Թադե Քարամյանի ճակատագրական այցելությունը Հայաստան
Ավստրալիայի Համազգային հայ կրթական և մշակությաին միության «Նաիրի» և ՀՄԸՄ «Արարատ» միության փոխատենապետ Թադե Քարամյանը ծնվել է Թեհրանում: Տարրական կրթությունը ստացել է «Գուլբենկյան» հայկական դպրոցում:
1990թ. Քարամյան ընտանիքը տեղափոխվել է Ավստրալիա՝ Սիդնեյ,  որի պատճառով  նա իր ուսումը շարունակել է Սիդնեյում: Միևնույն ժամանակ հաճախել է Համազգայինի «Նաիրի» մասնաճուղի «Թումանյան» հայկական շաբաթօրյա դպրոցը՝ հաջողությամբ ավարտելով ուսումը:
Թադեն երիտասարդ հասակից մասնակցել է հայկական համայնքում կատարվող տարբեր աշխատանքներին՝ «Նաիրի» պարախմբում, «Արարատ» սկաուտական միությունում և բասկետբոլի թիմում:
«2001 թվականին Հայաստան կատարած առաջին այցելությունն ինձ համար ճակատագրական դարձավ: Ծնվելով Սփյուռքում՝ մեր պատկերացումները Հայաստանի մասին սահմանափակվում էին միայն լսած պատմություններով, կարդացած գրքերով և լուսանկարներով: Սակայն ամեն ինչ իրական դարձավ, երբ սեփական աչքերով տեսա այդ ամենը, հասկացա, որ ամուր կանգնած եմ հողիս վրա: Մի խոսքով, առաջին այցելությունս դեպի Հայրենիք, հրաշք եմ համարում իմ կյանքում»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Թադե Քարամյանը՝ հավելելով, որ վերադառնալով Ավստրալիա՝ ոգեշնչված որոշել է համայնքային գործունեություն ծավալել:
Տասնվեց տարի նվիրվելով ազգային աշխատանքներ կատարելուն՝ ղեկավարել է համայնքի այնպիսի աշխատանքներ, որոնք նպատակաուղղված են եղել Ավստրալիայի հայ երիտասարդների՝ Հայրենիքի հետ կապը սերտացնելուն և հայրենասիրությամբ տոգորելուն:
Թադե Քարամյանի իրականացրած կարևոր աշխատանքներից է եղել 2014թ. «Նաիրի» պարախմբի 62 անդամների ելույթի կազմակերպումն ու պարախմբի անդամներին Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրերին ծանոթացնելը: Իսկ 2015թ. Սիդնեյից «Արարատ» միության 75 մարզիկներ, Թադեի ղեկավարությամբ, ժամանել են Հայաստան՝ մասնակցելու համահայկական խաղերին:
Մեր զրուցակիցը համագործակցել է նաև Սիդնեյի Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ՝ նյութական խոշոր ներդրում կատարելով Հայոց թեմի առաջնորդարանի շենքի կառուցման համար կազմակերպված հիմնադրամի ֆոնդին։
Նա տարիներ շարունակ հանդիսանում է «Նաիրի» և «Արարատ» միության վարչության անդամ և այժմ աչալրջորեն հետևում է, որպեսզի իրականանա համայնքի՝ հայկական մարզամշակութային սրահ և միության կենտրոն ունենալու երազանքը:
«Հպարտորեն կարող եմ ասել, որ հայապահպանության պատասխանատու գործը, համայնքի համախմբվածության շնորհիվ, մեզ մոտ լավ է ստացվում: Ավստրալահայ ակտիվ ու հայրենասեր երիտասարդների տարբեր առիթներով ուղարկում ենք Հայաստան, ովքեր ամենաջերմ տպավորություններով վերադառնալով Հայրենիքից,  խանդավառված պատմում են իրենց անմոռանալի տպավորությունների մասին»,-նշեց Թադե Քարամյանը:
Խոսելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ ձևավորած արդյունավետ համագործակցության մասին՝ Թադե Քարամյանն ասաց, որ, առհասարակ, բարձր է գնահատում նախարարության՝ Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքները և ընդգծեց, որ համայնքից միշտ ակտիվորեն մասնակցում են նախարարության «Արի տուն», «Սփյուռք» ամառային դպրոց, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին և մյուս ծրագրերին:
Զրույցի վերջում Թադե Քարամյանը տեղեկացրեց նաև, որ համայնքում հոբելյանական տարին հագեցած է լինելու. ավստրալահայերը նույնպես տոնախմբելու են Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման, Մայիսյան հերոսամարտերի 100 և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որի ուղղությամբ արդեն նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում: Նախատեսվում է տոնական համերգներին Հայաստանից երգիչ-երգչուհիներ հրավիրել:

Судьбоносное посещение Таде Карамяном Армении
Вице-председатель Общенационального армянского образовательного и культурного союза «Наири» и союза «Арарат» ВАСС Австралии Таде Карамян родился в Тегеране. Начальное образование получил в армянской школе «Гулбенкян».
