Հայաստանի Առաջին Հանրապետության, Մայիսյան հաղթանակների 100-ամյակին նվիրված երեկո Բելգիայում
Բելգիայի «Նուարդ» մշակութային միությունը մայիսի 26-ին կազմակերպել է երեկո՝ նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության, Մայիսյան հաղթանակների 100-ամյակին: Դյոռնեի մշակույթի կենտրոնի ցուցասրահում բացվեց գեղանկարիչ Գեղամ Միլիքյանի՝ հայ հերոսների, հայ ճանաչված գործիչների դիմանկարների ցուցահանդեսը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են «Նուարդ» միության լրատվական ծառայությունից, Գեղամը Անտվերպենի քաղաքապետին նվիրեց քաղաքապետի դիմանկարը: Ցուցահանդեսը բացեց և ներկաներին տոների առթիվ շնորհավորեց «Նուարդ» միության նախագահ Գևորգ Մինասյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Անտվերպենի քաղաքապետ Բարտ դը Վեվերին, քաղաքապետարանի աշխատակիցներին, հոգևոր հովիվ Տեր Արմեն Մելքոնյանին, տաղանդաշատ երգչուհի Մայա Մարգարյանին, ներկաներին՝ երեկոյին մասնակցելու համար, ապա խոսեց մայիսյան մի քանի պատմական իրադարձությունների մասին, որոնք ճակատագրական են եղել հայերիս համար:
Հիմնական միջոցառումը կայացավ թատերական դահլիճում: Միջոցառումը բացեց «Նուարդ» միության երիտասարդական թևի առաջնորդ Շահնուր Մինասյանը: Բանախոսը ներկայացրեց փաստեր հայ-ֆլամանդական կապերի մասին, ճանաչված հայերի, ովքեր մեծ դեր են խաղացել Բելգիայի պատմության ընթացքում, ապա խոսքը փոխանցեց Անտվերպենի քաղաքապետ Բարտ դը Վեվերին: Վերջինս հիացմունքով խոսեց Անտվերպենում հաստատված հայերի մասին՝ նրանց առանձնացնելով այլ ազգերից իրենց աշխատասիրությամբ, կազմակերպվածությամբ, ճանաչվածությամբ:  Երեկոյի եզրափակումը կատարեց Տեր Արմեն քահանա Մելքոնյանը:
Նա շնորհավորեց ներկաներին Հայաստանի Թավշյա հեղափոխության առթիվ, սեր, միասնություն ու խաղաղություն մաղթեց բոլորին:
Համերգային մասը, որը վարում էր գեղեցկուհի Արեգնազ Մինասյանը, բացեց շնորհաշատ դուդուկահար Անդրանիկ Մուրադյանը: Հետո բեմը տրամադրվեց ֆլամանդական ազգագրական պարի անսամբլին, որն էլ ներկայացրեց մի քանի համարներ, որոնք ջերմորեն ընդունվեցին ներկաների կողմից: Այնուհետ կրկին իր երգային ուրույն կատարումներով փայլեց Մայա  Մարգարյանը: Լավ երեկո կայացավ, ներկաները գոհ մնացին, մտովի տեղափոխվեցին Հայրենիք ու … մնացինք:

Вечер в Бельгии, посвященный 100-летию Первой Армянской Республики, Майских побед
Культурный союз «Нуард» Бельгии 26 мая организовал вечер, посвященный 100-летию Первой Армянской Республики, Майских побед. В выставочном зале культурного центра Дьорне открылась выставка живописца Гегама Меликяна – портреты выдающихся армянских деятелей.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы союза «Нуард», Гегам преподнес мэру Антверпена его портрет. Выставку открыл и поздравил присутствующих с праздником председатель союза «Нуард» Геворг Минасян. Он выразил благодарность мэру Антверпена Барту де Веверу, сотрудникам мэрии, духовному пастырю Армену Мелконяну, талантливой певице Майе Маргарян и присутствующим за участие в вечере, затем говорил о нескольких майских исторических событиях, ставших судьбоносными для армян.
Основное мероприятие состоялось в театральном зале. Его открыл лидер молодежного крыла союза «Нуард» Шахнур Минасян, представивший факты об армяно-фламандских связях, известных армянах, сыгравших важную роль в истории Бельгии, затем предоставил слово мэра Антверпена Барту де Веверу. Последний с восторгом говорил об обосновавшихся в Антверпене армянах, выделяя их среди других народов за их трудолюбие, организованность, известность.
Вечер завершил иерей Армен Мелконян. Он поздравил присутствующих по поводу бархатной революции в Армении, пожелав всем любви, единства и мира.
Концертную часть, которую вела красавица Арегназ Минасян, открыл талантливый дудукист Андраник Мурадян. Затем сцена была предоставлена фламандскому этнографическому танцевальному ансамблю, выступления которого были приняты тепло. Своим неповторимым исполнением блеснула Майя Маргарян.
Получился прекрасный вечер, присутствующие были довольны, они мысленно перенеслись на Родину… и там остались.