ՀՀ հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված դասախոսական երեկո Նոր Ջուղայում
Նոր Ջուղայի Հայ կանանց գթության միության վարչության նախաձեռնությամբ և Սպահանի Հայոց թեմի ՀՀ հիմնադրման 100-ամյակի նշման Կենտրոնական հանձնախմբի հովանավորությամբ մայիսի 15-ին Հայ դատի հանձնախմբի կենտրոնատեղիի սրահում տեղի ունեցավ դասախոսական երեկո` նվիրված ՀՀ հիմնադրման 100-ամյակին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին Նոր Ջուղայից հայտնում է Երանուշ Թահմազյանը, ներկաներին ողջունեց երեկոն կազմակերպող միության անդամուհի Գայանե Եղիազարյանը, որից հետո օրվա բանախոս, վաստակավոր ուսուցիչ, պատմաբան Վարուժ Մովսիսյանը հանդես եկավ «Հայկական պետականության ակունքներից» թեմայով դասախոսական ելույթով:
Բանախոսը թեմատիկ պատկերների զուգորդությամբ ներկայացրեց հին աշխարհի սկզբնաաղբյուրներում` հիմնականում շումերական դյուցազնավեպերում և իրանական արձանագրություններում տարբեր անվանումներով նշված հայկական լեռնաշխարհի և Հայոց պետականության գոյության մասին հետաքրքիր վկայություններ ու տեղեկություններ և անդրադարձավ Սուրբ Աստվածաշնչում հիշատակված Եդեմ-դրախտին, որտեղ հիշատակված 4 գետերի ակունքը հանդիսանում է Հայկական լեռնաշխարհը: Ապա կենտրոնացավ 1918- թվականին ՀՀ կերտմանը:
Վարուժ Մովսիսյանն իր ելույթն ավարտեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ժամանակաշրջանում հայ կանանց տրված` ընտրելու և ընտրվելու նախադեպը չունեցող իրավունքների մասին արտահայտություններով, ինչը վկայում էր՝ Հայաստանը որպես առաջադեմ երկիր լինելու մասին:
Հավելենք, որ սա Կանանց գթության միության կազմակերպած երկրորդ միջոցառումն էր՝ նվիրված ՀՀ հիմնադրման 100-ամյակին:

Лекция в Новой Джуге, посвященная 100-летию основания РА
По инициативе правления благотворительного союза армянских женщин Новой Джуги и под патронатом армянской епархии �?сфагана и центральной комиссии по празднованию 100-летию основания РА 15 мая в зале офиса комиссии Ай-Дат состоялась лекция, посвященная 100-летию основания РА.
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» Ерануш Тахмазян из Новой Джуги, присутствующих приветствовал член женского союза Гаяне Егиазарян, после чего заслуженный педагог, историк Варуж Мовсисян выступил с лекцией на тему «�?з истоков армянской государственности».
Посредством сопоставления тематических картин лектор представил интересные свидетельства и сведения из источников древнего мира, в основном шумерских легенд и иранских документов, о существовании армянской государственности под разными названиями, коснулся упоминаемого в Библии Рая Эдема, истоки упоминаемых в которой четырех рек находятся в Армянском нагорье. Лектор коснулся также создания РА в 1918 году.
Свою речь Варуж Мовсисян завершил свою речь упоминанием о беспрецедентном праве избирать и быть избранными, предоставленным армянским женщинам в период Первой Армянской Республики, что свидетельствует о прогрессивности Армении.
Добавим, что это было второе мероприятие благотворительного союза армянских женщин, посвященное 100-летию основания РА.