Սան Պաուլոյում նշվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետության տոնը
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակը նշվել է հեռավոր Բրազիլիայում: Մայիսի 26-ին Համազգային մշակութային միության Բրազիլիայի մասնաճյուղը մասնակցել է «Արի պարի քոչարի» նախաձեռնությանը: Հայկական պարը ներկայացվել է Սան Պաուլո քաղաքի նշանավոր Ibirapuera parkում:
«Այդ օրը քաղաքի նշանավոր այգիներից մեկում մենք ցուցադրեցինք հայկական պարերը՝ անցորդներին ևս մասնակից դարձնելով մեր ձեռնարկին: Այդ օրը աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերը ձեռք-ձեռքի տված պարեցին՝ որպես մեկ ազգ: Սա մեծ հաղթանակ է յուրաքանչյուրիս համար: Աշխարհին ևս մեկ անգամ ապացուցեցինք, որ մեր ազգը, թեև տեսել է Ցեղասպանություն, սակայն շարունակում է ապրել ու արարել ոչ միայն իր հայրենիքում, այլև աշխարհի տարբեր երկրներում»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում նշեց Վարդինե Գալաջյանը և հավելեց, որ կարևոր էր հատկապես Բրազիլիայում ներկայացնել մեր հարուստ մշակույթը, պատմությունը և Հայ դատի առաքելությունը, նկատի ունենալով, որ Բրազիլիան դեռ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Մայիսի 27-ին SAMA Clube Armenio-ում Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված տոնակատարության ժամանակ ելույթ է ունեցել Համազգայինի «Արևիկ» պարախումբը, որը ներկայացրել է հայկական Յարխուշտան:
«Նման ձեռնարկներով փորձում ենք մեր սերունդների մեջ ամուր պահել հայկական հոգին և նրանց ծանոթացնել հայկական մշակույթին»,- նշեց Վարդինե Գալաջյանը:

В Сан Пауло отмечен праздник Первой Армянской Республики
Столетие Первой Армянской Республики и героических Майских сражений отметили в далекой Бразилии. 26 мая Бразильский филиал Общенационального культурного союза принял участие в инициативе «Приходи танцуй «Кочари». Армянский танец был представлен в знаменитом парке Ibirapuera park Сан Пауло.
«В тот день в одном из знаменитых парков города мы продемонстрировали армянские танцы, сделав прохожих также участниками нашего мероприятия. В тот день армяне, проживающие в разных странах мира, рука об руку танцевали, как одна нация. Это большая победа для каждого из нас. Миру еще раз было доказано, что хотя наша нация испытала ужасы Геноцида, однако продолжает жить и созидать не только на своей Родине, но и в разных странах мира», – в беседе с «Армяне сегодня» отметила Вардине Галаджян, добавив, что особенно важно продемонстрировать именно в Бразилии нашу богатую культуру, историю и миссию Ай-Дат, учитывая то обстоятельство, что Бразилия пока не признала Геноцид армян.
В ходе празднования 100-летия Первой Армянской Республики и героических Майских сражений в SAMA Clube Armenio 27 мая выступил танцевальный ансамбль «Аревик» Общенационального, представив армянский танец «Ярхушта».
«Подобными мероприятиями пытаемся сохранить в наших поколениях армянский дух и познакомить их с армянской культурой», – отметила Вардине Галаджян.