Երզնկայի հայկական Սուրբ Դավիթ (Ապրանք) վանքը կարոտ է վերականգման. լուսանկարներ
Չնայած որ Երզնկայի Dերջան գավառին ենթակա Ուչփընար գյուղում գտնվող և Արևմտյան Հայաստանի ամենաամուր հայկական վանքերից մեկը եղող Սուրբ Դավիթ (Ապրանք) վանքը ենթարկվել է բազում ավիրածությունների, սակայն վանքի եկեղեցին, մատուռը և երկու հսկայական խաչքարերը դեռ կանգուն են: Այդ մասին, Akunq.net-ի փոխանցմամբ, հայտնում է ��?Ozgurdersim.com’ կայքէջի թղթակից Էրջան Թոփաչը:
Աղբյուրի համաձայն` Ուչփընար գյուղի Վանք լեռան վրա գտնվող սույն կառույցը 19-րդ դարում եղել է այս շրջանի հոգևոր կենտրոնը: Վանքի 2 խաչքարերն ամենամեծն են այդ տարածաշրջանում: Ինչպես շեշտում է թղթակիցը, խաչքարերի վրա առկա են բազմաթիվ հայերեն գրություններ: 4 մ բարձրություն և 1 մ լայնություն ունեցող խաչքարերից մեկի վրա փորագրված են 1191, իսկ մյուսի 1194 տարեթվերը, այսինքն, ինչպես ընդգծում է թղթակիցը, սույն խաչքարերն առնվազն 800-ամյա գաղտնիք են պարունակում: Թղթակցի փոխանցմամբ` վանքը ենթարկվում է գանձագողերի ավերածություններին:
Թուրքիայի Հանրապետության քաղքացիներից Իսմայիլ Յոլերին թղթակից Էրջան Թոփաչի հետ հարցազրույցում նշել է. «Երբ եկանք այստեղ, հանդիպեցինք մի պատմական գեղեցկության: Սակայն նրա մի հատվածը ավիրված էր գանձախույզերի կողմից: Հարկ է, հանուն զբոսաշրջության զարգացման, հնարավորինս շուտ վերականգնել այս վանքը»:
Թղթակիցը զրուցել է նաև լուսանկարիչ Մալիք Քայայի հետ, ով, մասնավորապես, ասել է. «Միով բանիվ` հիասքանչ վայր է: Մեկ ու կես ժամ է` այստեղ ենք: Այստեղ կարող ենք առնվազն 1 շաբաթ մնալ և լուսանկարներ անել: Շատ բան կա լուսանկարելու: Ոգևորված եմ, որ այսպիսի մի բան եմ տեսնում: Քանի որ մի նոր վայր եմ ֆոտոխցիկովս անմահացնում: Սակայն մի կողմից էլ ցավում եմ, որ այստեղ փոսեր են փորված: Հարկ է, որ իրավասուները ժամ առաջ պահպանության տակ առնեն այս հուշարձանը և վերականգնեն այն»:
Թղթակիցը վերջում հայտնում է, որ ըստ պատմական աղբյուրների` 1800-ականների վերջերին բազմաթիվ ալևիներ են Դերսիմից աքսորվել այս շրջան:

Армянский монастырь Сурб Давид (Апранк) Ерзнка нуждается в реставрации (фоторепортаж)
Несмотря на то, что находящийся в селе Учпнар уезда Дерджан Ерзнка и считающийся одним из самых прочных монастырей Западной Армении монастырь Сурб Давид (Апранк) подвергался многочисленным разрушениям, однако монастырские церковь, часовня и два огромных хачкара пока стоят. Об этом, как передает Akunq.net, сообщает корреспондент сайта «Ozgurdersim.com» Эрджан Топач.
Согласно источнику, находящееся на горе Ванк села Учпнар сооружение это в XIX веке было духовным центром этого района. Два монастырских хачкара- самые большие в регионе. Как отмечает журналист, на хачкарах присутствуют многочисленные армянские надписи. На одном из хачкаров, имеющих 4 метра высоты и 1 метр ширины, высечена дата 1191, на другом – 1194, то есть, как подчеркивает корреспондент, эти хачкары содержат в себе как минимум 800-летние тайны. По его словам, монастырь подвергается разрушениям со стороны    кладоискателей.
Турецкий гражданин �?смаил Йолери в беседе с журналистом отметил: «Когда мы приехали сюда – увидели историческую красоту. Однако один из фрагментов ее был разрушен кладоискателями. Ради развития туризма необходимо по возможности быстро восстановить этот монастырь».
Корреспондент побеседовал и с фотографом Маликом Кая, который, в частности, сказал: «Одним словом, восхитительное место. Полтора часа находимся здесь. Здесь можем оставаться минимум неделю и фотографировать. Много чего есть фотографировать. Воодушевлен, видя такое, поскольку фотокамера увековечивает новое место.  Но с другой стороны очень жаль, что здесь вырыты ямы. Нужно, чтобы компетентные органы как можно быстрее взяли под охрану этот памятник и восстановили его».
В заключение журналист сообщает, что, согласно историческим источникам, в конце 1800-х годов многочисленные алевиты были сосланы из Дерсима в этот район.