնք իրենց ազատ ժամանակը նվիրում են Բուլղարիայում և հայաշատ այլ քաղաքներում հայոց լեզվի և արվեստի պահպանմանը և տարածմանը:
Ներկայացումից հետո Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգիրը հանձնել է Պլովդիվի հայկական դպրոցի հայոց լեզվի վաստակաշատ ուսուցչուհի, «Արևիկ» մանկական զբոսայգու հիմնադիր, դերասանուհի Վիկտորիա Ներսեսյանին: Ուսուցչուհու ծննդյան 80-ամյակին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը ՀՀ դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Վ. Ներսեսյանին՝ բարձր գնահատելով նրա երկարատև մանկավարժական առաքելությունը. հայոց լեզվի և մշակույթի պահպանմանն ու խրախուսմանն ուղղված ջանքերը:

Состоялась премьера спектакля «Фул хаус» армянской труппы Пловдива
В Болгарском городе Пловдив 9 июня состоялась премьера спектакля «Фул хаус» армянской самодеятельной театральной труппы «Акоп Паронян».
�?стория труппы насчитывает 130 лет. Здесь начинал свою театральную карьеру известный болгарский режиссер, армянин Григор Азарян. Помимо различных спектаклей, поставленных в Болгарии и за рубежом, труппа ежегодно выступает с постановкой одного классического произведения.
Участники группы – бывшие и нынешние воспитанники армянской школы Пловдива, ее педагогический коллектив, которые свое свободное время посвящают сохранению и распространению армянского языка в Болгарии и других армянонаселенных городах.
После спектакля посол РА в Болгарии Армен Саркисян вручил Почетную грамоту Министерства Диаспоры РА заслуженной учительнице армянского языка армянской школы Пловдива, основателю детского парка «Аревик», актрисе Виктории Нерсисян. На торжественной церемонии, посвященной 80-летию педагога, посол РА выразил признательность В.Нерсисян, высоко оценив ее многолетнюю педагогическую миссию – усилия по сохранению и распространению армянского языка и культуры.