«Իրանահայ համայնքում հայապահպանությունը միշտ առաջնային է եղել».Արշավիր Քեշիշյան
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակից Թեհրանի Հայ ուսումնասիրաց «Չհարմահալ» միության կենտրոնական վարչության նախագահ Արշավիր Քեշիշյանը երիտասարդ տարիքից զբաղվել է ազգային-հասարակական գործունեությամբ: Եղել է Ծխական տուրքի կենտրոնական հանձնախմբի, Թեհրանի Հայոց թեմի Թեմական խորհրդի անդամ, իրանահայ ուսուցիչների միության հիմնադիրներից է: Իրանի իսլամական հեղափոխության ժամանակ վեց տարի շարունակ անդամակցել է Թեհրանի ազգային դպրոցների կենտրոնական հոգաբարձուների խորհրդին («Կրթական խորհուրդ»):
2013 թվականին Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի կողմից պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով:
-Պարո՛ն Քեշիշյան, ե՞րբ է հիմնադրվել «Չհարմահալ» միությունը:
-Ութսունութ տարվա պատմություն ունեցող միությունը հիմնադրվել է 1930 թվականին՝ Իրանի Աբադան քաղաքում: Իրանի տարբեր քաղաքներում միության տասնութ մասնաճյուղեր են եղել, ներկայումս միայն կենտրոնական միությունը և Նոր Ջուղայի մասնաճյուղն է գործում:
Մեր գործունեության հիմնական նպատակը իրանահայ երիտասարդներին ազգային ինքնության պահպանման խնդրին անդրադառնալը, հայեցի դաստիարակություն տալը, ինչպես նաև հայկական մշակույթին և պատմությանը ծանոթացնելն է: Այդ նպատակով մշակութային, գրական-գեղարվեստական բազմաբնույթ միջոցառումներ ենք կազմակերպում՝ նրանց հոգում հայրենասիրություն սերմանելով և հորդորելով անպայման Հայաստան այցելել:
Միությանը պատկանող մեկ պարախումբ է գործում` «Կարապ»-ը, իսկ միությանը կից գործում են «Կակաչ» և «Ակունք» պարախմբերը: Ունենք նաև «Ուրարտու» երգչախումբը, «Լուսաբեր» ասմունքի երիտասարդական խումբը, սպորտային խմբեր, որոնք մասնակցում են «Արարատ» կազմակերպության կողմից Թեհրանում անցկացվող համահայկական մրցույթներին և Նոր Ջուղայում կազմակերպվող գարնանային սպորտային մրցույթներին: Ժամանակին նաև թատերական խմբակ ենք ունեցել: Փորձում ենք մեր աշխատանքի միջոցով նպաստել համայնքային կյանքի ծաղկուն մնալուն:
– Իրանահայ երիտասարդները որքանո՞վ են պահում կապը Հայրենիքի հետ:
– Արդյունքը գոհացուցիչ է այն առումով, որ իրանահայ երիտասարդներից շատերը Հայաստան գալուց հետո որոշում են վերջնականապես հաստատվել իրենց հայրենիքում, որն, անշուշտ, ուրախանալու հիանալի առիթ է: Այժմ էլ մեզ մոտից հայրենադարձության դանդաղ հոսք է նկատվում:
-Հիշո՞ւմ եք Ձեր առաջին այցելությունը Հայաստան:
-1993 թվականին Հայաստան կատարած առաջին այցելությունս, ցավոք, ուրախ առիթով չէր: Երբ Արցախյան պատերազմի ազատամարտիկների մի խումբ երեխաներ Թեհրանի Հայոց թեմի թեմակալ խորհրդի կողմից հրավիրվել էին Թեհրան՝ իրենց ծանր առօրյայից կտրվելու և փոքր-ինչ լիցքաթափելու, շուրջ չորս ամիս անց Թեմական խորհուրդն ինձ` որպես խորհրդի անդամի, հանձնարարեց այդ երեխաներին Հայաստան բերել՝ բարեհաջող հանձնելու իրենց ծնողներին և հարազատներին:
Արդեն, 2000 թվականից սկսած, ընտանիքի անդամներով ավելի հաճախ ենք սկսել Հայաստան այցելել: Որոշել ենք վերջնականապես Հայաստանում հաստատվել, ժամանակի հարց է, հուսով եմ` շուտով ամեն ինչ լավ կլինի:
-2018 թվականը Հայաստանի համար հոբելյանական տարի է. ազգովի նշելու ենք Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի Հանրապետության հռչակման 100-ամյակն ու մայրաքաղաք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը: Այս առիթներով միությունն ի՞նչ նախաձեռնություններով հանդես կգա:
-Մենք միշտ ուշադրության կենտրոնում ենք պահում միությունում այդպիսի կարևոր առիթներով միջոցառումների կազմակերպումը, քանի որ յուրաքանչյուր ձեռնարկ ավելի է համախմբում համայնքի անդամներին:
Մենք, իհարկե, անմասն չենք մնա տոնական միջոցառումներ կազմակերպելուց: Տարբեր գաղափարներ ունենք, որի մասին նույնպես քննարկեցի ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ:
-Տարին հոբելյանական է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության համար. լրանում է նախարարության ստեղծման 10 տարին: Այս տարիների ընթացքում համագործակցության ի՞նչ շրջանակ եք ձևավորել:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ միության համագործակցությունն ավելի ակտիվացավ սեպտեմբերի 18-20-ը կայացած ‹‹Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն›› խորագրով Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովին, որն նաև ես մասնակցեցի: Նախկին տարիներին էլ կայացած համաժողովներին մասնակցել եմ, բայց այս անգամ նկատեցի՝ համաժողովն աշխարհագրական առումով ավելի է ընդլայնվել, որն էլ զգալի տեղաշարժ եմ համարում:
Սփյուռքի նախարարությունը գրագետ մտածված համաժողով էր կազմակերպել, կարծում եմ՝ նիստերի ընթացքում տեղի ունեցած ողջամիտ, կառուցողական քննարկումները, առաջադրված թեմաները Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցության զարգացման ճանապարհին հետագայում մեծ խթան են հանդիսանալու՝ ի շահ հայ ժողովրդի: Նախկինում էլ, իհարկե, համագործակցության առիթներ եղել են:
Մեր պարախմբերը մասնակցել են նախարարության կողմից իրականացվող «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին և մյուս ծրագրերին:
Հետագայում ձգտելու ենք սերտացնել գործակցությունը նախարարության հետ:
-Պարո՛ն Քեշիշյան, ի՞նչն է Ձեզ առաջ մղում ազգանվեր այս աշխատանքները իրականացնելու համար:
–Որպես ազգային փոքրամասնություն, Իրանում հայապահպանության խնդիրը միշտ առաջնային է եղել մեզ համար: Մեր համայնքն էլ, Սփյուռքի հայաշունչ այն համայնքներից, է որտեղ միշտ թևածում է հայկական շունչն ու ոգին:
Հայաստանին սահմանամերձ լինելով՝ հոգեպես ավելի մոտ ենք զգացել մեր Հայրենիքին և խանդավառվել այդպիսի աշխատանքներ կատարելուն:
Ահա այս բոլոր հանգամանքներն էլ պարարտ հող նախապատրաստեցին՝ ազգանպաստ գործունեություն ծավալելու համար:

«В армянской общине �?рана сохранение армянства всегда было первостепенным»: Аршавир Кешишян
Собеседник «Армяне сегодня», председатель центрального правления армянского образовательного союза «Чхармахал» Тегерана Аршавир Кешинян с молодых лет занимался национально-общественной деятельностью. Был членом центральной комиссии приходского налога, епархиального совета армянской епархии Тегерана, основал Союз армянских учителей �?рана. Во время �?сламской революции в �?ране шесть лет подряд был членом Центрального совета попечителей национальных школ Тегерана.
В 2013 году католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I награжден орденом «Месроп Маштоц».