В 1990г. семья перебралась в Австралию, Сидней, вследствие чего образование он продолжил в Сиднее. Одновременно посещал армянскую субботнюю школу «Туманян» филиала Общенационального «Наири», успешно закончив учебу.
С молодого возраста Таде участвовал в различных работах армянской общины – танцевальном ансамбле «Наири», скаутском союзе и баскетбольнолй команде.
«Первое посещение Армении в 2001 году стало для меня судьбоносным. Рожденные в Диаспоре, наши представления об Армении ограничивались лишь услышанными рассказами, прочитанными книгами и фотографиями. Однако все стало реальным, когда увидел все это своими глазами, понял, что крепко стою на своей земле. Одним словом, первое посещение Армении считаю чудом в своей жизни», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» Таде Карамян, добавив, чт о по возвращении в Австралию воодушевленно решил заняться общинной деятельностью.
На протяжении шестнадцати лет он полностью посвятил себя национальной деятельности: возглавлял в общине работу, направленную на укрепление связи молодых армян Австралии с Родиной и привитие им патриотизма.
Среди важных дел, осуществленных Таде Карамяном – организация в 2014 году выступление 62 участников танцевального ансамбля «Наири» на Родине и ознакомление их с достопримечательностями, историко-культурными памятниками Армении. А в 2015-ом 75 спортсменов союза «Арарат» во главе с Таде прибыли в Армению для участия в Панармянских играх.
Наш собеседник сотрудничал и с Армянской Апостольской церковью Сиднея, внеся крупный вклад в фонд строительства здания предстоятельства Армянской епархии.
Долгие годы он является членом правления «Наири» и союза «Арарат», и ныне внимательно следит, чтобы осуществилась мечта общины иметь спортивно-культурный зал и штаб-квартиру союза.
«С гордостью могу сказать, что ответственное дело сохранения армянства, благодаря сплоченности общины, у нас получается хорошо. По разным поводам активных и патриотичных молодых армян Австралии отправляем в Армению. �? возвратившись с самыми теплыми впечатлениями от Родины, воодушевленно делятся незабываемыми впечатлениями», – отметил Таде Карамян.
Говоря о сложившемся плодотворном сотрудничестве с Министерством Диаспоры, Таде Карамян сказал, что вообще высоко ценит работу министерства по укреплению связей Арпмения-Диаспора, подчеркнув, что община всегда активно участвует в программах Министерства «Арии тун», «Летняя школа «Спюрк», общеармянском фестивале «Моя Армения» и других.
В завершение беседы Таде Карамян сообщил также, что юбилейный год в общине будет насыщенным: армяне Австралии также будут праздновать 100-летие создания Республики Армения и героических Майских сражений, 2800-летие основания Еревана. Подготовительные работы уже ведутся. В частности, планируется пригласить на праздничные концерты певцов и певиц из Армении.