Հալեպում ՀՀ Գլխավոր Հյուպատոս Արմեն Սարգսյան Լաթաքիայի Նահանգ Այցելեց
Աշխատանքային այցով Լաթաքիայի նահանգում գտնվող Հալեպում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը ս.թ. մայիսի 13-ին հանդիպել է նահանգի գյուղատնտեսական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Մունզիր Խեյրբեկի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լաթաքիայի նահանգի հետ գյուղատնտեսության բնագավառում համագործակցության ընդլայնման ուղիներն ու առկա գյուղատնտեսական ներուժի փոխշահավետ օգտագործման հնարավորությունները:
Հանդիպմանը պարոն Խեյրբեկը ներկայացրել է նահանգի գյուղատնտեսական պոտենցիալը, նշելով, որ մի շարք բարեկամ երկրներ արդյունավետ և հեռանկարային փոխգործակցություն են ծավալում Լաթաքիայից գյուղմթերքներ արտահանելու բնագավառում: Մասնավորապես առաջարկվել է աշխատանքներ սկսել մրգերի և պտուղ-բանջարեղենի Հայաստան արտահանման ուղղությամբ, շեշտելով, որ բավական ցածր և մրցունակ գները, էկոլոգիապես մաքուր լինելու հանգամանքը, ինչպես նաև ծովային ճանապարհով տեղափոխման առավելությունները կարող են սիրիական գյուղմթերքները գրավիչ դարձնել հայաստանյան շուկայի համար:
Անդրադարձ է կատարվել քիմիական պարարտանյութերի ոլորտում հնարավոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը: Ըստ պարոն Մունզիրի, Լաթաքիայի նահանգը մեծ կարիք ունի գյուղատնտեսական թունաքիմիկատների, ինչը կարող է պարարտ հող նախապատրաստել այս ոլորտում Հայաստանի հետ հետագա քայլերի և անելիքների համադրման համար:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է նաև ձիթապտղի համատեղ արտադրության, սիրիական արտադրության ձիթապտղի ձեթերի Հայաստան արտահանման, ինչպես նաև ձեթ-օճառի համատեղ արտադրության բնագավառներում կապերի հաստատումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են գյուղատնտեսական ապրանքների համատեղ ցուցահանդեսներ կազմակերպելու հեռանկարները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սկսել աշխատանքները Հայաստանում սիրիական գյուղմթերքների ցուցահանդես կազմակերպելու ուղղությամբ:
Նույն օրը Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Լաթաքիայի զբոսաշրջության հարցերի գրասենյակի տնօրեն Ռամեզ Բերաբհանի հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են այս ոլորտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին: Երկուստեք շեշտվել է Լաթաքիայում Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորություններն ու ներուժը գովազդող ցուցահանդեսի և այս համատեքստում` հայ-սիրիական զբոսաշրջային ներդրումների խորհրդաժողովի անցկացման հույժ կարևորությունը` որպես բացառիկ հնարավորություն երկու երկրների միջև զբոսաշրջության և զբոսաշրջային ներդրումների ոլորտներում նոր տեղաշարժեր արձանագրելու համար:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը հանդիպել է նաև լաթաքիահայ և քեսաբահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: իրականացվել են հյուպատոսական ընդունելություններ, որոնց ընթացքում հանձնվել են ՀՀ քաղաքացու 113 անձնագրեր, ընդունվել` ՀՀ քաղաքացիության 75 դիմումնագրեր:

Генеральный консул РА в Алеппо Армен Саркисян посетил провинцию Латакия
Находящийся с рабочим визитом в провинции Латакия генеральный консул РА в Алеппо Армен Саркисян 13 мая встретился с директором офиса по сельскохозяйственным вопросам Мунзиром Хейрбеком.
В ходе встречи были обсуждены пути расширения сотрудничества с провинцией Латакия в сфере сельского хозяйства, возможности взаимовыгодного использования имеющегося сельскохозяйственного потенциала.
Господин Хейрбек представил сельскохозяйственный потенциал провинции, отметив, что ряд дружественных стран осуществляют плодотворное и перспективное взаимодействие в сфере экспорта сельхозпродукции из Латакии. В частности, было предложено начать работы по экспорту в Армению фруктов и плодоовощной продукции, отметив, что достаточно низкие и конкурентоспособные  цены, обстоятельство экологической чистоты, а также преимущество транспортировки морским путем могут сделать сирийскую сельхозпродукцию привлекательной на армянском рынке.
Была затронута вероятность достижения договоренностей в сфере химических удобрений. По словам господина  Мунзира, провинция Латакия нуждается в сельскохозяйственных ядохимикатах, что может создать плодородную почву для сотрудничества с Арменией.
В ходе встречи была также отмечена важность налаживания совместного производства оливок, экспорта оливкового масла в Армению, а также связей по совместному производству растительного масла и мыла.
В завершение встречи были обсуждены перспективы организации совместных сельскохозяйственных выставок.
В тот же день Армен Саркисян встретился с директором туристического офиса Латакии Рамезом Берабханом. Собеседники коснулись хода выполнения достигнутых в этой сфере договоренностей. Обоюдно была подчеркнута важность проведения выставки, рекламирующей туристические возможности и потенциал Армении, а также проведения в этом контексте армяно-сирийской конференции по туристическим инвестициям, как исключительной возможности для достижения новых подвижек туристических инвестиций между двумя странами.
В рамках рабочего визита генеральный консул РА в Алеппо встретился также с представителями армянских общин Латакии и Кесаба. Были проведены консульские приемы, в ходе которых 113 человек получили паспорта гражданина РА, принято 75 заявлений о получении гражданства РА.