Առաջին Հանրապետությանը նվիրված դասախոսություն Մալմյոյի համալսարանում
Մայիսի 22-ին Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված դասախոսությամբ հանդես եկավ Մալմյոյի համալսարանի «Ռուսաստանի և Կովկասի ուսումնասիրությունների կենտրոն»-ի կողմից կազմակերպած համաժողովին։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ՀՀ դեսպանն իր ելույթում անդրադարձավ Հայաստանի առաջին Հանրապետության նշանակությանը հայ ժողովրդի պատմության ու ներկայի համար, ավելի քան հինգդարյա ընդմիջումից հետո վերականգնված հայոց պետականության առջև ծառացած մարտահրավերներին։ Դեսպանը հավելեց, որ պետականության կայացումը հնարավոր դարձավ մայիսյան հերոսամարտերում հայ ժողովրդի անձնազոհ սխրանքի շնորհիվ, որը կարողացավ ապացուցել սեփական անկախ հայրենիք կերտելու իրավունքը:
Դեսպան Ապիտոնյանը նաև ներկայացրեց Հայաստանի առաջին Հանրապետության փորձից քաղված դասերը, որոնք հիմնարար ազդեցություն ունեցան 1991թ․ Հայաստանի Հանրապետության հռչակման և կայացման, արդյունավետ կառավարման գործում։
Ինտերակտիվ կապի միջոցով Երևանից թեմայի վերաբերյալ հանգամանալից ելույթ ունեցավ նաև քաղաքագետ, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մարկարովը։
Ելույթներից հետո դեսպանը պատասխանեց ներկաների հարցերին:
Նույն օրը ՀՀ դեսպանը հանդիպեց Մալմյոյի համալսարանի ռեկտոր Շերստին Թամի և փոխռեկտոր Պեռ Հիլբուրիհեի հետ և զրուցակիցներին հակիրճ տեղեկացրեց Հայաստանի բուհերի՝ Շվեդիայի մի շարք համալսարանների հետ ստեղծված միջբուհական համագործակցության և Շվեդական ինստիտուտի ծրագրերով շվեդական տարբեր համալսարանններում ուսանողների, դասախոսների փոխանակման ծրագրերի մասին։ Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին Մալմյոյի համալսարանի և հայաստանյան բուհերի միջև համագործակցության հարցեր։

Лекция в университете Мальме
Посол РА в Швеции Апитонян 22 мая выступил с лекцией, посвященной 100-летию Первой Армянской Республики, на форуме, организованном «Центром изучения России и Кавказа» университета Мальме.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы М�?Д РА, в своем выступлении посол коснулся значения Первой Армянской Республики для истории и сегодняшнего дня армянского народа, вызовов, вставших перед армянской государственностью, восстановленной спустя почти пять столетий. Он также добавил, что становление государственности стало возможным  благодаря подвигу армянского народа в героических Майских сражениях, сумевшего доказать свое право на создание собственной независимой Родины.
Посол Апитонян представил также уроки, извлеченные из опыта Первой Армянской Республики, имевшие основополагающее значение в деле провозглашения в 1991 году Республики Армения, ее становления и эффективного управления.
Посредством интерактивной связи с обстоятельной речью по теме выступил из Еревана политолог, профессор Александр Маркаров.
После выступления посол ответил на вопросы присутствующих.
В тот же день посол РА встретился с ректором университета Мальме Шерстином Таммом и проректором Пером Хилбурихе, кратко проинформировав собеседников о межвузовском сотрудничестве, налаженном вузами Армении с рядом университетов Швеции, а также о программах обмена студентов и преподавателей.