– Господин Кешишян, когда был основан союз «Чхармахал»?
– Союз, история которого насчитывает восемьдесят восемь лет, основан в 1930 году в иранском городе Абадан. В разных городах �?рана функционировали 18 филиалов Союза, ныне действует только Центральный совет и филиал в Новой Джуге.
Основная цель нашей деятельности – содействие сохранению национальной идентичности среди армянской молодежи �?рана, ее армянское воспитание, а также знакомство с армянской культурой и историей. С этой целью организуем разнообразные культурные, литературно-художественные мероприятия, прививаем в их душах патриотизм и призываем непременно посетить Армению.
При Союзе функционируют два танцевальных ансамбля – «Какач» и «Акунк». Есть также хор «Урарту», молодежный кружок декламации «Лусабер», спортивные группы, которые участвуют в проводимых организацией «Арарат» в Тегеране соревнованиях и весенних спортивных играх, проводимых в Новой Джуге. В свое время был и театральный кружок. Своей работой стараемся способствовать сохранению процветания общинной жизни.
– В какой мере армянская молодежь �?рана поддерживает связи с Родиной?
– Результат удовлетворяет в том плане, что многие из молодых армян �?рана после посещения Армении решают окончательно обосноваться на Родине, что, несомненно, радует. �? ныне у нас наблюдается медленный поток репатриации.
– Помните Ваше первое посещение Армении?
– Мой первый приезд в Армению в 1993 году был, увы, не по радостному поводу. Когда группа детей ополченцев Арцахской войны была приглашена в Тегеран предстоятелем армянской епархии, чтобы оторвать от тяжелых будней, спустя четыре месяца епархиальный совет поручил мне, как члену епархиального совета, доставить этих детей в Армению и благополучно возвратить родителям и родным.
Начиная уже с 2000 года вместе с семьей стали чаще бывать в Армении. Решили окончательно обосноваться в Армении – просто вопрос времени, надеюсь, скоро все будет хорошо.
– Нынешний год для Армении юбилейный: всей нацией отметим 100-летие провозглашения Республики Армения и героических Майских сражений, 2800-летие основания Еревана. С какими инициативами выступит Союз в связи с этими юбилеями?
– Мы всегда держим в центре внимания Союза организацию мероприятий по столь важным поводам, поскольку каждое мероприятие еще более сплачивает членов общины.
Мы, конечно, не останемся в стороне от организации праздничных мероприятий. Есть разные идеи, которые также обсуждались с министром Диаспоры РА Грануш Акопян.
– Год юбилейный и для Министерства Диаспоры – исполняется 10 лет создания Министерства. Какие рамки сотрудничества сформировались за эти годы?
– Сотрудничество Союза с Министерством Диаспоры РА более активизировалось на состоявшемся 18-20 сентября 6-м Общеармянском форуме «Армения-Диаспора», проходившем под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность», в котором участвовал и я. Я участвовал и в предыдущих форумах, и заметил, что этот в географическом плане еще более расширился. Считаю это ощутимой подвижкой. Министерство Диаспоры организовало грамотный, продуманный форум, полагаю, трезвые, конструктивные обсуждения, состоявшиеся во время заседаний, предложенные темы в дальнейшем послужат большим стимулом на пути развития взаимодействия Армения-Диаспора на благо армянского народа. Поводы для взаимодействия, конечно, бывали и раньше. Наши танцевальные группы участвовали в организованном Министерством общеармянском фестивале «Моя Армения», других программах.
В дальнейшем постараемся еще более сблизить сотрудничество с Министерством.
– Господин Кешишян, что побуждает Вас заниматься патриотической деятельностью?
– Как для национального меньшинства, вопрос сохранения армянства в �?ране всегда был для нас первоочередным. Наша община из тех общин Диаспоры, где всегда витает армянский дух и дыхание.
�?мея общую границу с Арменией, душой мы всегда чувствовали близость Родины и воодушевлялись, занимаясь этой деятельностью.
Все эти обстоятельства и подготовили благодатную почву для развертывания деятельности на благо нации.